näänkö 4k matskua 1060GTX läppärin näyttiksellä, toistaako osan / tietyn hz tms? mistä yleensäkään tiedän läppäreistä mikä toistaa 4k:ta?
4k näyttö-millainen näyttis oltava
9
1896
Vastaukset
- Toistaane
Heh, kyllä toistaa Jopa Lenovo Yoga 500 jossa intellin perus näyttis,
Ikee hdmi kiinni ja heti 4k kuva, tosin ubuntulla :D
Mutta tuskin sillä pelaan pystyisi sillä. Kaikki menee, osa peleistäkin. Uusimpiin peleihin on oltava enemmän umpalumpaa...
Suurin osa "oikeista" läppäreistäkin toistaa 4K:ta. Ne muutaman satasen periaatteessa kännykkätekniikalla rakennetut markettiromut kannattaa kiertää muutenkin.- WoiWin
Oli pakko kokeilla. Zenbook i5-prosessorilla ja Nvidia 940MX -näytönohjaimella.
Piuha kiinni ja vittu @‚$$£!!
W10 tälläs kuoleman ruudun!
Noh uudeleen käymään niin tulihan se kuva Oled töllöön. "DisplayPort-versio 1.2 voi tukea jopa 3840 x 2160 pikselin (4 kt) resoluutiota 60 Hz: n "
"HDMI-versio 1.4 on yleisimpiä tällä hetkellä. Tämä tukee samaa 4K-resoluutiota kuin DisplayPort 1.2, mutta vain 30 Hz"- sdvcsdvfcdv
Aika monessa uudessa 4K näytössä on jo HDMI 2.0, silloin tuollakin 4K/60Hz mahdollinen, tietenkin HDMI kaapeli pitää olla myös v2.0 tuettu.
Viimeisin on HDMI 2.1, mikä mahdollistaa max. 10K/120Hz (4K/144Hz). Tätä tukevia laitteita ei taida juuri vielä olla, koska uusin standardi on vielä varsin tuore (2017). HDMI 2.0 standardia tukevat laitteet ovat vasta nyt yleistymässä (HDMI 2.0-2.0b / julkaistu 2013-2016).
Kyllä, HDMI 1.4 max. 2K/75Hz ja 4K/30Hz. - Eisaatanaaaa
Voi vittu!
mitä saatanan vahaa postaat!
4k 60hz toimii! - tälläsiiodotan
sdvcsdvfcdv kirjoitti:
Aika monessa uudessa 4K näytössä on jo HDMI 2.0, silloin tuollakin 4K/60Hz mahdollinen, tietenkin HDMI kaapeli pitää olla myös v2.0 tuettu.
Viimeisin on HDMI 2.1, mikä mahdollistaa max. 10K/120Hz (4K/144Hz). Tätä tukevia laitteita ei taida juuri vielä olla, koska uusin standardi on vielä varsin tuore (2017). HDMI 2.0 standardia tukevat laitteet ovat vasta nyt yleistymässä (HDMI 2.0-2.0b / julkaistu 2013-2016).
Kyllä, HDMI 1.4 max. 2K/75Hz ja 4K/30Hz.kiitos asiantuntemuksesta
- displayport.johdon
https://www.verkkokauppa.com/fi/questions/product/62480/ggsbf
Tt tarvi sittenkään kuin vain displayport johdon joka tulee tämän monitorin mukana.
näin saat 4k 60hz.
4k60hzmahdollista
15.01.2017
Vastaa kysymykseen
00
Hei,
Nimenomaan DisplayPort on paras kaapeli tuohon tarkoitukseen.
JuraN
16.01.2017
00
Ostin tämän näytön ja Asus GeForce GTX 1080 STRIX 8GB GDDR5X -näytönohjaimen. 4k reso @60hz ei silti mahdollinen?
HP:n speksien mukaan tämä näyttö pitäisi pystyä 4k resoon myös 60hz mutta jostain syystä pystyn valitsemaan vain 4k 30hz. Voisiko tämä johtua hdmi piuhastani ja jos johtuu niin mikähän hdmi piuha pitäisi ostaa että tämä onnistuisi? Tässä näytössä on HDMI v 1.4 input.
4k60hzmahdollista
14.01.2017
Vastaa kysymykseen
00
Hei,
Olitkin ilmeisesti saanut tämän ongelman jo ratkaistua. Displayport-kaapelilla pitäisi ainakin onnistua.
JyriL
16.01.2017
- bgsxbv
jos tarkoituksena on katsoa 4k videoita, niin suorittimet on siihen riittävän nopeita. jos tarkoituksena on pelkata, niin kannattaa lukea nopeusvertailuja ja katsoa minkänlaisia fps lukemia erilaiset näytönohjaimet antavat. nuo on tietenkin vain suuntaa antavia, kun kannettavissa olevat näytönohjaimet kuluttavat vähemmän virtaa, kuin pöytäkoneisiin tarkoitetut kortit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861819Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,171131Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.981116Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79992Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot153852- 92846
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51764Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs54761Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv53696- 53694