Olen hirvimetsällä huomannut että saaliksi saadut hirvet ovat monesti loukkaantuneet koiralla ajettaessa passiringissä. Milloin on sorkkaa paskana milloin jalkaa poikki. Aika kärsimystä hirvillä nämä ajavat hirvikoirat !
Hirvien loukkaantumiset koira-ajoissa.
harmaat_ajokoirat
2232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No hyvinpä on tuuri osunut sulle kohdalleen jos noin paljon on loukkaantuneita tullu vastaan. Itse olen muutamalla sadalla hirven kaadolla ollut ja loukkaantuneita ei ole ollut näistä kuin yhden käden sormilla laskettavissa. Poislukien tietenkin jokunen haavakko (aiemmin ammuttu)
Pari kertaa ollaan mäyräkoiralta (sallittu ajava) ammuttu hirvi. Niin hauskalta kun se kuullostaakin niin pienissä maissa myös jotkut mäykyt ovat hyviä hirvikoiria. Sitten useammalta norjanharmaa, jämpti, karjalankarhukoira yms ammuttu joko seisontaan tai siirtyvään (ei haukkuun jonka ilmeisesti sinä lasket ajoksi) hirviä ja koskaan ei ole ollut havaittavia vammoja. Kerran on hirveltä ollu takajalka poikki ja luutunut uudelleen ilmeisesti vanhan kolarin seurauksena, kerran susien raatelu jälkiä taka kinterissä, kerran syöpäkasvaimia täynnä ollut hirvi ja kerran täysin ihotulehduksen peitossa ollut joka meni suoraan monttuun. Koiran aiheuttamia vammoja ei koskaan joten eiköhän tuo sinun avauksesi ole lähinnä provoa kuin todellisuutta?
Meidänkin porukassa ajokoira ajaa passirinkiä ympäri.
Ei siitä tule mitään, kun lantikka kiitää vähän väliä ohi.