Minkälaisen rangaistuksen saa yleensä

loukattunainen

Jos tuntematon mies on pakkosuudellut naista useita kertoja samana kertana, vaikka tämä selvästi vastusti väistelemällä ja toisena päivänä pakottanut koskemaan sukupuolielimiään (ottanut naisen käden ja vienyt sen sukuelintensä päälle), vaikka nainen vastusti vetämällä kättään pois,
minkälaisen rangaistuksen tällainen sankari saa yleensä Suomessa tuomituksi tullessaan?

4

771

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      Hyvä, että olet lähtenyt etsimään vastauksia kysymyksiisi. On ikävä kuulla, että joku tuntematon mies on pakkosuudellut naista ja pakottanut hänet koskemaan sukupuolielimiään naisen vastusteluista huolimatta. Meille jokaiselle kuuluu oikeus seksuaaliseen itsemääräämisoikeuteen ja seksuaaliseen loukkaamattomuuteen sekä fyysiseen turvallisuuteen. Tämä tarkoittaa sitä, että jokainen meistä saa päättää kenen kanssa, milloin ja miten toteutamme omaa seksuaalisuuttamme. Seksuaalisiin tekoihin tarvitaan aina molempien osapuolien suostumus. Kertomassasi tilanteessa nainen on ilmaissut oman tahtonsa ja kieltäytymisensä näihin seksuaalisiin tekoihin.

      On haastavaa vastata kysymykseesi siitä, millaisen rangaistuksen tekijä mahdollisesti voisi saada. Poliisi osaisi ottaa kantaa rikosnimikkeeseen. Sen mukaan määräytyy rangaistusasteikko, minkä mukaan rangaistus määrätään, jos tuo henkilö tuomitaan rikoksesta. Kuvailemasi teko on joka tapauksessa laiton.

      Jos haluat keskustella asiasta lisää, voit tulla juttelemaan Rikosuhripäivystyksen chattiin. RIKUchat on auki arkisin klo 9-15 ja maanantai-iltaisin klo 17-19.

      Ystävällisesti Rikosuhripäivystys

    • Ei tuo päiväsakkoa kummempaa saa.

      • mimmiliini1

        Todennäköisesti vain paiväsakkoa seksuaaliseen tekoon pakottamisesta.
        Tuo pakkosuuteleminen on melko vaikea käsite tulkittavaksi, että mitä se varsinaisesti tarkoittaa. Ymmärrän toki, että tuollainen toiminta voi pelästyttää ja järkyttääkin, mutta onko se ihan rikosilmoituksen arvoinen, niin mene ja tiedä...

        Itseänikin on joskus pakkosuudeltu, mutta mies oli tuttu ja rakas ja asia oli loppujen lopuksi ok minulle. En todellakaan pitänyt sitä pakottamisena seksuaaliseen tekoon.


    • LeinoKimm

      Minne voi tehdä rikostutkintapyynnön; kun ?

      Jouduin virkamiesten rikollisuuden uhriksi 2005 - 2008; ja minusta on siksi TEHTY ihmisoikeudeton Suomen kansalainen ..

      Alkuperäinen asia on ollut nyt Porin poliisilla "esitutkinnassa" 8.9. 2005 lukien ja SYYTEILMOITUS Valtakunnansyyttäjänvirastossa 9. 12. 2005 lukien ( kirjattu diaariin 8 kuukautta myöhässä).

      Myöskään Euroopan ihmisoikeustuomioistuin ei käsittele Suomalaisten kansanryhmien ihmisoikeudetonta tilaa EIT 24221/06 ( EOA kanlsiapäätös 1350/4/08 ); Suomen EIT tuomarin jääviyksiä ei voida tutkia .

      Perustuslaki on muokattu niin; ettei asiaa saada Valtakunnanoikeuteen PL 118 §:n VALTIOPETOKSEN seurauksena .

      Archive.is / kimmoleaks.fi

      Julkiset rikosilmoitukset Marko Forssin ja Jari Lindströmin plogeihin 2015 ovat molemmat TUHONNEET .

      Lisäksi Kansainvälinen rikostuomioistuin on LAHJOTTU toimivallattomaksi käsittelemään Suomea koskevia PL 118 §:n mukaisia asioita !


      ( He 55/2007 esiteltiin kansanedustajille tahallaan väärillä asiakirjoilla ja 2008 Brax allekirjoitti "sopimuksen" ..Suomi MAKSAA ja pitää Ruanda-"oikeudenkäynnin" ja Kansainvälinen rikostuomioistuin tulee TOIMIVALLATTOMAKSI S uomea koskevissa "yksittäistapauksissa" viittaan 9. 12. 2005 Valtakunnansyyttäjänvirastoon jättämääni SYYTEILMOITUKSEEN .)

      Mikä taho siis voi palauttaa Suomen ihmisoikeudettoman kansalainen ihmisoikeudet; jotka on PL 118 §:n avulla poistettu ?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      366
      1358
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      407
      1197
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      925
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      847
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      842
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      91
      826
    7. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      112
      808
    8. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      54
      805
    9. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      695
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      690
    Aihe