Järkyttävää pentutehtailua, jota ei saada kuriin!

jjös

12

2359

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • irmairma

      Ilmoitetaanko poliisille myös ne tyhmät ostajat, jotka ostavat noita pentuja?

      • Jormajormaa

        Parempi ilmoittaa kaikki


    • Ompelijatar1

      Mikähä on tilanne nyt.

    • Jasdt
      • jgkg

      • hkhkkh
        jgkg kirjoitti:

        Sama uutinen viroksi Postimees-lehdessä. Tässä uutisessa on valokuvat pentutehtaan kasvatusoloista:
        https://lemmik.postimees.ee/4441121/loomakaitsjad-avastasid-harjumaalt-viimaste-aastate-suurima-kutsikatehase?gallery=120833&image=7691961

        Nämä ovat ne olosuhteet, joissa on varaa kasvattaa 200€ koiranpentuja.


      • Tehtaatporskuttaa
        hkhkkh kirjoitti:

        Nämä ovat ne olosuhteet, joissa on varaa kasvattaa 200€ koiranpentuja.

        Ei tarvitse olla edes noin halpoja. Kunhan alle 600e pyytävät, niin sekopäät suomalaiset ostavat. Sitten itkevät jälkikäteen, ettei voinut mitenkään tietää halvan tuontipennun voivan olla peräisin tehtaasta. Toiset eivät tiedä mitään, vaikka kaikki tarvittava tieto on ihan nenän alla.


      • dhtrgher
        Tehtaatporskuttaa kirjoitti:

        Ei tarvitse olla edes noin halpoja. Kunhan alle 600e pyytävät, niin sekopäät suomalaiset ostavat. Sitten itkevät jälkikäteen, ettei voinut mitenkään tietää halvan tuontipennun voivan olla peräisin tehtaasta. Toiset eivät tiedä mitään, vaikka kaikki tarvittava tieto on ihan nenän alla.

        Ainoa ero 200 € ja 600 € pennuissa on se, että 600 € pennuista trokari saa enemmän katetta. Se, että koirista maksaa enemmän, ei paranna pentutehdas koirien olosuhteita yhtään.


    • Anonyymi

      Nythän on hovissa tämän pentutehtailijan juttu. Toivottavasti saa kunnon tuomion. Näille, jotka syyttää ja länkyttää näistä ostajista, vouhottakaa lehtien palstoilla ettekä täällä. Kaikki ei ole aina niin kuin te länkytätte. Lehdetkään näistä ei kirjoita, vaikka on pyydetty.

      • Ei todellakaan ole länkytystä. Vaan ihan simppeli juttu, kuten markkinataloudessakin menee...
        Sitä kannatat ja sen toimintaa kannatat, mistä tuotteesi ostat. Ja jos ei osteta, ei kannata. Aivan yksinkertaista. Eli ostajat pitävät noita pentutehtaita /trokaamista yllä.
        Ja kyllä on lehdet kirjoittanut, mediastakin tullut paljon tietoa ym. miten koira pitäisi hankkia. Nettikin on pullollaan. Ihan turha sanoa, ettei tietoa saa.
        Kyllä se on vaan niin, että se on erittäin pieni osa, joka voi oikeesti sanoa, ettei tiennyt. Mutta pääaiassa toiminta ratsastaa sillä, että mahdollisemman halvalla saa. Ja usein velä nopeasti ja helposti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      186
      8563
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4658
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4198
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3742
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3186
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2960
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2656
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2461
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2163
    10. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      36
      2087
    Aihe