RISTI-korut

mikki-hiiri

En oikein ymmärrä ristiä, ristille päätyivät yleensä orjat, ryövärit ja petturit.
Tuskallisen ja ­nöyryyttävän rangaistuksen toivottiin toimivan pelotteena muille.

Pitääkö risti-koruilla muistella tuskaa, kipua ja nöyryyttä tuottavaa rangaistusta?
Juutalaisia ­syytettiin ­keskiajalla ­kristittyjen lasten ristiin­naulitsemisesta.

Ristiinnaulitseminen alkoi todennäköisesti Persiassa 500-luvulla eaa. Sieltä tapa levisi Väli­meren ympäristöön, missä erityisesti ­roomalaiset innostuivat siitä.

Uskonsotia risteineen ei kannattaisi ihandoida.

http://historianet.fi/yhteiskunta/uskontojen-historia/massegrav-afslorer-brutale-naerkampe

http://historianet.fi/yhteiskunta/uskontojen-historia/reformaatio/reformaation-jalkeen-pyha-sota-riehui-euroopassa

2

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eräs mielikuvitusolentoa palvova kultti pitää ristiä pyhimpänä asianaan. Heidän palvontariiteissään on tuolla kidutusvälineellä merkittävä rooli. Tuskin kukaan täysjärkinen moista väkivallan symbolia palvoisi.

    • kiroilevahiiri

      Ihme asioiden yhdistelyä toisiinsa. Risti kaulassa on vain uskon symboli, nothing else. Mielikuvitusta saakin olla että vedetään asiaan nurjin mahdollinen puoli, että saa itselleen jonkin syyn haukkua ristiä kaulassaan pitäviä, ja samalla haukkua uskovat. Oisko jotain rakentaa keskustelua tilalle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      284
      4755
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      51
      2963
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    9. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      971
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    Aihe