Parisuhde vai omaishoitosuhde?

vilkas-vaari

Kysyn seuraavaa asiaa: Jollakin saattaa olla kokemusta. Olen eläkkeellä oleva mies ja olen sairauteni takia tehnyt omaishoitosopimuksen kotikuntani kanssa. Minua hoitaa nainen, vanha hyvä ystäväni, joka asuu 100 metrin päässä.

Olemme pohdiskelleet sitä, että hän voisi käytännön syistä muuttaa luokseni asumaan, jolloin omaishoito olisi käytännössä sujuvampaa ja olisi hänelle helpompaa.

Voiko KELA tulkita tällaisessa tilanteessa, että kysymyksessä on parisuhde ja sitä mukaa työeläkkeeni laskisi huomattavasti ja myös hänen taloudellinen asemansa muuttuisi? Jos on omaishoitosopimus kunnan kanssa, niin meidän oikeustajumme mukaan KELA:lla ei ole oikeutta tehdä siitä parisuhdetta, koska hänen roolinsa on tarkasti määritelty omaishoitosopimuksessa ja tuossa paperissa hän on nimikkeellä "ystävä" (ei siis vaimo, avovaimo, naisystävä jne.) riippumatta siitä, missä hän asuu.

Tässä huvittaa se, että ympyrä näyttää sulkeutuvan ehkä samoissa merkeissä KELA:n kanssa: Opiskeluaikoinani asunnossani oli naisopiskelija alivuokralaisena ja mikä hirveä vääntö oli KELA:n kanssa tuosta tilanteesta! KELA tulkitsi suhteen parisuhteeksi ja me tappelimme vastaan KELA:n toimistossa. Loppujen lopuksi menetin malttini ja huusin virkailijalle, että saahan alivuokralaisen kanssa olla seksisuhde, mutta se ei täytä vielä parisuhteen tunnusmerkistöä. He-he-he, hävisin jutun ja meidän niputettiin väkisin yhteen ja alivuokralaisuutta ei hyväksytty. Tämä merkitsi epäedullisempaa taloudellista tilannetta siihen aikaan, mutta ei se maailma siihen kaatunut.

Joudun siis jälleen kerran miettimään sitä, miten KELA:lla voi olla ylipäätään oikeus niputtaa ihmisiä väkisin parisuhteeseen? Tällähän saattaa olla jo juridisia merkityksiä! En ole koskaan ymmärtänyt tätä asiaa, mutta elämä on näköjään täynnä kummallisuuksia.

14

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 767373737736

      Omaishoitajana voi toimia vain omainen, eli sukulainen/puoliso.

      Jos asut yhdessä "kaverin" kanssa joka toimii omaishoitajanasi on hän silloin avovaimosi ja teille tehdään keöassa sen mukaan päätökset. Muutenhan kaikki avoparit joista toinen on omaishoitajana voisivat väittää olevansa vain "kavereita".

      • vilkas-vaari

        Asia ei ole kyllä näin. Parisuhteessa ihminen lähtökohtaisesti asuu muualla. Jos asutaan alunperin yhdessä niin silloin parisuhde on selvä. Jos tämä on todella taas niin hankalaa, niin asuntoni on sen verran suuri, että siinä on erillinen siiveke, jossa on tilava huone ja keittiö ja erillinen sisäänkäynti. Tässä tapauksessa vaihtoehtoisesti nyt alivukralaissopimus menisi hyvin läpi, vaikka pikkuisen rahaa kierrättämällä hän saisi tiliotteella maksamansa vuokran takaisin.

        Samalla hän voisi laittaa oman kolmionsa vuokralle. Tämä on kannattava kuvio kummallekin. Näin tehdään, jos KELA alkaa taas pottuilla muunlaisesta yhdessä asumisesta.


      • nohätäää
        vilkas-vaari kirjoitti:

        Asia ei ole kyllä näin. Parisuhteessa ihminen lähtökohtaisesti asuu muualla. Jos asutaan alunperin yhdessä niin silloin parisuhde on selvä. Jos tämä on todella taas niin hankalaa, niin asuntoni on sen verran suuri, että siinä on erillinen siiveke, jossa on tilava huone ja keittiö ja erillinen sisäänkäynti. Tässä tapauksessa vaihtoehtoisesti nyt alivukralaissopimus menisi hyvin läpi, vaikka pikkuisen rahaa kierrättämällä hän saisi tiliotteella maksamansa vuokran takaisin.

        Samalla hän voisi laittaa oman kolmionsa vuokralle. Tämä on kannattava kuvio kummallekin. Näin tehdään, jos KELA alkaa taas pottuilla muunlaisesta yhdessä asumisesta.

        Aioin jo naputtaa, että älkää ihmeessä muuttako ainakaan virallisesti saman katon alle!

        Mutta erillinen sisäänkäynti voi olla ratkaisevaa. Luotettavuutta lisää, jos sulla on joskus ollut vuokralainen siinä erillisessä kämpässä. Vuokrasopimus paperille!

