Kirjan käännättäminen englanniksi

bakanomi

Pohdiskelin kirjoittamani fantasiakirjan käännättämistä englanniksi, jos sen vaikka omaehtoisesti julkaisisi Amazonin palvelussa, mutta internet tarjoaa vain kalliita käännöspalveluita.

Hitaasti puurtamalla onnistuisi jollakin tapaa itseltäkin, ei vaan kiinnostus ja aika tahdo riittää enää siihen. Onko siis aivan tavatonta, että mahdollisen kääntäjän kanssa sovitaan provikasta (ihan virallisella sopimuksella), jonka hän saa sitten mahdollisesta myynnistä?

Kääntötaitoisia tuttujakaan ei juuri ole, joten vaihtoehdot melko vähissä. Neuvoja, vinkkejä, kokemuksia?

3

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uskomatonta1

      Jos kirjoitat itsestäsi, omasta oikeasta elämästäsi rehellisesti, se on sensaatio ja myyntimenestys.
      Haluaisin lukea suomeksi.

    • Lumilammas

      Epäilen ettei kukaan kääntäjä suostu ehdottamaasi provikkaan. Että saisit maksettua kääntäjän palkkion, joutuisit myymään aikamoisen paljon kirjojasi. Käännöspalveluiden hinnat pyörivät noin 30-35e/sivu. Jos romaanissasi on noin 200 sivua sen hinnaksi tulee noin 7t.

      • Näin minäkin hetken asiaa pohdittuani päättelin. Sivujahan on siis 800-900 ja suurempi polte olisi saada paljon lukijoita kuin paljon myyntiä. Kustantamot ottaa jos on ottaakseen, mutta ennemmin kirjoitan uutta kuin alan kääntämään itse.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      104
      3078
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2425
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1966
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1520
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1490
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1395
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      912
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      907
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      846
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      769
    Aihe