Pitäisi saada lappäriin otettua tiedostoja kiintolevyltä Seagate Barracuda 7200.11. Ostin Sweex USB 2.0 SATA -kovalevykotelon ( http://www.motonet.fi/fi/tuote/476760/Sweex-USB-20-SATA--kovalevykotelo-musta ) , jossa on myös tarvittavat kaapelit.
Kun liitän sen avulla levyn läppärin USB-porttiin, mitään ei tapahdu. Läppäri ei tunnista levyä. Mitä pitäisi tehdä?
Kun liitän sen avulla levyn läppärin USB-porttiin, mitään ei tapahdu. Läppäri ei tunnista levyä. Mitä pitäisi tehdä?
Vastaukset 18
Vanhimmat
olisko levy salattu?
Onko se kiintolevy 3½- vai 2½ -tuumainen?
Pöytäkoneen kiintolevyä ei voi kytkeä läppärin kiintolevylle tarkoitettuun telakkaan, koska 12 V virtaliitäntä puuttuu.
aloittajan ilmoittaman mallin mukaan kovalevy on 3.5" ja kotelo on 2.5". On vissiin hieman moukaroitu, että saatu sopimaan.
Niin minäkin vähän kattelin, mutta tuo Speex saattaa olla sellainen avoin telakkamalli, jossa on vain liittimet. Ei ollut kuvaa, mistä tarkistaa.
Joka tapauksessa tuollainen laite, jossa on vain USB, eikä virtajohtoa virtalähteineen, ei pyöritä kuin läppärin pieniä kiintolevyjä.
Olet oikeassa. Pitää olla ulkoinen kovalevy erillisellä virtalähteellä.
Sinne kovalevykoteloon voi sitten laittaa minkä tahansa kovalevyn, kunhan se on sopiva siihen koteloon. On ide ja sata kovalevyjä ja jotain muutakin.
Mutta sähköä pitää saada ulkopuolelta. Muuntaja mötikkä johto ja sitten ne usb johdot. Sitten toimii.
Koteloon levy ei mahtunut, mutta ajattelin että pitäisi toimia kun kerran liitin on juuri sopiva. Onko nyt kyse siitä, että virtaa pitäisi syöttää tuohon neljän tapin kohtaan, joak jäi minulla tyhjäksi? (Alin kuva http://techreport.com/review/13732/seagate-barracuda-es-2-hard-drive ). Mistä saa kyseisen liittimen? Sitä ei ollut mukana eikä sellaista ole muuntajissanikaan.
Liitin on yhteensopiva mekaanisesti, mutta siitä puuttuu 12 voltin jännitesyöttö, eikä Seagaten kiintolevyssäkään enää näköjään ole erillistä 12 V tuloa, niin kuin eräissä ensimmäisten sukupolvien SATA -levyissä oli.
Mielestäni sinun kannattaa unohtaa viritelmät ja ostaa sopiva kiintolevytelakka, suosittelen sellaista, johon voi pudottaa sekä pienet että isot kiintolevyt. Esimerkiksi tällainen:
https://urly.fi/PHK
ei nykyisin tarvita enää 12v syöttöä. 3.5" vaativat enemmän virtaa, jota usb2 portista saa. Omat kokemukseni liian vähäisestä virrasta ovat johtaneet kovalevyn tiedostojärjestelmän korruptoitumiseen.
Tuo mainitsemasi telakka on kyllä ehdoton näihin puuhiin.
tuli näemmä panovihre holopainen. piti sanomani
3.5" vaativat enemmän virtaa, jota usb2 portista EI saa.
Sen kyllä kuulee äänestä, jos kiintolevy alkaa pyöriä siellä kotelossa ! Jos ei kuulu pihahdustakaan, se ei saa tarpeeks virtaa 2,5 tuumasest kotelosta. Pitää ostaa sopiva kotelo, tai se puuttuva johto.
Tällainen toimii varmasti https://urly.fi/PHM "Sisältää erillisen virtakytkimen. Mukana virtalähde sekä USB 3.0 -kaapeli."
Mulla tuosta edellinen malli https://urly.fi/PHN toimii hienosti ja oma virtalähde ja voi liittää USB 2.0 porttiin tarvittaessa kuten varmaan tuon uudenkin mallin mutta varmista myyjältä jos sen haluat tietää varmasti
Jos haluat edelleen tuotteen sieltä Motonetista, niin löytyy tällainen, jolla onnistuu.
On vain vähän kalliimpi, kuin Verkkokaupan tuote, mutta voit yrittää palauttaa sen aiemman ostoksesi.
http://www.motonet.fi/fi/tuote/9500469/Konig-kiintolevy-adapteri-IDE--SATA
Antaako tuo sitten varmasti virrankin kun se näyttäisi peittävän taakseen sen mainitsemani neljän tapin "pistorasian", jonka ajattelin olevan virransyöttöä varten (Alin kuva http://techreport.com/review/13732/seagate-barracuda-es-2-hard-drive )?
se sun neljän tapin "pistorasiasi" on vain sata-moodin valintaa varten (sata1/sata2) eikä mihinkään virransyöttöön
http://www.seagate.com/staticfiles/support/disc/manuals/desktop/Barracuda 7200.11/100507013c.pdf
OK. Kiitos tiedosta.
Tuolla infoa:
http://www.konigelectronic.com/fi_fi/550565017
Hommaat tollasen kapistuksen, niin hoituu:
http://www.dx.com/p/891u3-usb-3-0-to-sata-ide-cable-set-57577
Löytyy kyllä Suomestakin alan liikkeistä, ja toimii kumminpäin tahansa.
Hyvä tietysti että poistat tiedostoja seagate kovalta, ja sitten seagate ser kierrätykseen. Tollasta roska kovalevyä ei enää ikinä minulle tasan tule, on sen verta ollut ongelmia noiden seagate kovien kanssa, ja mennyt satoja gigoja tavaraa vituiksi, kun nämä seagatet vaan hajoaa ihan itekseen. Sillon ne vielä oli laadukkaita, kun oli BM valmistamia, nyt silkkaa roskaa. Itse käytän vain WX black sarjaa nykyisin, eli sitäkin vain sitä serveri päätelaite sarjaa, ja toimii kuten pitääkin.
Vaihdoin Motonetissä oikeaan vehkeeseen ja asia hoituu nyt. Kiitos kaiklle vastauksista! Yksin olisin ollut sormi suussa.