Tontin ostaminen, mitä huomioida?

Caram

Ollaan ostamassa tonttia, jolla on purettava rintamamiestalo, tierasite ja ojarasite. Mitä tulee ottaa huomioon rakentamista suunnitellessa, tarjousta tehdessä ja minkälaisia ehtoja kaupalle kannattaa asettaa?

5

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marac-

      Paras kun jätätte ostoaikeenne pelkkään tänne tehtyyn avaukseen!

    • useamman_rakentanut

      Olipa erikoinen kysymys!! Mitäpä sitä ostaessa ehtoja asettelemaan, kuin tietysti, että kohde myydään ilman velkarasitteita, eli panttikirjat pitää saada kaupanteon yhteydessä ja mahdollisesti sen, että tontille saa myös rakentaa..
      Rakentaessa tietysti pitää ottaa huomioon tuo oja- ja tierasite, niitä on aina vaikea siirtää ja niiden päälle ei voi rakentaa. Tietysti pitää ottaa myös huomioon, että tontille saa rakentaa uuden talon, kun vanha puretaan, eli kaavamääräyksiin kannattaa tutustua kaupungin tai kunnan teknisenpuolen kanssa. Korttelisuunnitelma on hyvä sisäistää ennen kaupantekoa, ettei suunnittele vääränlaista taloa tontille, vaikkakin vain alustavasti. Tietysti kauppakirjaan voidaan ajatella sellaista ehtoa, että kauppa peruuntuu, jos rakennuslupaa ei myönnetä uudelle rakennukselle. Monessa kaupungissa ja kunnassa on kaavoitettu sellaisia alueita, joihin ei saa rakentaa lainkaan uutta, mutta vanhaa saa korjata. Uuden rakennuksen paikka voi myös olla määrätty tontille kaavassa aivan mahdottomaan paikkaan. Näitä on siis hyvä selvitellä.
      Olen itse tehnyt useammankin kiinteistökaupan luonnoskauppakirjalla, jos myyjällä tai minulla ostajana on ollut kaupan suhteen tiettyjä ehtoja kaupan suhteen varmistettavana. Luonnoskauppa tehdään kuten normaali kiinteistökauppakin, sen vahvistaa julkinen kaupanvahvistaja ja varsinainen kiinteistökauppa tehdään, kun kaupan ehdot ovat täyttyneet, eli tälläisessä tapauksessa kun rakennuslupa on selvillä. Luonnoskauppakirjan tiedot julkinen kaupanvahvistaja vie jo rekisteriin, joten sitä voi käyttää jo hyväksi hankkeita suunnitellessa.
      Vinkkinä vielä antaisin, että kiinteistöllä voi olla myös kaupungin tai kunnan etuosto-oikeus, jolloin lainhuutoa haettaessa pitää olla siitäkin todistus, että tuota etuosto-oikeutta ei käytetä ja sekin maksaa. Jos kiinteistöä ei tarvita lainanvakuutena ja sitä ei aiota heti myydä, EI kannata alkaa maksamaan tuosta todistuksesta, vaan lainhuudon voi hakea uinuvana ja lainhuuto tulee sitten aikanaan, kun etuostoaika menee umpeen. Säästöä se on pienikin säästö!

    • Rintsikkaa

      Kannattaa varmistaa että kyseisen rakennuksen saa todella purkaa. Monia rintamamiestaloalueita on suojeltu asemakaavalla. Jos rakennuksen saa esim. korjauskelvottomuuden vuoksi purkaa, voi olla että tilalle saa rakentaa ainoastaan samanlaisen. Eli kuten edellinen vastaajakin sanoi, tutustukaa ehdottomasti asemakaavaan ennen kauppoja.

    • Kykkä04

      Kannattaa muuttaa kerrostaloon vuokralle, ja työntää löylykauha **rseeseen. Senkin uusavuton nilikki!!!

    • varma_vastaus

      Googlaamalla avauksessa olevan kysymyksen olisi välttynyt ylläolevan kommentin lukemiselta !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      179
      11622
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8164
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6086
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      170
      5043
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      31
      4807
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      40
      4411
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      107
      4313
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      109
      3734
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3300
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1801
    Aihe