Kuinka vaikeaa on saada ~15 v vanhasta kylppäristä kaakeleita irti vesieristeen paikkaamista varten? Kaakelin takana on betoniseinä. Todennäköisesti reikä on pieni, mutta sen varmaa paikkaa ei tiedetä. Hyvä arvaus kuitenkin on.
Eli rikotaan kaakeli pieniksi palasiksi, sitten varovasti irti palaset, mutta miten laastin saa parhaiten pois vesieristeen päältä?
Onko pk-seudulla ammattitaitoista henkilöä, joka tulisi tämän meille urakoimaan? Jos on kiinnostusta, ilmoitatko tähän mihin voin ottaa yhteyttä. Kiitos!
Vesieristeen korjaus / kuka tekisi
7
1102
Vastaukset
- olisiko.eskon.fi
Jos vesieristeessä on reikä eli sen alle on päässyt vettä, eikös se pitäisi kuivattaa sieltä pois?
Mistä tämä arvauksesi vuotopaikasta tai sen olemassaolosta on yleensäkin syntynyt?
Saumalaastin irrottaminen vesieristeestä ei ole ihan piece of cake, koska laastin ideahan on pitää laatat lujasti kiinni. Eskon.fi tekee injektointeja, jossa kopolaattoja kiinnitetään takaisin alustaan purkamatta laatoitusta, mutta olisiko heillä ratkaisua ongelmaasi - en tiedä, googleta / soita ja kysy.- etsitään.ammattilaista
Juu varmaan pitäisi kuivattaa, totta. Vuotopaikka lienee suunnilleen samalla kohtaa, kuin mistä seinä on kostunut toiselta puolelta.
Jos homma menee siihen, että joutuu rakentamaan uuden kylppärin, onko tälle nykyiselle huonolle systeemille mitään vaihtoehtoa? Tarkoitan sitä, että onhan järjetöntä että jos heiväröinen vesieriste menee jostain puhki, kaikki pitää taas laittaa uusiksi lattiasta kattoon ja maksaa jälleen tähtitieteellinen summa.
Haluaisin siis rakentaa seuraavaksi sellaisen kylppärin, jossa vesieristeen pystyy korjaamaan jos ongelmia tulee. Onkohan tämä tähän maailman aikaan ihan mahdoton idea, kun kuitenkin ihan kuussa asti ollaan käyty jo 50 vuotta sitten?
Aloittajalla menee siten kylppäri kokonaan uusiksi. Kannattiko sitten kuitenkaan valita se umpialkoholisti suomalainen, vai olisiko kuitenkin ollut ammattitaitoinen virolainen korkean työmoraalin omaava firma parempi vaihtoehto.
Korjata et kuitenkaan voi, eli kylppäri menee kokonaan uusiksi.- Filunki
Just katselin korkean työmoraalin omaavan viroilaisen tekemää kylpyhuonetta. Vedeneristystä ei ollut ulotettu aukoissa aukkojen pieliin vaan pelkät levypinnat oli käsitelty, kynnyksessä ei ollut minkäänlaista ylösnostoa eikä edes laattakynnystä.
Kattoon oli alaslaskuun asennettu alumiinipaperi vaikka varsinaisessa yläpohjassa oli höyrynsulkumuovi eli alaslaskuun muodostui umpinainen tila jota ympäröi tiivit pinnat jne.
Kyllä eteläsuomalaiset osaa!
- laatoittanukki
Luultavasti siellä vuotaa putki, eikä vesieriste. Mietippä, siinä päällä on kuitenkin laatta, ja tämä kosteus on seinässä.. mikä siihen yhteen kohtaan niin runsaasti vettä ruiskutaa, että menee seinästä läpi, ei ainakaan suihku?!
Hmmm..... ja jos se vesi menee mukamas seinästä läpi niin silloin sun ei tarvi vaihtaa muutta kuin raapia saumat auki ja saumata uudelleen, vesi ei mene laatasta läpi ellei siinä ole selvää halkeamaa tai reikää, mutta saumasta se kyllä menee ja saumasta et välttämätt edes erota sitä reikää tai halkeamaa.
- syöksy_sementtiin
Mitä vittua sinä molopää selität? Vesi menee saumasta läpi ja ongelma korjataan uusimalla saumat, minkä jälkeen vesi menee edelleen saumoista läpi...
Ei mene hissi ihan niin ylös, että aukeaisi idea/tarve vesieristykselle siellä saumojen takana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1534829SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763995Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.732695SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2302118Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1201948Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2461227Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49865- 62806
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall24795Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6765