Veli Lehto eli viralliselta nimeltään Viljo Lehtinen (1904-65) oli Dallapé-orkesterin solistina 1930-37. Hän ei ollut laulun alalla pelkkä harrastelija, sillä hän ryhtyi opiskelemaan laulunopettajaksi Helsingin konservatoriossa 1924.
Dallapén jälkeen hän toimi papinvirassa. Molemmissa tehtävissään hän puhui ihmisille, joilla oli syvä kaukokaipuu sekä taivasikävä.
Muutamia poimintoja artikkelista https://yle.fi/uutiset/3-5496696
"Syynä oli alter ego, sillä salanimen taakse kätkeytyi pappismies Viljo Lehtinen, joka oli Turun seudun suosituin vihkipappi aikoinaan, ja kuoronjohtajana opasti mm. muuan Mauno Koivistoa laulun saloihin."
"Veli Lehto esiintyi aikanaan vain harvakseltaan julkisuudessa, eikä häntä nähty lavoilla edes Dallapén kuuluisilla kesäkiertueilla. Levytysstudiossa hän sen sijaan vieraili ahkeraan rahoittaakseen teologian opintonsa."
"Kirkollisella puolella Viljo Lehtinen sai toteuttaa musikaalista lahjakkuutaan julkisesti. Hän toimi NMKY:n mieskuoron ja Nuorisokuoron johtajana."
"Tuomiokirkkoseurakunnan lisäksi hän toimi kirkonmiehenä myös mm. Naantalissa, Raisiossa ja Mellilässä."
Veli Lehto eli Viljo Lehtinen oli armoitettu ja kansan pitämä pappismies. Juuri tällä tavalla evankeliumi menee parhaiten eteenpäin. Evankeliumi ei tee eroa tavallisten ihmisten ja itsetehtyjen eliittikristittyjen välillä.
Itse tein papintyötä omassa seurakunnassani pyrkimättä koskaan näkyville ja johtovirkoihin. Jotkut ovat tehneet hyvinkin merkittävän uran. Arvostan heitä, jotka ovat käyttäneet oikein Jumalan heille antamia lahjoja. Myös meillä vähemmillä sisarilla ja veljillä on Jumalan ja seurakunnan antama kutsumus ja olemme toteuttaneet sitä, mihin Hän on antanut voimia.
Laulaja Veli Lehto
21
410
Vastaukset
Tämä kirjoitukseni joutui koneen poistamaksi. S24 kertoi että oli tapahtunut erehdys, pyyteli anteeksi ja palautti sen.
- missä.päin
vaikutatko sinä Turun seudulla?
- samaa.horinaa
missä.päin kirjoitti:
vaikutatko sinä Turun seudulla?
Vaikuttaa, Mäkisen porstuassa.
Hyvä juttu kerrassaan. Ne pyyttömät ja tasapuoliset saavat aina kannustusta,
Muistan Helsingistä, kun kävimme perheterapiassa, niin vasta Ev.lut terapeutti oli hyvä Aiemmin huomasin muiden asettuneen minun puolelleni, ja vaimoni myös huomasi erittäin selvästi.
Ev.Lut oli asiallinen, ja silloin vasta tajusin vaimollani olleen lapsuuden traumoja isästään.
Jokaisella on omat lahjansa ja käyttöön ne on tarkoitettu. Voi olla, ettei itse edes ymmärrä omaa lahjaansa,mutta Jumala ymmärtää ja käyttää silti.
- jahhasss
Miten Hän sinua käyttää?
jahhasss kirjoitti:
Miten Hän sinua käyttää?
Aina kysytään ensin itseltä. Miten Jumala minua käyttää?
jahhasss kirjoitti:
Miten Hän sinua käyttää?
