Hintataso Norjassa

Pär

Jos perhe lähtee omalla autolla reissuun Norjaan, mikä on hintataso ? Bensa, majoitus, ruoka ym hintatasosta on kokemusta 15 vuoden takaa mutta nyt on varmaan toisin ? Löytyykö majapaikkaa autoilijalle vai pitääkö varata etukäteen ? Ajankohta on ehkä kesä-heinäkuu. Entä tietullit/lautat ? nekin muistaakseni maksaa.

6

1825

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkaaja

      www.kolumbus.fi/matti.gronroos/norjafaq.html.

    • Eki

      Bensa taitaa olla pikkaisen halvempaa kuin suomessa. En tiedä ihan tarkalleen kun itse ajelen täällä dieselillä. Eilen kun tankkasin niin 6.74NOK/l eli 0.8€/l. Mutta ei tuota dieseliä ehkä pysty ihan vertaamaan kun täällä vähän erilainen verotus tuon suhteeen..

      Tietullit ei ainakaan keskisessä norjassa mitään pahoja ole. Riippuu tietty vähän tulliasemasta ja tiestä. kaupungeissa muutaman euron. Isommilla teillä ja tunneleissa 2-4 euroon. Pohjoisemmassa voi olla hyvinkin suolaisia hintajo. En tiedä niistä. Ainakin Trondheimissa pystyy yhdellä maksulla ohittamaan tunnin sisällä miten monta asemaa haluaa.

      Ruuasta sen verran että riippuu hyvin paljon mitä ostaa. Osa kalliimpaa osa halvempaa ja osa on saman hintaista. Jogurtit ovat tuplasti kalliimpaa kuin suomessa. Leipä suht. edullista. Juusto kohtuu hintaista. jotain hintoja kuitista mikä lojui pöydällä:

      jogurtti 1/2l 9.80
      Maito 1l 9.40
      lastenruoka 12.10
      kaurahiutale 5.80
      leipä (ISO) 16.80
      1.5l pepsi MAX 6.40
      juusto 1kg 79

      Nuo kun jaat tämän päivän kurssilla eli 8.35 niin saat €uroina

      • Eki

        8.11 NOK/l


      • finnmarkkilainen
        Eki kirjoitti:

        8.11 NOK/l

        Meillä täällä bensa maksaa yli kymmenen kruunun ja dieselikin yli 9;-
        Taidat oleskella etelämmässä kuin minä.. :)


      • Eki
        finnmarkkilainen kirjoitti:

        Meillä täällä bensa maksaa yli kymmenen kruunun ja dieselikin yli 9;-
        Taidat oleskella etelämmässä kuin minä.. :)

        Tosin täälläkin hinnat vaihtelee rajusti riippuen siitä, mistä päin kaupunkia menovetensä ostaa.


    • Hinta haitari 2000-2004 kallein tietulli Nordkapp yli 6m. as.autolla 500nok./ suunta sis 4henk.alle 6m.noin puolet halvempi aluemaksu 350 nok./2vrk sai olla parkissa jos halusi v.2001. Tämä tuntui jo rahastukselta!Etelässä kallein tietulli ollut 150 nok. halvin 10 tai ei mitään riippunut ajasta ,isompiin kaupunkeihin etelässä ainakin päivisin pieni maksu .Tunneleihin ei yleensä enää maksuja ,pisin ilmainen 25 km kannattaa kyllä maisemien takia ylittää jos ei kiirettä (molemmat katsottu)Lautta maksut ha=n.40nok. n.10nok/henk ja siitä ylöspäin riippuu matkasta yli 6m. ajoneuvosta lähes tuplahinnat.Polttoaine vaihtelee paikoittain suuresti jopa samalla kylällä 50 å D= n.7,5-9 nok.2004 bensa hieman kalliinpaa .Majoituksesta ei hirveästi hintatietoa muuta kuin as.auto sähköpaikasta 100-150nok se suihkun lämminvesi 5-10 nok . Mökit varmaan kalliimpia ja hotellia ei ole tarvinnut kysyä (onneksi).Hyvin on aina sopinut ainakin as.autolla.Ruoka on aika tyyristä mitä on joutunut ostaan jos vertaa suomen hintoihin.Jos etelään/keskinorjaan menossa niin Turusta pääsee sea wind lautalla huomattavasti halvemmalla kuin esim.siljalla ja saa rauhassa nukkua.Jos alku hinnat hirvitti niin voin sanoa että kyllä siellä on näkemistäkin eteinkin etelässä keskiosassa .Hauskaa matkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1344
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1156
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1037
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      882
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      198
      871
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      802
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      786
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      771
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      758
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      731
    Aihe