apuvaaaaaa...koiran raskaus

hei olen käyttänyt 2,2v narttuani uroksen tykönä astutuksessa. kummatkin ekakertalaisia. Uros on hypännyt nartun päälle ja ekalla kerralla koirat jäivät kiinni mutta irtosivat heti ja toisella kerralla samalla lailla mutta kolmannella uros ja narttu olivat vähän outoja eivät tehneet mitään kun vaan leikkivät. neljännellä kerralla narttu oli kokoajan äreä urokselle.......eli en tiedä että onnistuiko astutus vai ei.
9225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Narttu voi tiinehtyä, vaikka uros ei jäisikään nalkkiin.

Tapahtuiko nämä astumiset tai yritykset samana vai eri päivinä? Narttu ei välttämättä enää anna astua, kun otolliset päivät on ohi eikä silloin enää kannatakaan yrittää.

Äänestä
  • astutukset tapahtui kahtena peräkkäisenä päivänä

    Äänestä

Jos sulla tulee jatkossa ongelmia koirasi, sen penikoimisen yms,kanssa.Soittele asioista eläinlääkärille tai kasvattajalle.Ei kannata luottaa, että täällä joku auttaa, neuvoo, pelastaa, kun oikeasti on ongelmia.

Ekakertalaisilta vaikutatte tosin kaikki, kysymyksistä se on helppo päätellä.
Aika nuori narttu.Onhan se käytetty tarvittavissa terveys tutkimuksissa, ja sama koskee myös urosta?
Jos kyse sekotusmikseleistä, niin niitä löytyy jo paljon kodinvaihtajissa.Sinne ne mixelit helposti päätyy.Johtuen halvasta hinnasta, ja hetkenmielijohteesta jonka vuoksi sellaisia ottavat.Monet mixaukset eivät aikuisena enää ulkonäöltään, tai luonteiltaan miellytäkkään ostajia.
Ja sitten ne päätyvät kiertolaisiksi.Jotkut vaihtavat kotia useammankin kerran, kun haastavan ja huonosti harkitun yhdistelmän luonteen vuoksi, ei kellekkään oikein lopulta kelpaa.

Äänestä

Minkä rodun pennuista on kyse?
Ja missäpäin suomea pennut tulevat mahdollisesti myyntiin?

Ollaan suunniteltu lähiaikoina koiran ottoa, siksi kyselen.Rotu on tietysti tärkeä, kun pitää miettiä että sopii meidän perheen elämään, ja harrastaakkin sen kanssa on tarkoitus.
Agility, toko, mejä ja näyttelytkin kiinnostaa.Eli rotuvaihtoehtoja meillä on useampiakin.

Äänestä
  • hei...ne on saksanpaimenkoiran pentuja.... emä harrastaa etsintöjä ja agilitya ja isä nayttelyitä......emä on paperiton

    Äänestä

  • Paperiton koira ei ole saksanpaimenkoira vaan sekarotuinen. Rotukoiralla on aina paperit. Aina.

    Äänestä

  • kesh kirjoitti:

    Paperiton koira ei ole saksanpaimenkoira vaan sekarotuinen. Rotukoiralla on aina paperit. Aina.

    No tämän koiran kohdallahan on voinut käydä niin että sen emälle tai isälle ei olla edes haluttu hankkia papereita... omalle sakulle ei olla vaikka vanhemmat paperillisiä

    Äänestä

  • Hei vaan kaikki olen kysynyt teiltä että mistä sen koiran raskaus jutun tietää mutta te alatte riitelen täällä ja mulle on ihan sama onko mun koira paperiton vai paperillinen kunhan mä tiedän et se on sakemanni

    Äänestä

  • kesh kirjoitti:

    Paperiton koira ei ole saksanpaimenkoira vaan sekarotuinen. Rotukoiralla on aina paperit. Aina.

    SUlla on mennyt nuppi sekasin. Tietenkin se on saksanpaimenkoira jos sillä on sellaiset vanhemmat.
    Pöhkö!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


koiranastutus kirjoitti:

hei olen käyttänyt 2,2v narttuani uroksen tykönä astutuksessa. kummatkin ekakertalaisia. Uros on hypännyt nartun päälle ja ekalla kerralla koirat jäivät kiinni mutta irtosivat heti ja toisella kerralla samalla lailla mutta kolmannella uros ja narttu olivat vähän outoja eivät tehneet mitään kun vaan leikkivät. neljännellä kerralla narttu oli kokoajan äreä urokselle.......eli en tiedä että onnistuiko astutus vai ei.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu