Tarvisin taipuisaa puulistaa itse teen

MrMonexjaX

mutta mistä puusta pienestä oksasta esim. notkeaaa taivutettavaa jalkalistaa paikkaaan johon ei jäykkä kova lista käy, koska paalu vintillä epäsäännällisen kokonen, siihen ympärille ei saa normaalia kaupan listaa laitettua. Mistä puusta voisi saada taipuisimman lista esim. sen oksista?
Paju vai kataja?

18

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanerilistakin-taipuu

      Pajusta taivuttaen, kataja jäykkää kuin vanhan ukon sarvettunut pili, ellet pehmennä sitä kuumassa vedessä liottaen.

    • maissiiii

      Appiukkoni teki aikoinaan kaikkea ja kaikenlaista, muun muassa rysiä. Niihin muistaakseni liotettiin kuusen paksuista oksista ne luokit, ympyriäiseksi helposti taipuivat.
      samoin hän teki taikinatiinuja ja niihikin tarvittiin vanteita, eiköhän niihinkin isompiin käytettiin kuusipuun paksuja oksia, olisiko löytynyt niin isoa ja paksua katajaa.

      • MrMonexjaX

        Oiskohan noiden ja muun perusteella paju se paras epämuotoisen parrun jalkalistaksi?
        Kuinkahan kauan noiden pitää kuivaa ja pitänee sitten lakata tai maalata, vai onnistuuko ilmankin? Kiitos! :)


      • MrMonexjaX kirjoitti:

        Oiskohan noiden ja muun perusteella paju se paras epämuotoisen parrun jalkalistaksi?
        Kuinkahan kauan noiden pitää kuivaa ja pitänee sitten lakata tai maalata, vai onnistuuko ilmankin? Kiitos! :)

        Aikojen kuluessa ne kuivuvat puu, kuin puu sisätiloissa.
        Ajattelin, että jos mahdollista, niin pajutilalta saisi valmiiksi käsiteltyä ja neuvoja myös.


    • niilonäppärä

      Laita muovilista. Jos ei taivu, lämmitä esim. hiustenkuivaajalla.

      • MrMonexjaX

        Ei kai ny muovia vanhaan tupaan ja vintille, en halua sitäkään.Mutta kiitos kommentoinnista!


    • Katiskan vanteet tehtiin meillä tuomesta, samoin hevosen luokki. Uunissa kuumentamalla puu saatiin taipumaan, ja hätäkeino on sahata puoliväliin puuta ohuella sahalla poikkiviiltoja vieriviereen kaaren sisäpuolelle.

    • suvenkorento12

      Aikamoinen tietopankki täällä ihmisillä. Mielenkiintoinen kysymys, ja mielenkiintoisia vastauksia.

      • Bengalitikku

        Mitens nuo Alvar Aallon huonekalut on taivuteltu?


      • Bengalitikku kirjoitti:

        Mitens nuo Alvar Aallon huonekalut on taivuteltu?

        Luulen, että ne on tehty ohuista taipuisista säleistä, jotka on liimattu muotoon.


    • henrjii

      MDF lista, tai honka mänty petäjä, sekä paju raita katja

    • Heikunkeikku

      Siis lattialistasta kysymys(kö). Pitkästäkö pötköstä on kysymys?
      Itse teetättäisin mittojen mukaan jossakin veneveistämössä. Hehän vasta taitureita ovat.
      Mutta jos itse-itse tahtoisi tehdä, niin voisin neuvoa. Olen lähes ammattilainen, kun olen nähnyt telkkarissa joitakin puun väännöksiä tehtävän :)
      Vaikken ihan diplomineuvoja ole, niin kuiteskin pistäisin listanpätkän johonkin vaikkapa kylpyammeeseen kuumaan veteen lillumaan.
      Lilluttaisin sitä siellä niin kauan, että "hän" (lista siis) huutaisi, että nyhän meet liiallisuuksiin, olen jo lähes lötkö.

      Ottaisin lähes lötkön vedestä pois ja alkaisin taivuttamaan. Jos olisin voimanainen, niin pitelisin lötköä taivutusasennossa niin kauan, kunnes se kuivuu. Mutta koska en ole aivan NIIN voimaisa, niin tukisin lötkön asennossaan tukevasti koneellisesti asentoonsa ja alkaisin oottelemaan.

      Kun "hän" on kuiva, poistaisin pidikkeistään (se kone) ja tälläisin lattialistaksi ja kiittäisin onnistuneesta suorituksesta.

      Koivuhan on tukevaa plaatua ku mikäkin. Minä valitsisin koivun, koska koivu on niin suloinen puu keväisin, kun puhkee lehdykkäisiinsä :)

      Ole hyvä. Maksua en ota tästä neuvosta:)

      • MrMonexjaX

        Nii, kyse vintin lattiasta kattoon ulottuvien vanhojen ympäriltään epäsäännöllisen muotoisista hirsipaaluista, niiden ympärille ei saa suoraa tavallista listaa laitettua, kun ovat niin epäsäännöllisen muotoisia. Sellainen tarve, kiitos! :)


      • Heikunkeikku
        MrMonexjaX kirjoitti:

        Nii, kyse vintin lattiasta kattoon ulottuvien vanhojen ympäriltään epäsäännöllisen muotoisista hirsipaaluista, niiden ympärille ei saa suoraa tavallista listaa laitettua, kun ovat niin epäsäännöllisen muotoisia. Sellainen tarve, kiitos! :)

        Jep, näin ymmärsin. :)
        Juuri tuohonhan vastasinkin. Että ollos hyvä vaan.

        Mutta, mutta saanen kysyä, että eikö voisi ostaa valmista listaa, jonka sitten lötköyttäisi, kuten neuvoin?
        Valmiissa listassa jos EI ole oksakohtia, vaan on siististi siitä kohtaa leikattu, että puun syyt ovat ojossa. Oukkidoukki, jos niitä oksakohtia ei ole, ettei taivutus menisi pilalle taivutustilanteessa, niin suorasyinen lista taipuisi mukavasti.
        Käytän neuvossani omaavaani hyvää logiikkaa:)

        Jos haluaa, että lopputulos on täysin fiini, niin todellakin joku veneitten tekijä tekisi sen tosta-noin-vaan systeemillä. HÄN jos kukaan osaa puun taivuttelut. Kuvittele itte.

        Niin, että teet sitten mitä teet, niin ollos hyvä ja kerro miten onnistui ja miten hoidit asian.
        Tämä pyyntö sen takia, että ei niinku jää vaivaamaan, että mitenhän se sen teki:)

        Kiitos etukäteen:)


      • 1eero

        Puu taipuu vaikka solmuun, vanhan ajan riukuaidassa käytettiin nuorta ohkasta kuusta joka halkaistiin, höyryttäminen, kostuttaminen sillä tavalla saa rimat taipumaan ainakin ite onnistuin kanootin teossa yli 50 vuotta sitten.


    • Puusta ei varmaankaan kovin jyrkkiä mutkia taivutella.
      Voiskos ajatella ympäröidä pätkistä ja sitten maalata, koristella jotenkin saumankohdat hämäten.
      Aika vaikea visioida, kun ei ole nähnyt ao. kohtaa.

    • Asko751t

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      79
      2342
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      140
      1507
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1462
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      155
      1214
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      108
      1013
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      373
      937
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      694
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe