Jos tuntematon mies on pakkosuudellut naista useita kertoja samana kertana, vaikka tämä selvästi vastusti väistelemällä ja toisena päivänä pakottanut koskemaan sukupuolielimiään (ottanut naisen käden ja vienyt sen sukuelintensä päälle), vaikka nainen vastusti vetämällä kättään pois,
minkälaisen rangaistuksen tällainen sankari saa yleensä Suomessa tuomituksi tullessaan?
Minkälaisen rangaistuksen saa yleensä
4
708
Vastaukset
Hei,
Hyvä, että olet lähtenyt etsimään vastauksia kysymyksiisi. On ikävä kuulla, että joku tuntematon mies on pakkosuudellut naista ja pakottanut hänet koskemaan sukupuolielimiään naisen vastusteluista huolimatta. Meille jokaiselle kuuluu oikeus seksuaaliseen itsemääräämisoikeuteen ja seksuaaliseen loukkaamattomuuteen sekä fyysiseen turvallisuuteen. Tämä tarkoittaa sitä, että jokainen meistä saa päättää kenen kanssa, milloin ja miten toteutamme omaa seksuaalisuuttamme. Seksuaalisiin tekoihin tarvitaan aina molempien osapuolien suostumus. Kertomassasi tilanteessa nainen on ilmaissut oman tahtonsa ja kieltäytymisensä näihin seksuaalisiin tekoihin.
On haastavaa vastata kysymykseesi siitä, millaisen rangaistuksen tekijä mahdollisesti voisi saada. Poliisi osaisi ottaa kantaa rikosnimikkeeseen. Sen mukaan määräytyy rangaistusasteikko, minkä mukaan rangaistus määrätään, jos tuo henkilö tuomitaan rikoksesta. Kuvailemasi teko on joka tapauksessa laiton.
Jos haluat keskustella asiasta lisää, voit tulla juttelemaan Rikosuhripäivystyksen chattiin. RIKUchat on auki arkisin klo 9-15 ja maanantai-iltaisin klo 17-19.
Ystävällisesti RikosuhripäivystysEi tuo päiväsakkoa kummempaa saa.
Todennäköisesti vain paiväsakkoa seksuaaliseen tekoon pakottamisesta.
Tuo pakkosuuteleminen on melko vaikea käsite tulkittavaksi, että mitä se varsinaisesti tarkoittaa. Ymmärrän toki, että tuollainen toiminta voi pelästyttää ja järkyttääkin, mutta onko se ihan rikosilmoituksen arvoinen, niin mene ja tiedä...
Itseänikin on joskus pakkosuudeltu, mutta mies oli tuttu ja rakas ja asia oli loppujen lopuksi ok minulle. En todellakaan pitänyt sitä pakottamisena seksuaaliseen tekoon.
- LeinoKimm
Minne voi tehdä rikostutkintapyynnön; kun ?
Jouduin virkamiesten rikollisuuden uhriksi 2005 - 2008; ja minusta on siksi TEHTY ihmisoikeudeton Suomen kansalainen ..
Alkuperäinen asia on ollut nyt Porin poliisilla "esitutkinnassa" 8.9. 2005 lukien ja SYYTEILMOITUS Valtakunnansyyttäjänvirastossa 9. 12. 2005 lukien ( kirjattu diaariin 8 kuukautta myöhässä).
Myöskään Euroopan ihmisoikeustuomioistuin ei käsittele Suomalaisten kansanryhmien ihmisoikeudetonta tilaa EIT 24221/06 ( EOA kanlsiapäätös 1350/4/08 ); Suomen EIT tuomarin jääviyksiä ei voida tutkia .
Perustuslaki on muokattu niin; ettei asiaa saada Valtakunnanoikeuteen PL 118 §:n VALTIOPETOKSEN seurauksena .
Archive.is / kimmoleaks.fi
Julkiset rikosilmoitukset Marko Forssin ja Jari Lindströmin plogeihin 2015 ovat molemmat TUHONNEET .
Lisäksi Kansainvälinen rikostuomioistuin on LAHJOTTU toimivallattomaksi käsittelemään Suomea koskevia PL 118 §:n mukaisia asioita !
( He 55/2007 esiteltiin kansanedustajille tahallaan väärillä asiakirjoilla ja 2008 Brax allekirjoitti "sopimuksen" ..Suomi MAKSAA ja pitää Ruanda-"oikeudenkäynnin" ja Kansainvälinen rikostuomioistuin tulee TOIMIVALLATTOMAKSI S uomea koskevissa "yksittäistapauksissa" viittaan 9. 12. 2005 Valtakunnansyyttäjänvirastoon jättämääni SYYTEILMOITUKSEEN .)
Mikä taho siis voi palauttaa Suomen ihmisoikeudettoman kansalainen ihmisoikeudet; jotka on PL 118 §:n avulla poistettu ?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24345306Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18510838Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 331563
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500