KAIKKI denialismitutkimukset VIRHEELLISIÄ!

IlmastoLämpenee

Nyt tuli denialismileiriin kova pettymyksen uutinen, kun uusimman tiedon mukaan KAIKKI ihmisen aiheuttamaa ilmaston lämpenemistä kiistävät ja kieltävät tutkimukset, siis se 3% kaikista ilmastotutkimuksista, ovat puutteellisia, väärää tietoa sisältäviä ja virheellisiä.

https://qz.com/1069298/the-3-of-scientific-papers-that-deny-climate-change-are-all-flawed/

Tässäpä kaikille se tutkimus, joka kertoo niiden tutkimusten virheistä.

https://link.springer.com/content/pdf/10.1007/s00704-015-1597-5.pdf

Nyt varmaan voidaan lopullisesti sanoa, että kaikki ihmisen aiheuttamaa ilmaston lämpenemistä kiistävät tutkimukset todellakin ovat väärää tietoa sisältävää denialismihömppää.

11

191

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7878777

      En nyt tuollaisia jaksa lukea, mutta
      muuttaako tuo nyt sen käsityksen jollain tavalla että ilmasto on lämmennyt HURJAT 1 aste 150 vuodessa ?

    • No niin.

      • jäätävääkeliä

        Kaikkien akuankkalinkkien äiti tuossa aloituksessa vai mitä jöns?


    • melkoista_tuubaa

      Melko tieteellisiä lähteitä ja ääliömäisiä väitteitä vailla mitään todellisuuspohjaa.
      Oikein akuankkalinnkien pullistuma.

    • Onpa aloittaja kerrankin osunut naulan kantaan. Aloittajan linkittämä denialismitutkimus on tosiaan täysin virheellinen ja sisältää lähinnä laatijoidensa mielipiteitä ilman ainuttakaan todistetta väitteiden tueksi. No otsikko menee tietysti aloittajan piikkiin, mutta olisi hänenkin silti luullut myös ymmärtävän, että 38 << kuin esim. 1000.

    • Tässä julkaisun abstraktista teksti vapaasti suomennettuna.

      Julkaisuista jotka ottavat AWG:hen kantaa 97% tukee sitä. Mitä tapahtuu niiden 2% julkaisuiden suhteen, joiden mukaan AWG ei ole perusteltu? Me tutkimme valikoimaa julkaisuista, joiden mukaan AWG:lle ei ole perusteluita. Tätä tarkoitusta varten kehitimme analyytisen työkalun, jolla toistimme ja testasimme kyseisissä julkaisuissa käytettyjä menetelmiä.

      Testien toistaminen paljasti metodologisia virheitä ja toi esille tavanomaisten virheiden joukon, joka ei ilmene yksittäisiä tapauksia katselemalla. Näin todelliset tieteeseen liittyviä kiistoja saatiin ratkaistua useassa tapauksessa ja voimme oppia julkaisuissa tehdyistä virheistä. Yhteinen tekijä näyttäisi olevan puuttuva kontestuaalinen informaatio tai sellaisen tiedon hylkääminen, joka ei tue julkaisuissa esitettyjä lopputuloksia. Tuo tieto oli usein muita samasta aiheesta tehtyjä tutkimuksia tai aiheeseen liittyvää geofysikaalista dataa.

      • (jatkuu)

        Monissa tapauksissa puutteellisuuden aiheuttaa mallin oikeellisuuden riittämätön varmistaminen ja tutkiminen, jolloin mallinnuksesta saadaan tuloksena yleisesti pätevän tiedon sijaan tietyn nimenomaisen koejärjestelyn mallinnuksen aiheuttamia artifaktoja. Muita löytyneitä heikkouksia olivat mm. väärät dikotomiat (ei siis joko/tai vaan useampi vaihtoehto), tilanteeseen sopimattomat tilastolliset menetelmät ja päätelmien perustaminen väärinymmärrettyyn fysiikkaan tai fysiikkansa osalta epätäydellisesti kuvattuun tilanteeseen.

