Radiosta tulee musiikkia

jonka Martti Kirsitie on valinnut. Hänen vaimonsa oli Marita Lindahl, joka kuoli vuosi sitten. Netissä on miehen kirjoittama jäähyväiskirje, yksi kauneimmista lukemistani.

7

644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi kuinka surullista. Olisinpa kuunnellut tuon musiikkiohjelman. Marita Lindahl on mielestäni kaikkein ihastuttavin Miss Suomi. Niin, ja vielä Miss Maailmakin. Olen muuten tavannut hänet myös henkilökohtaisesti joskus 60-luvun lopulla eräässä tilaisuudessa. Kaunis, rauhallinen, tyylikäs...

      Kiitos että kerroit, en ollut mistään huomannut uutista Maritan kuolemasta. Luin Martti Kirsitien rakkauskirjeenkin. Kaunista, koskettavaa.

      • Hän ei ollut mikään kohumissi, katosi julkisuudesta ja oli onnellinen yksityiselämässään. Tuo radio-ohjelma lienee kuultavissa YLE Areenassa. Kuuntelen nykyään YLE 1-kanavaa. Soi nytkin taustalla.


      • kuuntelin
        seija.helmiina kirjoitti:

        Hän ei ollut mikään kohumissi, katosi julkisuudesta ja oli onnellinen yksityiselämässään. Tuo radio-ohjelma lienee kuultavissa YLE Areenassa. Kuuntelen nykyään YLE 1-kanavaa. Soi nytkin taustalla.

        https://areena.yle.fi/1-4366176

        Linkki Maritan muistokonserttiin.


      • Mrs.W
        kuuntelin kirjoitti:

        https://areena.yle.fi/1-4366176

        Linkki Maritan muistokonserttiin.

        Kiitos linkistä, kuuntelen joskus 'paremmalla ajalla'.

        Noin sanoi muuten yksi poikakin, aavistuksen verran yksiniitinen, kun kertoi menneensä kihloihin: "Sormukset ostetaan sitten paremmalla ajalla". No, lienevät tulleet ostetuiksi :)

        Marita ei tosiaankaan halunnut olla julkisuudessa,. On hienoa kun joku kuuntelee omaa sisintään eikä kaupallisia houkutuksia hölönpölö-julkisuuksineen. Oli varmasti onnellisempi niin, sen kertoo rakastavan puolison muistokirjoituskin.


      • Anonyymi
        seija.helmiina kirjoitti:

        Hän ei ollut mikään kohumissi, katosi julkisuudesta ja oli onnellinen yksityiselämässään. Tuo radio-ohjelma lienee kuultavissa YLE Areenassa. Kuuntelen nykyään YLE 1-kanavaa. Soi nytkin taustalla.

        Onko joku kysynyt joskus Maritalta itseltään hänen onnellisesta avioliitostaan, josta nyt miehensä tekee eläämääkin ihmeellisemmän asian. Tosin Marita oli kaunis senhän jo kaikki tietävätkin ja myös näkivät, mutta mitä hän todella ajatteli, siitä tiedämme vaan miehen kertomana . Tarina tuntuu imelältä ja yliampuvalta tekstiltä, jossa vaimo on nostettu liki madonnan tasoiseksi, taiteelliseksi lahjakkuudeksi. Tosiasiassa oli kansakoulun käynyt ja kouluttautui jalkojen hoitajaksi, misseytensä jälkeen, joka myös nimellä pedikyristi
        ( hienompi ) tunnetaan. Tosin pitää muistaa, että maailman kuulut elokuvaohjaajat tarjosivat Maritalle rooleja , joka kieltäytyi kohteliaasti tietenkin, kuinkas muuten.
        Mieshän on ilmiselvä narsisti ja " valkopesee " molempien taustoja. Uskalsiko Marita pyytää mieheltään itselleen rahaa tai edes yhteiseen talouteen ruokarahaa ??? Kaikki kunnia kuitenkin epäitsekkäälle ja sopeutuvalle Marita Kirsitien muistolle.


      • Anonyymi

    • kolkytluvun.äij

      Seija Karpiomaalla oli hienostunut tumma ääni. Hänkin jo tuonilmaisissa. En saanut Seijan esittämää Novcorodin ruusu linkkiä avatuksi, mutta kuuntelin sen yotubessa.
      Muuten.Seija Karpio haulla linkissä on monia hyviä entisajan musiikkikappaleita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      153
      2510
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      156
      2286
    3. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      55
      1973
    4. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      1897
    5. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1374
    6. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      197
      1232
    7. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      1026
    8. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      325
      933
    9. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      194
      931
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      694
    Aihe