Fiat 580 takaveto kokemuksia

Saab96v6

Hei oliskos kellään kokemusta fiat 580 takavedosta olisi naapurilla hiljaisessa myynnissä sellainen ajettu vain 2000h

5

3028

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valmetillaajanut

      Ei ole takavtoisesta kokemusta mutta nelivetoisesta etukuormaajalla jonkin verran. Oli 8 8 suunnanvaihtajavaihteistolla ja muistaakseni vm.-81, ainakin se oli se tummempi ruskea eli terrakotta. Isolla ja painavalla etukuormaimella (Bertta 1800) ja vastapaino yhdistelmällä oli aika laiska. Mutta painoakin kertyi reilusti yli 5 tonnia. Tuon aikaiset Fiatit ja vielä Fiatagritkin ovat tunnetusti kierroakoneita. Ahdas ja pimeä hytti eikä mikään ketteryyden huippu. Mutta pikku hommat sillä tekee siinä kuin muillakin. Tuo suunnanvaihtajavaihteisto oli aika tarkka käytettävä mutta ihan toimiva kun oppii. Kovin hyvä se ei ollut kylmästä käynnistymään mutta saattoi ollajo akkukin parhaat vuotensa palvellut.

    • isompiFiatonollut

      Minulla kokemukset isommasta Fiat 980 nelivetoisesta traktorista. Hytti oli ihan ryssä, ahdas ja pimeä, lisäksi 1200 tunnin jälkeen ihan hengenvaarallisessa kunnossa, kun verhouksien alta paljastui katkeamia metallin väsymisestä johtuen. Kynnöksellä äestäminen oli kaiketi liikaa ko. ohjaamon rakenteille. Tosi kalliit varaosat oli, kun jotain joutui silloin ostamaan, se asia lienee jo muuttunut vuosien myötä.
      Vaan eihän tuollainen pikkuinen takavetoinen Fiat 580 voi huono ostos olla, jos silla tosiaan on ajettu vain 2000 tuntia, niin sitä ei voi olla käytetty mihinkään vallan koviin hommiin, lähinnä kaiketi terveisiä ajettu. Hinnallaan kaikki ovat ostettavia! Jos hyvät renkaat alla ja muuten siisti, niin 3000-3500€ on aika käypänen hinta.

    • Saab96v6

      Joo se on kuulemma ollut lumihommissa pien tilalla uudesta asti

    • Anonyymi

      Fiat 580 1982vm ruiskutuspumpun alta vuotaa polttoöljyä,mikähän sieltä vuotaa kun ei näy päälle päin

      • Ruiskutuspumpun tyyppinumerot . Tyyppikilvestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      323
      7075
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4258
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3155
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2937
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      149
      1781
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      212
      1746
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      165
      1560
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1438
    Aihe