koiranluu

napsuu 01

Moi,

Ave -01 ja ajettu 100tkm, mikäs on ku edestä kuuluu selkeää metalli vasten metallia kolinaa, lähinnä kuopissa.......onko koiranluu, mahtaisko saada takuuseen vai ei.....onko paikalla "vian" omistaneita vai marssinko liikkeeseen?

6

2055

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toyotalla

      Kuullostaa kyllä koiranluulta. Aika paljon on noita vaihdettu takuisiin - ovat meinaan Saksassa tehtyjä osia joten ei mikään ihme.

      Yritä toki saada vielä takuun piikkiin. On aivan liikkeestä kiinni kuinka asiaan suhtautuu.

      • maksaaa

        Paljonko korjaus maksaa? Mun auto 98 ja ajettu tasan huntti.


      • maksaaa kirjoitti:

        Paljonko korjaus maksaa? Mun auto 98 ja ajettu tasan huntti.

        Hmm..Onhan nyt varmasti luun pallonivel,joka kolisee?Voi sekin mennä mut paljon ennemmin sanoisin,että kallistuksenvakaimen kiinnityskumit (puslat) on vaan kovettuneet ja väljistyneet.Sopivasti ajaessa kallistuksen vakaaja(tanko) sitten kolisee väljistyneiden ja kovettuneiden kumien sisällä anataen "miellyttävän" kolahuksen.Noi kumit ei oo hinnankiroissaan..Noi luut osaaa maksaa enemmälti :)


      • Mutteri
        make.roadrunner kirjoitti:

        Hmm..Onhan nyt varmasti luun pallonivel,joka kolisee?Voi sekin mennä mut paljon ennemmin sanoisin,että kallistuksenvakaimen kiinnityskumit (puslat) on vaan kovettuneet ja väljistyneet.Sopivasti ajaessa kallistuksen vakaaja(tanko) sitten kolisee väljistyneiden ja kovettuneiden kumien sisällä anataen "miellyttävän" kolahuksen.Noi kumit ei oo hinnankiroissaan..Noi luut osaaa maksaa enemmälti :)

        18e /kpl (koiranluu)


    • Toyota ave

      Mun tojo 2.0 vm. 2000 aj. 95000km
      Mulla kolisi ja kuoppaan ajaessa.
      Kallistuksenvakaimen kiinnityskumit (puslat) vaihdettiin tojoon muutama kuukausi sitten.
      Ei kolise enää. Osat maksaa n.20 € työt 1-2 tuntia.

      • Hmm...Aika reippaasti ottaavat työaikaa,jos meinaavat vaihtaa noita kahta kumia 1-2 tuntia.Nyt ei mulla varmuutta asiassa,mut tuossa corollassa ne oli tosi helppo vaihtaa.Auto vaan ylös ja kaks pulttia(siis yhteensä neljä,heh) auki ja kumit poes.Ne ovat halkastu keskeltä,joten ei kun taittaa vaan ja naps..siinä ne..ja sitten noitten kumien kiinnikkeet paikoilleen ---> on the road! :))

        Sanoisin(mitenkään leuhkimatta) jotta on 10-15 minuutin homma..mut nyt puhun corollasta..Avesta en tosiaankaan tiedä..voi olla velhompi homma siinä...


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      304
      7549
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      55
      3958
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3448
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3181
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      114
      2864
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      46
      2678
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      50
      2521
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      54
      2276
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      68
      2063
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      100
      1948
    Aihe