Yritän opetella html-kieltä. Olen W3-oppaan CSS-kohdassa. Ihmettelen hieman id- ja class-attribuuttien eroja, koska ne näyttävät toimivan aivan samalla tavalla. Sanotaan ettei id-attribuuttia saisi käyttää sivulla kuin kerran, mutta miksi se kuitenkin toimii myös useamman kerran?
https://www.w3schools.com/html/tryit.asp?filename=tryhtml_css_id
Jos tuossa yläpuolisen linkin editorissa kopioi "I am different" rivin uudelleen, niin kyllä se toinenkin rivi näkyy ihan hyvin. Vastaavalla tavalla kuin tässä alapuolisessa class-atribuuttia käyttävässä esimerkissä.
https://www.w3schools.com/html/tryit.asp?filename=tryhtml_css_class
Mitä käytännön eroa "id" ja "class" atribuuteilla?
5
1328
Vastaukset
- The_Real_J
id-attribuuttia pitäisi käyttää vain yhdessä paikassa, esimerkiksi navigointipalkille varatussa kentässä. Tällöin id-attribuutti määrittelee missä paikassa kyseinen lohko on.
class-attribuutilla voidaan merkitä yleisesti lohkot, joille halutaan tietynlainen muotoilu ja niitä voi olla useita. Esimerkiksi jos halutaan muotoilla lähdekoodia sisältävät lohkot tietyllä tavalla (tasalevyinen fontti, tietty taustan/tekstin väri, rajaus halutulla tavalla) voidaan merkitä kaikki kohdat joissa niitä on kyseisellä luokalla.- En.Ymmärrä
Eli class-attribuutti on nähtävästi järkevämpi noihin muotoiluihin, mutta id taas sitten muunlaisiin asetuksiin?
Katselin tämän sivuston lähdekoodia, ja huomasin että molempia attribuutteja voi käyttää myös yhtä aikaa:
<div class="collapse navbar-collapse" id="s24-navbar-collapse-1">
Määrittääkö tuossa class siis ulkoasun, ja tuo id on taas joku kyseisen objektiin liittyvä ominaisuus? En.Ymmärrä kirjoitti:
Eli class-attribuutti on nähtävästi järkevämpi noihin muotoiluihin, mutta id taas sitten muunlaisiin asetuksiin?
Katselin tämän sivuston lähdekoodia, ja huomasin että molempia attribuutteja voi käyttää myös yhtä aikaa:
<div class="collapse navbar-collapse" id="s24-navbar-collapse-1">
Määrittääkö tuossa class siis ulkoasun, ja tuo id on taas joku kyseisen objektiin liittyvä ominaisuus?Selvennetään vielä: ID-attribuutilla annetaan tarvittaessa elementeille yksilöllinen tunnus, jonka ansiosta ne erottuvat kaikista muista dokumentin elementeistä. CLASS-attribuutilla taas erotetaan elementtejä kuulumaan yhteen tai useampaan luokkaan. Erilaiset elementit voivat kuulua samaan luokkaan.
Käytännössä siis ero on siinä että ID-attribuutin, eli yksilöölisen tunnisteen avulla mahdollistuu esimerkiksi linkkien, tyylimäärityksien ja skriptien kohdistaminen tiettyyn dokumentissa uniikkiin elementtiin. CLASS-attribuutilla, eli yleisellä luokalla voidaan sitten kohdistaa tyylejä ja skriptejä useampaan samaan luokkaan kuuluviin elementteihin. Tässä myös näkyy 1. käytännön eroavaisuus: linkittää voidaan vaan yksilöityyn ID-entifioituun kohteeseen (siksi myös rajoitus: yksi ID per dokumentti). 2. käytännön ero on siinä että ID hyväksyy vain yhden arvon (vertaa ihmisen henkilötunnukseen), kun taas CLASS-attribuutin arvoksi voidaan antaa useampi arvo, jolloin joku elementti voi kuulua useampaan eri luokkaan samanaikaisesti.
Antamassasi esimerkkikoodissa tod. näk. molemmat attribuutit ovat siellä tyylejä varten, jolloin ID: "s24-navbar-collapse-1" toimii koukkuna vain siihen näin yksilöityyn DIV-elementtiin ja CLASS: "collapse navbar-collapse" yhdistää DIVin kahteen eri luokkaan (luokkanimet erotetaan toisistaan tyhjällä tilalla), joita sitten oletettavasti käytetään myös muuallakin dokumentissa. Eli tyyleistä jostain löytynee kolme valitsinta:
#s24-navbar-collapse-1 {...}
.collapse {...}
.navbar-collapse{...}
joiden deklaraatioita sitten käytetään kyseisen DIVin lopullisen ulkoasun määrittämiseen. Vielä nyrkkisääntö: suosi luokkia, käytä IDeetä vain pakottavissa tapauksissa.
- opetettuväärinkö
Onkohan tässä mitään logiikka? (Näin mulle joskus opetettiin)
class tulisi käyttää vain fonttien tyylimäärittelyissä
ja id muussa sijoittelussa ja muissa ominaisuuksissa.ID ja CLASShan ovat merkkauskielen rakenteita, joihin sitten CSS-valitsimien (selektoreiden) avulla voidaan yhdistää tyylideklaraatioita (ominaisuuksia arvoineen). Toisin sanoen: valitsimet ovat kaavoja, jotka vastaavat HTML- tai XML-dokumenttipuiden solmuja, eikä CSS:n kannalta ole mitään merkitystä minkälaisia deklaraatioita yhdistetään milläkin valitsimella, oli sitten kyseessä luokkavalitsin (CLASS), tahi tunnistevalitsin (ID), tai joku muu:
http://weppipakki.com/css/tekstit/selektor.htm
Eli, en näe logiikkaa tuollaisessa opetuksessa, eikä mieleen tule mitään historiallistakaan syytä moiseen. Päinvastoin, tuollainenhan käytännössä vaikeuttaisi tyylien ylläpitoa enemmän kuin kohtuuttomasti (se olisi täydellinen vastakohta jo mainitsemalleni nyrkkisäännölle: vältä tunnisteita, suosi luokkia.
Mielenkiinnosta vilkaisin tämän sivun tyylejä:
view-source:https://keskustelu.suomi24.fi/css/styles.css?v=1.49.2
joista en äkkiseltään löytänyt kuin yhden tunnisteselektorin, mutta satoja luokkaselektoreita :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3543210Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä672820- 1281806
- 1181500
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461410Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301323PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1551268- 711126
- 741099
- 701050