ja miksi ? Onko niin vaikea sulattaa hyviä kirjoituksia ja kirjoittajia ?
Kuka poistattaa
7
239
Vastaukset
Palstalla ei ole sefua, joten poistamisesta huolehtii ylläpito. Luultavasti siellä löytyy harkintakykyä.
- vainiinmeinaat
Nämä ”jätkäkinosaa” nikillä aletun ketjun poistetut kirjoitukset olivat erittäin hyviä ja asiallisia, ei mitään eikä ketään loukkaavia. Sen sijaan täällä saa rehottaa ketjut, joissa toisia haukutaan älykääpiöiksi ja narreiksi. Sitäkö se harkintakyky on ?
- vm39
vainiinmeinaat kirjoitti:
Nämä ”jätkäkinosaa” nikillä aletun ketjun poistetut kirjoitukset olivat erittäin hyviä ja asiallisia, ei mitään eikä ketään loukkaavia. Sen sijaan täällä saa rehottaa ketjut, joissa toisia haukutaan älykääpiöiksi ja narreiksi. Sitäkö se harkintakyky on ?
Kun joku nimittää täällä toista tuhatnikiksi, narriksi ja älykääpiöksi, niin tuskinpa siitä nimityksen kohde paljoa piittaa. Nimityksethän on osoitettu nikille ei henkilölle. On ihan eri asia, mitä tuollaiset nimitykset heijastavat niiden kirjoittajasta ja hänen keskustelutaidostaan.
"Älykääpiöstä" puhuminen on loukkaavaa lyhytkasvuisia yhtä hyvin kuin vammaisiakin ihmisiä kohtaan. Joltakin 10-vuotiaalta lapselta tuollaista kielenkäyttöä voisi odottaa, mutta eipä uskoisi, että päälle 70-vuotias kansalainen syyllistyy tuollaiseen sananviljelyyn.
- ajankuluksijoskus
Parhaitten keskustelijoiden kirjoituksia täällä on aina mollattu, vieläpä kirjoittajaa joka on varmasti tuikituntematon saanut osakseen harvinaisen ilkeää nimittelyä. Olen aikaisemmin kirjoitellut melkeinpä päivittäin ja seurannut palstaa, täällä on kukoistanut viidakon lait.
Vain pyyntö ylläpitoon riittää ja kirjoitus postetaan, tämän vastauksen sain kun yhden ainoan kerran sain kai vahingossa ylläpitoon yhteyden. Ei niitä ehditä lukea ja tarkistaa, pyyntö on pyyntö!! Minulle ylläpito vastasi sähköpostiini kun kysyin selvästi virheellisestä viestini poistosta musiikkiketjussa.
Tässä osa ylläpidon vastauksesta:
"Hei,
kiitos viestistäsi!
Käytössämme oleva tekoäly poistaa viestejä monista eri syistä. Toisinaan virheellisiä poistoja tulee, ja siksi ihmisen tekemä tarkistus onkin joskus paikallaan. Viestisi on nyt palautettu palstalle.
Ystävällisin terveisin Käyttäjätuki."
Poistorobotti tarvitsee ilmeisesti säätöä, sillä virhepoistoja näyttää tekevän.Mitähän avainsanoja robotti tarvitsee, koska joskus olen pyytänyt poistamaan jonkun törkeän herjan, joka on kohdistunut nimettyyn julkisuuden henkilöön, niin eipä ole poistunut.
- Hallaahon.äänestäjä44
kokemuksen mukaan jos on viitteitä lähtee helposti
mitään keskustelua ei valvojan kanssa tarvitse käydä tai perustelua tai spostien vaihtelua,
kysehän on tekoälyn älyttömästä poistosta
riittää kun valittaa ja voi saada takaisin JUURI SITEN KUIN KÄYTTÄJÄ KERTOO
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15160373/kuka-poistattaa#comment-92618909
eli TÄMÄ POSTI VOI KADOTA KOSKA TÄSSÄ VIITATAAN SUOMI24 PALSTAAN
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515876Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714605Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt933753Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään623303SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229