Mulla tietokone alkoi toimia erittäin hitaasti, kun Windows 10 latasi itse itsensä jossain vaiheessa yllättäen !
Palautin oletusasetukset säilytä tiedostot erään ohjeen mukaisesti ja tuloksena oli se, että kaikki entiset kuvakkeet (esim. Google Chrome, Epson Scan, HP, Adoce Acrobat Reader, Tomtom Drive connect. Norton ym, ) katosivat. Miten saan ne takaisin ? Huom ! En ole mikään tietokonetaitaja, joten jos saisin mahd. selkeät vinkit, mitä tehdä ? Sain sen tään Microsoft Edgen kautta esim, pankin nettisivut ja sähköpostini toimimaan. Missä kohtaa tein virheen ?
Windows 10 hidastelee...
10
308
Vastaukset
- orja_vain
Siinä kohtaa tuli virhe kun koneen hommasit moisella käyttöjärjestelmällä.
- WinDoShit
Et sinä ole tehnyt luultavasti mitää virhettä!
Mutta windows 10 se nyt vaan sattuu oleen oikee sekoilun mestari!
Joudut asentaan ne uudestaan!
Saat ne takaisin asentamalla uudelleen. Listallasi on myös tarpeettomia ohjelmia, kuten Norton.
Mitään virhettä et ole tehnyt.- kokenut_windowisti
Minullakin oli joskus tuo ongelma windowsin kanssa että tahmaili ja hidasteli ja käynnisteli konetta kesken käytön. Sitten vaihdoin windowsin Ubuntuun niin pääsin siitäkin riesasta.
Virheitä on tehty siinä kun asenneltu tarpeettomat Google Chrome, Adoce Acrobat Reader, Norton ja sitten tehty jotain palautuksia vielä tarpeettomasti.
- Huru-Ukko-Ongelma
Paskat! Toi nyt on paskainta jakkara huru paatosta, mitä on kuultu!
- rfvrfvrfv
Voit nopeuttaa konetta laittamalla visuaaliset tehosteet pienemmälle.
Voit asentaa google chromen Edgellä.
Älä asenna Nortonia tai muita antivirus/tietoturva -ohjelmia. Windows 10 on riittävä suoja, voit laittaa UAC:n päälle myös. Nuo ohjelmat mainostaa, pelottelee ja valehtelee. Vie resursseja, hyödyttömiä.
Ihan hyvä päätös tehdä palautus. Mahdollisestit poisti kaiken haitan koneelta. - Anonyymi
W10 on tosi haidas eli raskas.
- Anonyymi
w10 kaamee latenssi,,, iiik
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun573982KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar922351Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452012- 221783
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261551- 281516
- 151182
- 311128
- 1091084
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791042