        Miksi hän on omaishoitaja, vaikkei ole sukua t. puoliso? Täälläpäin palkataan avustajia vanhuksille ja vammaisille. He saavat tuntipalkan, tienaavat eläkettä ja vuosilomaakin. Parantaisi ystäväsi asemaa huomattavasti. Voit tietysti testamentata sen kiinteistön hänelle, mutta pystyykö hän siitä nauttimaan vai onko se enemmän rasite?


      • vilkas-vaari

        Erillinen huoneisto omalla sisäänkäynnillä pääasunnon yhteydessä kelpaa vuokralaisasunnoksi, ei pelkästään alivuokralaisasunnoksi. Otin jo selvää.

        Olet oikeassa, että omaishoitaja on useimmiten sukua (tavallisimmin puolisoista toinen), mutta nykyisin omaishoitaja saa olla kuka tahansa, joka täyttää omaishoitajan vaatimukset. Esim. jos omaishoitajalla on kova päihdeongelma, kunta ei tee sopimusta tällaisen omaishoitajan kanssa.


    • tässähäntämäois

      Jos saat asumistukea omaan asuntoosi, tämä vähenee tai poistuu omaishoitajasi muutettua asuntoosi. Jos jompikumpi tai kummatkin saatte kansaneläkettä, tämä pienenee.
      Positiivisena seikkana: omaishoidontukeen voinee hakea korotusta, kun avun tarve on kasvanut sen verran, että hoitajan on tullut luoksesi muuttaa.
      Jos siis asumismuoto tuottaa edellä mainittuja ongelmia, yhteys osoitetietojärjestelmän ylläpitäjään ja osoitteeseen muutos, joka indikoi talossa olevan kaksi asuntoa. Tämä muodossa: Kertunkuja 1A, sekä Kertunkuja 1B. Halutessanne voitte olla vieläkin tarkempia ja väsätä kevytrakenteisen väliseinän näiden uusien asuntojenne välille.

      • vilkas-vaari

        Usko nyt ei vähene! Erillinen siiveke omine sisäänkäynteineen omakotitalossa ei vaikuta eläkkeeseeni eikä asumistukeen, Toisaalta en saa asumistukea kohtalaisen eläkkeen takia. Tuloja korottavat vielä eläkkeensaajan korotettu hoitotuki.

        Mutta näillä mennään. Kuntoni ei todellakaan ole parhaimmasta päästä, mutta on tässä jo elämää nähnytkin ja on rauhallinen ja tyyni olo.


    • vilkas-vaari

      Omaishoitaja tosiaan tällä menettelyllä voi laittaa oman asuntonsa vuokralle ja siitä tulisi helpottavia vuokratuloja hänelle.

      • 890809809

        Lue tarkemmin mitä sulle vastataan vai oliko se vika korvien välissä.


    • vilkas-vaari

      Olen lukenut ja tänään ottanut asioista lopullisesti selvää. Omaishoitaja voi asua siipirakennuksessa omassa taloudessaan ja kenenkään edut eivät mene, vaan päinvastoin paranevat (omaishoitaja minulla lähempänä ja omaishoitaja laittaa asuntonsa vuokralle ja saa asumistukea siipirakennuksen asuntoon. Joten ei enää tarvettä viisasteluun, joten ole vaan aukomatta päätäsi. Minkä takia tulet tänne itkemään asioista, joista et tiedä mitään?

    • vilkas-vaari

      Kela tietää nämä asiat paremmin, kuin sinä.

    • Alivuokralaista ei katsota avio- ja/tai avoliitoksi. Minulla on sama tilannet, joka ratkaistiin tällä tavalla. Omaishoitaja saa Kelan asumistukea.

      • Huom. Alivuokralaisen voi ottaa myös kaupungin asuntoihin.


      • veijot kirjoitti:

        Huom. Alivuokralaisen voi ottaa myös kaupungin asuntoihin.

        Ja vielä hyvä muistaa. Alivuokralaisen tulot/tiedot ei kuulu Kelalle eikä myöskään päävuokralaiselle.


      • naintilupa
        veijot kirjoitti:

        Ja vielä hyvä muistaa. Alivuokralaisen tulot/tiedot ei kuulu Kelalle eikä myöskään päävuokralaiselle.

        Tuenhakijan henkilökohtaiset tiedot Kelaan. Kelalle ja tuenhakijalle ei kuulu ulkopuolisen alivuokralaisen/päävuokralaisen tulotulotiedot. Eihän vieraana ihmisenä päävuokralainen/alivuokralainen anna omia tietoja ulkopuolisten tietoon. Päävuokralainen ja alivuokralainen hakee omat asumistuet omilla tiedoillaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      86
      3619
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2056
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      195
      1971
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      87
      1444
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      343
      1414
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1147
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      13
      1034
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      84
      1001
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      29
      935
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      69
      867
    Aihe