        Meidän mukaamme tiede ei koskaan saavuta konsensusta. Sekä valtavirtaa tukeviin että sitä vastustaviin julkaisuihin tulee jatkuvasti kiinnittää tarkkaa huomiota ja etsiä niistä virheitä. Korostamme kokeiden/simulaatioiden toistamista ja arvioimme sitä, miten tieteellisten julkaisuiden ja kirjallisuuden laatun kannalta olisi hyödyllistä toistoa harrastaa.


    • Jönas777

      Kiitämme nimimerkkiä Aesdifaeger, mitä tuo nimimerkki sitten tarkoittaneekin, viitseliäisyydestä kääntää teksti kaikkien ymmärrettäväksi.

      Nyt kaikki me osaamme suhtautua denialistien julkaisemiin tutkimuksiin niiden ansaitsemalla arvonannolla.

      • Tuossa arvioita miksi mainittu artikkeli tuli viidesti hylätyksi ennen kuin sai kuudennella yrittämällä armon.
        http://www.realclimate.org/index.php/archives/2015/08/lets-learn-from-mistakes/
        Alla vielä erään refereen arvio käsikirjoituksen tasosta.
        “The manuscript is not a scientific study. It is just a summary of purported errors in collection of papers, arbitrarily selected by the authors.”

        Kyllä juttu silti lukea kannattaa, onhan se helppolukuinen eikä vaadi tieteellistä oppineisuutta, pelkkä kansakoulupohjakin riittää mutta Anthony Wattsin sanoin jutun oleellinen sisältö nyt kuitenkin vain on, vapaasti suomennettuna: "Me olemme oikeassa, te olette väärässä ja teillä on tilaisuus oppia virheistänne, me emme virheitä tee."


      • Veenvetäjä kirjoitti:

        Tuossa arvioita miksi mainittu artikkeli tuli viidesti hylätyksi ennen kuin sai kuudennella yrittämällä armon.
        http://www.realclimate.org/index.php/archives/2015/08/lets-learn-from-mistakes/
        Alla vielä erään refereen arvio käsikirjoituksen tasosta.
        “The manuscript is not a scientific study. It is just a summary of purported errors in collection of papers, arbitrarily selected by the authors.”

        Kyllä juttu silti lukea kannattaa, onhan se helppolukuinen eikä vaadi tieteellistä oppineisuutta, pelkkä kansakoulupohjakin riittää mutta Anthony Wattsin sanoin jutun oleellinen sisältö nyt kuitenkin vain on, vapaasti suomennettuna: "Me olemme oikeassa, te olette väärässä ja teillä on tilaisuus oppia virheistänne, me emme virheitä tee."

        Uskottavissa lehdissä vertaisarvioijat käyttävät punakynää tiukasti. Vaikka joku tutkimus olisikin valtavirran mukainen tai tukisi jotakin oikeana pidettyä väitettä ei sitä päästetä helpolla. Näin pitääkin olla. Tämä julkaisu näyttää kovasti metatutkimukselta eli mieluummin näkisivät yksittäisen tutkimuksen tulokset kumoavia papereita kun tälläisiä yleisempiä juttuja.

        Nykyään on myös lehtiä, joissa artikkeli menee sukkana läpi sisällöstä huolimatta. Vertaisarvioinnin korvaa niissä tilisiirto.


    • gttgtgtgtgtgtg

      Onpa todellakin samaa henkeä kuin ennen totalitaristisissa fasistisissä ja taistolaisissa tieteellisissä kyhäelmissä.Totuus on meillä ja te olette väärässä.
      Sama toistuu myös erilaisissa kulteissa uskontopiireissä. maailma vaan romahtaa usein tuollaisissa piireissä kun totuus ei kestäkään tulta ja kulissit kaatuvat realismin paineessa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      65
      1732
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      93
      1048
    3. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      61
      1043
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      45
      834
    5. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      41
      800
    6. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      284
      789
    7. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      257
      717
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      55
      687
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      92
      652
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      114
      603
    Aihe