Yhtäaikaa tietokoneessa

EspooKorhonen

Moi

Meillä on Kaspersky free tietokoneessa (windows). Voiko lisäksi asentaa Norton Power Eraser ? Vai voi olla vain toinen näistä? Kumpikin kai hakee viruksia.

2. Mikä maksuton ohjelma hakee ns. haittaohjelmia, kun joskus puhuttiin ohjelmista spybot ja ad-aware mutta mitä nyt on.

10

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdthdfjysdtjh

      Voisitko sinä kertoa että mistä niitä haittaohjelmia tarttuu koneelle?

      • haittander

        -80-90-l yleensä kavereiden lerpuilta/korpuilta ( kerran jopa postipaketissa Saksasta),
        -90-l jälkipuoliskolla ja sen jälkeen ne yleensä ovat tulleet internetistä.


    • Bersel

      Koneessa on hyvä olla yksi virustorjunta. Muita skannailu, puhdistus, nopeutus, rekisterin sekoitus tai muita ohjelmia ei kannata asentaa, koska näistä on enemmän haittaa kuin hyötyä.

      Jos jostain syystä kokee tarvetta tarkastaa konetta muutoin, voi käyttää vain nettiselaimella toimivia ilmaisia kertaskannauksia, joita löytyy useilta yrityksiltä, esimerkiksi Fsecurelta.

    • EspooKorhonen

      Luulen vain että selaamalla internettiä, mutta en tiedä. En tiedä näistä asioista juuri mitään ja ajattelin kysyä teiltä asiantuntijoilta.

      • Bersel

        Jos haluat välttää haittaohjelmia, siinä olennaisinta on se että sinulla on erillinen järjestelmänvalvojan oikeuksin oleva käyttäjätunnus, jota kukaan koneen käyttäjistä, sinä mukaanlukien ET käytä netin selaamiseen tai mihinkään muuhunkaan. Muille koneen käyttäjille, myös sinulle, pitää olla erillinen, tavallisen käyttäjän oikeuksin oleva käyttäjätunnus, jolla käytät konetta.

        Kun asennat jonkun ohjelman, sinun pitää tuon muutoksen jälkeen aina kirjoittaa järjestelmänvalvojan salasana, jotta ohjelma saa oikeuden asentua. Vastaavasti haittaohjelmat eivät voi nyt asentua, ellet anna niille lupaa (kirjoittamalla salasanan).

        Toinen vähintään yhtä tärkeä asia on se, että et asenna netistä mitä sattuu ohjelmia, etkä ainakaan niitä mitä joku internet-sivu sinulle mainostaa ja et AINAKAAN sellaisia, kun joku internet-sivu tai sähköposti väittää, että koneesi on saastunut tai hidastunut, ja nyt pitäisi asentaa jokin ohjelma sen korjaamiseksi. Jos jonkin ohjelman joltain sivustolta lataa, niin vaikka se olisi luotettava sivusto, tulee usein varsinaisen ohjelman mukana jokin ongelmia aiheuttava lisäohjelma, kuten McAffee. Siksi AINA kun asentaa ohjelmia, kannattaa valita advanced/kehittynyt asennus ja klikata sieltä pukki pois kaikista laatikoista, joissa kysytään että asennetaanko myös tämä ja tämä ohjelma samalla.

        Näiden lisäksi kannattaa ehdottomasti asentaa mainosblokkeri, koska nämä blokkaavat myös useimmat haitalliset mainokset, joita klikkaamalla voi onnistua saamaan haittaohjelman. Yksi hyvä ja kevyt (täysin ilmainenkin) vaihtoehto on uBlock Origin, jonka saa selaimeen lisäosana (menee sinne selaimen valikkoon, valitsee lisäosat - lataa lisäosia ja etsii ja asentaa sieltä tuon uBlockin tai vaihtoehtoisesti Adblock plussan)

        Näiden lisäksi pitää sitten jättää epämääräiset sähköpostit avaamatta.

        Varmuuskopiot tietysti pitää myös olla omista tiedostoista varmuuden vuoksi ja laiterikon varalta.

        Kun nämä on tehty, on jo paljon enemmän kuin suurin osa käyttäjistä ja voi käyttää nettiä melko huoletta.

        Jos haluaa yksinkertaistaa suojaustaan ja nopeuttaa konetta, voi hankkia erillisen virustorjuntareitittimen, kuten Bitdefender Box, Norton Core tai Fsecure Sense. Tällöin koneelle ei välttämättä tarvitse asentaa virustorjuntaa ollenkaan, vaan reititin huolehtii liikenteen suojaamisesta siinä määrin kuin voi. Tällainen reititinkään (tai mikään virustorjuntaohjelma) ei poista muuta sitä, että nuo yllä olevat asiat pitäisi jokaisen tehdä ainakin Windows-koneeseen.

        Ja ennen kuin tekee mitään muuta, tekisin koneen puhdistamisen kaikesta ylimääräisestä, tehtaalla asennetusta roskasta: Palauttaminen - "Lue, miten voit aloittaa tyhjältä pöydältä Windowsin puhtaalla asennuksella" - Kyllä - Aloita. Tämän jälkeen antaa päivitysten asentua ja boottaa koneen. Sitten nuo käyttäjätunnukset ja muut kuntoon.


    • Dadaaaaaa

      Power eraser on kertasuoritteinen tarkastu.
      sen voi siis ajaa.
      Kasperskyn tapauksessa kuitenkin turhaa, koska Kaspersky testien mukaan parempi.
      Lisäksi Norton Power Eraser ei ole iha tavisten siivooja. se poistaa helposti osia windowsesta ja muista ohjelmista, josta seuraa ongelmia toimivuuteen.

      Neuvona käytä Pover Eraser vain jos on havaittu saastuvuus.

    • Voit lisätä Power Eraser ohjelman tietokoneeseen vaikka on Kaspersky Free koneella, toimivat hienosti eivätkä häiritse toisiaan . Kaspersky on vastuussa oleva virustorjunta ohjelma ja Eraser vain tarkistaa haluttaessa koneen ja Kaspersky on normaalisti toiminnassa tuon Eraserin tarkistuksen aikanakin . Tuosta Eraser https://security.symantec.com/nbrt/npe.aspx?&NUCLANG=fi-fi

    • turhaa-vaivaa

      Ei ole tarpeen asennella monia päällekkäisiä ohjelmia. Turhuutta on suorastaan.

    • Ei-monia

      Useampi virustorjuntaohjelma jumittaa toimintoja kun ne voi tulkita toisensa haitakkeiksi.
      Yksi riittää.

    • Defender______

      Käyttäkää vain näitä erasereitä ja sun muita putsareita ja kolmannen osapuolen virustorjuntoja, mutta älkää sitten ihmetelkö jos joskus Win 10 päivitykset saattavat junnata tai epäonnistua tai koko kone on juntturassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      914
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      848
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      788
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      141
      698
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      665
    6. 78
      521
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      488
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      476
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      467
    10. Olit kyllä niin

      Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
      Ikävä
      44
      467
    Aihe