onko lottovoitto asua Suomessa

onkkosuomilaskussa

Mitä mieltä kansa on ??

facebookiin voi kommentoida ( onko lottovoitto asua Suomessa) löytyy tolla.

Olisi kiva kuulla mitä kansa on nykyään mieltä .

6

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voitoton

      On, neljä ja lisänumero oikein.

      • preciis

        tämä siis kerran viidessä vuodessa vakinumeroilla veikaten 10 vuotta.


    • amadeusraiskari

      paareempi ola paaperiiton ja peelaata KELA pingo voito olla aina varma

    • Tellu921

      Hmmm, jos katsoo maailmaa noin laajemmin, niin voi sanoa että Suomi on hyvä maa ja syntyminen tänne on jonkinlainen lottovoitto. No eihän se meille useimmille mikään päävoitto ole mutta voitto kuitenkin.

    • gjhlf

      Riippuu mistä roikkuu. Jos on sairas ja asiat huonosti ja elelee köyhyysrajalla niin ei todellakaan. Jos on terve ja järkeä päässä niin joo.
      Tässä maassa on helkkarin paljon vikaa. Terveydenhuolto mm. kaikilla aloilla. Ihmisiä kohdellaan kun paskaa vain siksi että olet sairas ja kuluerä joka ei enää tienaa mitään.
      Kaikilla ei myöskään ole mahdollisuus koulutukseen ylä-asteen jälkeen. Perheille saattaa olla liian kallista maksella mitään.

      Mitä toki oli itsellekin siksi tein töitä ja otin opintolainan. Meidän perheessä ei koskaan aikuisen lapsen kustannuksia maksettu. Mutta kaikki eivät saa lainaa tai pysty käymään töissä samaan aikaan kun koulussa. Varsinkin jos vielä harjoittelu samaan aikaan menossa. Ihan kun olisi melkeen 20 töissä per päivä.

    • Samaa mieltä yo vastanneiden kanssa - lähtökohdat elämään varmasti paremmat kun syntyy Suomeen vs. muualle. Jos katotaan kysymykseen vastausta statistiikan kautta :P Lyhyellä matikalla:

      Suomeen syntyy 60 000 lasta vuosittain (Väestöliitto, 2015) ja koko maailmaan 131 400 000 lasta (lähde egology.com) -> tässä 0.0456621% mahdollisuus syntyä suomeen. Syntyvyysluvut ei ole samoilta vuosilta mutta kuitenkin antaa suuntaa. Tuo koko maailman luku on vanhempi ja Suomeen ilmeisesti syntyy vähemmän ja vähemmän lapsia joten nykyään varmaan huonommat saumat syntyä suomeen.

      Todennäköisyydellä tämä on siis esimerkiksi Lauantai Loton 3. ja 4. voittoluokan väliin (lähde https://www.lottoarvonta.com/#lotto-todennakoisyydet-prosentteina ) eli joko 5 tai 6 oikein rivillä :P Ei ihan päävoitto vielä syntyä suomeen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2346
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      120
      1923
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      92
      1509
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      138
      1459
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1276
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      74
      1268
    7. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1160
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1141
    9. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1097
    10. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      38
      1042
    Aihe