Joulumuisto 3,0

Älä aloita tissuttelua vielä Joulun aatonaattona, silla jos sen teet, et ole aattona ajokunnossa mennäksesi hautausmaalle ja vaikka Alma-täti on maannut haudassa jo viisitoista vuotta, hän kyllä haistaa pahanhajuisen hengitysesi varmasti. Jos kuitenkin sen teet, älä riehu hautausmaalla, sillä tiedämme vanhastaan, että sinun riuhuntasi saa vainajatkin heräämään henkiin ja sen jälkeen hautuumaalla ei kellään enää ole kivaa.

Vaikka et muista edellisistä jouluista mitään, me tiedämme, että juuri sinun kannattaisi sijoittaa joulukuusi joko pihalle tai parvekkeelle, sillä sinä kaadat sen kännipäissäsi kuitenkin ja puolisosi ei uskalla sen jälkeen näyttäytyä naapureillenne puoleen vuoteen.

Joulu on perhejuhla, joten älä mene edellisten Joulujen tapaan soittelemaan naapureidesi ovikelloja kutsuaksesi heidät bileisiin. He eivät tule, vaikka kuinka uhkaisit katkaista ystävyyssuhteesi heihin. He EIVÄT olleet ystäviäsi ennenkään.

Lopeta ryyppääminen joulupäivänä, sillä muuten et pääse lähipubiin Tapanintansseihin tänäkään vuonna, sillä kapakan portsari muistaa kuinka viime vuonna yritit sinne väkisin ja sait aikaan mellakan karaokeravintola Räkättirastaan ovella ja paikalle jouduttiin kutsumaan poliisi. Jos kuitenkin sen teet, älä sano poliisille, että tienaat kuukaudessa enemmän kuin tämä vuodessa, sillä siitä poliisi ei pidä ja vietät seuraavan yön putkassa kuten kaikkina jouluina viimeiset kymmenen vuotta.

IPLS on saanut vihiä, että Joosef olisi sittenkin puhunut Pietarin kanssa sovinnollisesti ja olisi valmis myöntämään, että Maria petti häntä tallirengin kanssa ja siksi ensi vuodesta lähtien Joulu olisi peruttu ja muutettaisiin tavalliseksi muinaiseksi keskitalven taittumisen juhlaksi. Se ei kuitenkaan muuttaisi sinun juhlintaasi mitenkään, sillä ammattijärjestöt eivät yleislakon uhalla ole valmiit luopumaan useamman päivän kestävästä ryyppyputkesta, joka normaalisti on alkanut 23.12. ja päättynyt katkaisuhoitoasemalle 2.1.

2

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kansan-opin-mukaisesti

      Kun ryyppää koko vuoden niin sanotusti pohjia, niin joulunahan sitä on hyvässä iskussa, kunto kohdallaan ja nousuhumalakin alkaa vasta kolmen promillen kohdilla.

      Huippua voi loiventaa kohti Uutta vuotta jolloin voi tehdä sen perinteisen lupauksen, tipattomat housut tammikuussa - jos muistaa ravistaa ennen esineen piilottamista sepaluksen sisälle.

      Helmikuussa ei enää huippaa, eikä maaliskuussakaan maksa vingu yhtä pahasti kuin vaikkapa tapaninpäivänä. Vappuna sima maistuu jo kummasti, terästetty sima nimenomaan. Muuten voi alkaa tapahtua elimistössä hylkimisreaktioita.

      Kesällä kiljukin on pönäkämpää kuin kaupan viiden ja puolen voltin neloset.

      • Sullahan on ihan oikeat elämän ohjeet.:-D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      121
      7055
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      55
      4787
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      74
      3734
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      2824
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      33
      2489
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1936
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      207
      1462
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1254
    9. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      42
      1065
    10. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      162
      911
    Aihe