Jos tuntematon mies on pakkosuudellut naista useita kertoja samana kertana, vaikka tämä selvästi vastusti väistelemällä ja toisena päivänä pakottanut koskemaan sukupuolielimiään (ottanut naisen käden ja vienyt sen sukuelintensä päälle), vaikka nainen vastusti vetämällä kättään pois,
minkälaisen rangaistuksen tällainen sankari saa yleensä Suomessa tuomituksi tullessaan?
Minkälaisen rangaistuksen saa yleensä
4
729
Vastaukset
Hei,
Hyvä, että olet lähtenyt etsimään vastauksia kysymyksiisi. On ikävä kuulla, että joku tuntematon mies on pakkosuudellut naista ja pakottanut hänet koskemaan sukupuolielimiään naisen vastusteluista huolimatta. Meille jokaiselle kuuluu oikeus seksuaaliseen itsemääräämisoikeuteen ja seksuaaliseen loukkaamattomuuteen sekä fyysiseen turvallisuuteen. Tämä tarkoittaa sitä, että jokainen meistä saa päättää kenen kanssa, milloin ja miten toteutamme omaa seksuaalisuuttamme. Seksuaalisiin tekoihin tarvitaan aina molempien osapuolien suostumus. Kertomassasi tilanteessa nainen on ilmaissut oman tahtonsa ja kieltäytymisensä näihin seksuaalisiin tekoihin.
On haastavaa vastata kysymykseesi siitä, millaisen rangaistuksen tekijä mahdollisesti voisi saada. Poliisi osaisi ottaa kantaa rikosnimikkeeseen. Sen mukaan määräytyy rangaistusasteikko, minkä mukaan rangaistus määrätään, jos tuo henkilö tuomitaan rikoksesta. Kuvailemasi teko on joka tapauksessa laiton.
Jos haluat keskustella asiasta lisää, voit tulla juttelemaan Rikosuhripäivystyksen chattiin. RIKUchat on auki arkisin klo 9-15 ja maanantai-iltaisin klo 17-19.
Ystävällisesti RikosuhripäivystysEi tuo päiväsakkoa kummempaa saa.
Todennäköisesti vain paiväsakkoa seksuaaliseen tekoon pakottamisesta.
Tuo pakkosuuteleminen on melko vaikea käsite tulkittavaksi, että mitä se varsinaisesti tarkoittaa. Ymmärrän toki, että tuollainen toiminta voi pelästyttää ja järkyttääkin, mutta onko se ihan rikosilmoituksen arvoinen, niin mene ja tiedä...
Itseänikin on joskus pakkosuudeltu, mutta mies oli tuttu ja rakas ja asia oli loppujen lopuksi ok minulle. En todellakaan pitänyt sitä pakottamisena seksuaaliseen tekoon.
- LeinoKimm
Minne voi tehdä rikostutkintapyynnön; kun ?
Jouduin virkamiesten rikollisuuden uhriksi 2005 - 2008; ja minusta on siksi TEHTY ihmisoikeudeton Suomen kansalainen ..
Alkuperäinen asia on ollut nyt Porin poliisilla "esitutkinnassa" 8.9. 2005 lukien ja SYYTEILMOITUS Valtakunnansyyttäjänvirastossa 9. 12. 2005 lukien ( kirjattu diaariin 8 kuukautta myöhässä).
Myöskään Euroopan ihmisoikeustuomioistuin ei käsittele Suomalaisten kansanryhmien ihmisoikeudetonta tilaa EIT 24221/06 ( EOA kanlsiapäätös 1350/4/08 ); Suomen EIT tuomarin jääviyksiä ei voida tutkia .
Perustuslaki on muokattu niin; ettei asiaa saada Valtakunnanoikeuteen PL 118 §:n VALTIOPETOKSEN seurauksena .
Archive.is / kimmoleaks.fi
Julkiset rikosilmoitukset Marko Forssin ja Jari Lindströmin plogeihin 2015 ovat molemmat TUHONNEET .
Lisäksi Kansainvälinen rikostuomioistuin on LAHJOTTU toimivallattomaksi käsittelemään Suomea koskevia PL 118 §:n mukaisia asioita !
( He 55/2007 esiteltiin kansanedustajille tahallaan väärillä asiakirjoilla ja 2008 Brax allekirjoitti "sopimuksen" ..Suomi MAKSAA ja pitää Ruanda-"oikeudenkäynnin" ja Kansainvälinen rikostuomioistuin tulee TOIMIVALLATTOMAKSI S uomea koskevissa "yksittäistapauksissa" viittaan 9. 12. 2005 Valtakunnansyyttäjänvirastoon jättämääni SYYTEILMOITUKSEEN .)
Mikä taho siis voi palauttaa Suomen ihmisoikeudettoman kansalainen ihmisoikeudet; jotka on PL 118 §:n avulla poistettu ?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy465450Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2395446Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2292944Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171442464- 692091
- 701860
- 2101749
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,531394Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1871379Martina tienaa itse rahansa
Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.3451281