Fiat 580 takaveto kokemuksia

Saab96v6

Hei oliskos kellään kokemusta fiat 580 takavedosta olisi naapurilla hiljaisessa myynnissä sellainen ajettu vain 2000h

5

3666

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valmetillaajanut

      Ei ole takavtoisesta kokemusta mutta nelivetoisesta etukuormaajalla jonkin verran. Oli 8 8 suunnanvaihtajavaihteistolla ja muistaakseni vm.-81, ainakin se oli se tummempi ruskea eli terrakotta. Isolla ja painavalla etukuormaimella (Bertta 1800) ja vastapaino yhdistelmällä oli aika laiska. Mutta painoakin kertyi reilusti yli 5 tonnia. Tuon aikaiset Fiatit ja vielä Fiatagritkin ovat tunnetusti kierroakoneita. Ahdas ja pimeä hytti eikä mikään ketteryyden huippu. Mutta pikku hommat sillä tekee siinä kuin muillakin. Tuo suunnanvaihtajavaihteisto oli aika tarkka käytettävä mutta ihan toimiva kun oppii. Kovin hyvä se ei ollut kylmästä käynnistymään mutta saattoi ollajo akkukin parhaat vuotensa palvellut.

    • isompiFiatonollut

      Minulla kokemukset isommasta Fiat 980 nelivetoisesta traktorista. Hytti oli ihan ryssä, ahdas ja pimeä, lisäksi 1200 tunnin jälkeen ihan hengenvaarallisessa kunnossa, kun verhouksien alta paljastui katkeamia metallin väsymisestä johtuen. Kynnöksellä äestäminen oli kaiketi liikaa ko. ohjaamon rakenteille. Tosi kalliit varaosat oli, kun jotain joutui silloin ostamaan, se asia lienee jo muuttunut vuosien myötä.
      Vaan eihän tuollainen pikkuinen takavetoinen Fiat 580 voi huono ostos olla, jos silla tosiaan on ajettu vain 2000 tuntia, niin sitä ei voi olla käytetty mihinkään vallan koviin hommiin, lähinnä kaiketi terveisiä ajettu. Hinnallaan kaikki ovat ostettavia! Jos hyvät renkaat alla ja muuten siisti, niin 3000-3500€ on aika käypänen hinta.

    • Saab96v6

      Joo se on kuulemma ollut lumihommissa pien tilalla uudesta asti

    • Anonyymi

      Fiat 580 1982vm ruiskutuspumpun alta vuotaa polttoöljyä,mikähän sieltä vuotaa kun ei näy päälle päin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      93
      2413
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      70
      919
    3. 60
      902
    4. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      263
      785
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      129
      721
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      54
      650
    7. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      612
    8. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      66
      611
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      42
      557
    10. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      32
      539
    Aihe