kovalevyn hiljentäminen

kotikonstein?

moi kyselisin että mikä olisi helpoin tapa hiljentää kovalevyn resonointi ääniä?muuten se on hiljainen mutta kun jotakin isompaa siirtää niin tuntuu kuin kotelossa olisi osat irti vaikka kiristetty on kaikki ruuvit ja mutterit.jotakin kumia väliin tai jotain jostakin aikaisemmin luin että olisi hyvä mutta en löydä millään sitä sivuakaan enään.

10

1589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ez2

      Joku joskus ehdotti että laittaa kuminauhat kovalevyn ympärille. Se saattaa jonkin verran hiljentää.
      Kaupassa myydään kovalevyä varten tehtyjä kehikoita jotka lupaavat hiljentää ääntä.
      Kannattaa myös pitää mielessä että äänenvaimennusmatto on yksi vaihtoehto. Niistä on jonkin verran ollut testejäkin ja ne on ollut toimivia/hyödyllisiä.

      Todennäköisesti jos saat käsiisi jotain kumista tehtyä niin kannattaa kokeilla sillä. Valitse sellaista mikä ei sula pidemmällä käytöllä.

      Itse sain kovalevyn vähän hiljemmaksi kun laitoin kovalevyn ja kovalevy-kehikon ruuvien väliin kumiset prikat.

      • kokeilla

        "Itse sain kovalevyn vähän hiljemmaksi kun laitoin kovalevyn ja kovalevy-kehikon ruuvien väliin kumiset prikat."

        kiitos tuota voisin testata.


      • Marc

        kovalevyt paskoja teillä, minulla ei kovosta kuulu minkäänlaista ääntä...


      • YourMama
        Marc kirjoitti:

        kovalevyt paskoja teillä, minulla ei kovosta kuulu minkäänlaista ääntä...

        Pyyhi sinä poika vaan pyllys ja ota mallia kovalevystäs.


    • Laittaa kiintolevy riippumaan kumiriipukkeiden varaan, tällöin ei kiintolevystä johdu minkäänlaista meteliä runkoon.

      Itse olen tehnyt riipukkeet n.4mm paksusta kumista. Leikkasin kiintolevyn pituiset ja n. 5cm korkeat palat (2 kpl). Sitten "nahkapaskalla" kumiin reiät kumien kiinnitystä kiintolevykehikkoon ja kiintolevyn kiinnitystä kumiin varten.

      Tilanteesta riippuen kumien korkeus vaihtelee riipuen mihin ne saa kiinni. Jokatapauksessa tarkoitus on että kiintolevy riippuu kumeissa ja kiintolevyn yläpuolella on 1-2 cm vapaatatilaa.

      Konsti on erittäin tehokas. Tuntuu kuin olisi aivan eri kiintolevy koneessa kiinni.

      • The Silencerr

        Jep, ripustaminen on tehokkain kiintolevyn vaimennuskeino. Saa niitä virityksiä valmiinakin, jos askartelu ei kiinnosta.


    • joo

      Aika hankalaapi o saada noilla gummeilla hiljaseks levyä jos se muuten sattuu oleen "rutisevaa" mallia..Tietenki jos koko kotelon vuoraa ja sitä rataa mutta lämmöt nousee pikkusen..

      • vaimentaja

        Ootkos kokeillut? Minä olen: vanha rutiseva kiintis hiljeni dramaattisesti, kun se ei ottanut enää koteloon kiinni. Siis ripustuksella. Hiljaisestakin kiintolevystä kuuluva jyrinä/humina loppuu kumiripustuksella.


    • ehdotus...

      Taistelu-sukellusveneille ja kotikoneille on yhteistä ainakin se, että niistä halutaan mahdollisimman hiljaisia.

      Suurin ero tässä vaimennustyössä on sitten se, että sukellusveneiden kehittäjillä on melkoiset budjetit siihen hommaan...

      Ehkäpä tuota sukellusveneille tehtyä työtä voitaisiin hyödyntää myös kotikoneisiin...

      Yksi sukellusveneissä käytetty keino on ulkokuoren eristäminen rungosta.

      Usein kotikoneiden hiljentäjät vuoraavat kotelon sisukset vaimentavilla aineilla, mutta unohtavat sen, että suurin osa laitteista on kuitenkin fyysisesti kiinni metallisessa rungossa. Ja koneen ulommat pellit on puolestaan kiinnitetty suoraan siihen samaan runkoon.

      Ehkäpä runkomelun kulkeutumista kotelon ulkopuolelle voitaisiin hillitä tehokkaimmin katkaisemalla yhteys rungon ja peltien välillä.

    • Peko

      Itselläni kovo on kotelon pohjalla vaahtomuovin päällä, ei muuten resonoi yhtään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      67
      4479
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      104
      3737
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      109
      3363
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1908
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1906
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1175
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      89
      923
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      123
      886
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      54
      878
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      24
      804
    Aihe