Aina sitä ei itse edes tiedä. Joskus saa palautetta, että on sanonut jokin ratkaisevat sanat oikeaan aikaan. Olen itsekin antanut palautetta, kun olen saanut jonkun kautta sanat oikeaan aikaan ja oikeaan paikkaan ja useinkaan sanoja ei ole tiennyt tuovansa viestiä Jumalalalta. Näin Jumala toimii meidän kauttamme.
Omista lahjoistani olen ajatellut, että palvelu on minun lahjani, jonka koen saaneeni Jumalalta. Käyttää aikaani ja taitojani toisten hyväksi, se on ollut minun näkyni ihan uskon ensi metreiltä asti ja päihde- ja mielenterveystyö ovat osa sitä näkyäni.
Miten ajattelet, että Jumala sinua käyttää?torre12 kirjoitti:
Aina kysytään ensin itseltä. Miten Jumala minua käyttää?
Näin se on. Mihin Jumala minua käyttää ja mitä lahjoja olen sitä varten saanut ja tietysti haluanko olla Jumalan käytettävissä.
Eerikatässämoi kirjoitti:
Näin se on. Mihin Jumala minua käyttää ja mitä lahjoja olen sitä varten saanut ja tietysti haluanko olla Jumalan käytettävissä.
Ihan hyvin sinun kauttasi voisi saada uskon. Eikö vaan lempeys ja hyvyys vedä puoleensa.
torre12 kirjoitti:
Ihan hyvin sinun kauttasi voisi saada uskon. Eikö vaan lempeys ja hyvyys vedä puoleensa.
Olipa Torre sydäntä lämmittävää lukea kommenttisi.
Minuun on itseeni aina vaikuttanut lempeys ja hyvyys eniten. Kovat sanat rikkovat, lempeät sanat avaavat sydämen kuuntelemaan. Ajattelen Jumalan puhuvan lempeästi rääkkääntyneelle. Sanoohan Raamattukin Jes.42 : 3. Särjettyä ruokoa hän ei muserra, ja suitsevaista kynttilänsydäntä hän ei sammuta. Hän levittää oikeutta uskollisesti.
- hyviä.lahjoja.luojalta
Joillakin on laulutaito, joillakin taidemaalarin taito ja joillakin kirjoittamisen taito.
Isä soitti usein hänen levyjään ja muistan hänen sanoneen, että Lehto oli pappi. Hyvä laulaja.
- Vveli
Ja kyllä Viljo toimi pappina
- Vveli
Itse olen hänelle sukua nimittäin hän on minun mummini isän veli ja olen saanut nimenikin hänen mukaan, koska on rikkaan suvumme ylpeys
- Miettinen
Kuunnelkaapa miten Dallapé pistää parastaan... eikä Veli Lehtokaan huono ole ;) Mutta ajatellaan kuitenkin myönteisellä tavalla tuo laulun alussa riimitelty Allah sananmukaisesti Jumalaksi, eikä islamilaisuuden epäjumalaksi? https://www.youtube.com/watch?v=bXcdujxX6z0
- Miettinen
Ja miten neito sitten vastaa miehen lupaukseen uudesta kohtaamisesta. Tämähän on kuin Laulujen laulusta... ihan tulee kylmät väreet kun kuuntelee. Odotammeko me näin ylkäämme saapuvaksi..? https://www.youtube.com/watch?v=cPpokbZszJ4
- Miettinen
No...
Mies: "Rakkaani, silmäsi ovat kuin tähdet... yhtä kaukana toisistaan..." :-I https://www.youtube.com/bAL0JdvzK_E - Miettinen
Miettinen kirjoitti:
No...
Mies: "Rakkaani, silmäsi ovat kuin tähdet... yhtä kaukana toisistaan..." :-I https://www.youtube.com/bAL0JdvzK_EÄh... sekoilen väsyneenä...
https://www.youtube.com/watch?v=bAL0JdvzK_E
Aina kun kuulen Dallapen äänitteitä menen jotenkin hurmoksiin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad621208- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51661
- 51638
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 99613
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56574