onko opiskelijalle toimeentulotuki pienempi

surkksu

En ehkä saa tälle kesälle kesätöitä mutta olen nostanut täydet opintolainat. Voinko siis saada kesälle toimeentulotukea? onko summa sama kuin työttömillekin eli n. 490 euroa kuukaudessa asumisen hinta jos vuokrani alittaa maksimin rajat?

4

94

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hanneleg

      Toki on sama.

    • Totta. Perusosa on sama. Lisäksi jos et ole aiemmin saanut tt-tukea niin normin ylittävä vuokra huomioidaan sen aikaa että voit löytää ja muttaa normihintaiseen asuntoon. Yleensä 2-3kk.

    • drhgrugthjuhjyu

      En ole toimeentulotukiasiakas, mutta se on käsittääkseni täyttä mielivaltaa ja täysin lärviperustainen etuus etenkin "opiskelijoilla", koska sossupalkolliset tietää perustuslain rikkomisen aukot "yksilöllisesti tarveharkintaisesti" per lärvi juuri opiskelijoille. Hyvin monia vuosia sitten jonkin aikaa kyseisen tuen "asiakas" olin, eikä niitä kiinnostanu se että elin nollasosiaaliturvalla ja että olisin kuollut nälkään ilman läheisapua, vaan tuen määrä vaihteli 250- eurosta 10:n euroon. Yleensä "tuki" muodostui omista rahoistani, jotka vähennettiin toimeentulotuen perusnormin määräsummasta, ikinä en saanut täyttä mulle kuulunutta yksinasuvan perusosaa toimeentulotukena.... Missä varman tarkoituskin oli se, että vuosia elin vaila ilman sosiaaliturvaa: jessus, olen säästänyt tän yhteiskunnan rahoja enemmän kuin seitsemän kymmenestä kansalaisesta, koska saanut niin vähän sosiaaliturvaa elämässäni kuin olen saanut. Eikä se aiheuta kunnioitusta multa yhteiskunnalle. Toimeentulotukipäätöksissä tosin usein luki täysi perusosa, mutta sehän oli valehtelua ja korruptiota, kun kerran oikeasti suurin osa kyseisestä rahasta oli omaa rahaa, eikä tukena tullutta.


      Ei käy kateeksi mitään maame persaukisia hoh hoijaa, mutta joskus vtuttaa kyllä se, että jotkut tässä maassa saa jatkuvasti sekä työttömien työttömyysturvaa että toimeentulotukea, ja itselle valtio antoi kerrankin kymmenen euroa nälkäkuolematilanteessa. Perustuslaki sanoo, että se mikä yhteiskunnan tukena väitetään maksettavan, sellainen tukimäärä myös pitää maksaa yhteiskunnan rahoista. Itsellä toimeentulotuen hakemiskulut maksaisi enemmän kuin mitä sieltä saisin. Tukimuodossa "toimeentulotuki" on tarkoituskin se, että ihmiset ihmettelee puuttuvia senttejään netin keskustelupalstoilla. Kyseisen tukimuodon "tarveharkintaisuus" aiheuttaa juuri sen dilemman, että jokainen asuntovelkainen sossutoimistoon palkattu merkantti tai pölhökustaa yliopisto-opintonsa juosten kustuna vain kanditutkintoon asti suorittanut pätemishaluinen sanoisi juuri sulle, että "minä tiedän mikä määrä yhteiskunnan tukia sulle kuuluu!". Ne saa hiljaisiksi vaan ilmoittamalla, että vittu en sylkisikään tukimuotoa "toimeentulotuki" päin. Mutta jos sitä tukimuotoa on pakko hakea, ainakaan opiskelija ei kannata olla. Kuten ei työttöömänkään. Maamme nykyhallitus vihaa omaehtoista itsensä sivistämistä ja siihen liittyvää toimintaa. Tyhmä on iloisin toimeentulotukiasiakas tai työtön, älä siis ole tyhmä.

    • Birgittamummi

      Sinulle lasketaan tulot - menot niinkuin muillekin TTT asiakkaille. Tulojasi ovat asumistuki ja palkat jos olet kesätöissä opintotikea et kesältä voi saada etkä opintolainaa jos et opiskele. Menojasi ovat perusosa n.490euroa ja vuokra sähkölaskut kotivakuutuslaskut vesilaskut ja jos sinulla on terveydenhoitomenoja kuten lääkärikäynti tai hammaslääkäri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      440
      2528
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      14
      2360
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      252
      1475
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1129
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1046
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      417
      1038
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      908
    8. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      153
      905
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      859
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      845
    Aihe