Olen 29v perusterve ja kuntoilua harrastava mies. Kahden kuukauden ajan sydämmen kohdalla kipua ja vihloilua.
Keuhkokuva otettiin ja lääkäri sanoi että kuva ok mutta lausunnossa herätti huolen "sydämmen koko on normaalin ylärajoilla" .
Sydämen koko
2
2391
Vastaukset 2
Tuo ”normaalin ylärajoilla” yleensä tarkoittaa hieman suurempaa sydäntä. Usein sydän on suurempi paljon urheilua harrastavilla. Myös jotkut sairaudet saattavat suurentaa sydäntä, jos sydän joutuu toimimaan normaalia tehokkaammin. Todellisen koon näkee vasta sydänlääkärin tekemästä kaikumittauksesta. Tuskin tuosta kannattaa nyt olla huolissaan !
- wertyufiyftrew
Kuntourheilu yksistään jo kasvattaa sydämen kokoa, mutta pakko esittää kysymys: onko tullut kenties otettua siinä kuntourheilun ohella pikkusen boostia erinäisistä aineista? Jos on, niin kantsii jättää ne mömmöt pois, niillä saa aikaan kaikenlaista ikävää... myös pumpulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1531168
- 1121009
Rakastamisesi tarkoitus
Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki53716Tämä meidän välinen tilanne
Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen34709Mitä Kärnässä tapahtui?
Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.7664- 68631
- 65611
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää49597Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä
Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle23571Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?61532