Auttakaa! Kauhea matikantehtävä!

en.osaa

Laske suorakulmaisen särmiön särmien pituudet, kun tiedetään tilavuus 120 cm3, tahkojen yhteenlaskettu pinta-ala 158 cm2 ja särmien yhteenlaskettu pituus 64 cm.

Tää pitää esittää perjantaina ja sillä voi korvata yhden koetehtävän! Se on tärkeää koska oon niin huono kokeissa! Onko tähän joku kaava? Nörtit auttakaa!!!

11

1143

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neropatti

      Tästä se lähtee. Ratkaise x, y ja z yhtälöistä xyz = 120 ja 2xy 2xz 2yz = 158 ja 4x 4y 4z = 64.

      • en.osaa

        Ei se onnistunut! Miten se ratkastaan? Mä yriti nmonta tuntia ja kaikki meni sekasin . Ei en ymmärä mitään ja mä en oo nukkunu yhtään! Ei tästä tuu mitää! Auttakaaaaaaa!!!


    • pituudet

      5,333… cm?

    • Lol.

    • neropatti

      Siis ratkaistava yhtälöt

      xyz = 120
      2xy 2xz 2yz = 158
      4x 4y 4z = 64.

      Viimeisestä yhtälöstä z = 16 - x - y. Sijoittamalla ensimmäiseen ja toiseen saadaan 16xy - yx^2 - xy^2 = 120 ja 16x - x^2 16y - y^2 - xy = 79. Kun kerrotaan jälkimmäinen x:llä, saadaan 16x^2 - x^3 (16xy - xy^2 - yx^2) = 79x. Suluissa olevan arvo on 120, joten saadaan yhtälö x^3 - 16x^2 79x - 120 = 0. Tämän kolme ratkaisua ovat särmien pituudet. Jaetaan alkutekijöihin 120 = 2×2×2×3×5. Kokeillaan olisivatko 1, 2, 3, 4, 5, 8 yhtälön ratkaisuja. Todetaan, että yhtälön ratkaisut x ovat 3, 5 ja 8.

      Kaavoissa x^2 tarkoittaa x potenssiin 2

    • Uusi tehtävä! Ratkaise yhtälö 2x(x z) z(z 2) - cos( xy ) 3 = 0.

      Ihan kauhee! Siis mitä tuolle voi tehä? En mä voi istuu miettimäs tällasii kun mä en mahtunu sellasiin bikineihin jotka halusin ja sain PT:ltä uudet ruokavalion ja treeniohjelman ja nyt pitää mennä salille joka ilta! AUTTAKAAAA!

      • Neropatti

        Merkitään x z = t ja sijoitetaan z = t - x. Tällöin yhtälö saa muodon t² 2t x² - 2x - cos( xy ) 3 = 0. Täydennetään neliöiksi, jolloin saadaan (t 1)² (x - 1)² - cos( xy ) 1 = 0. Koska 1 - cos( xy ) ≥ 0 ja myös neliötermit ≥ 0, yhtälö toteutuu vain jos t 1 = 0 ja x - 1 = 0 ja 1 - cos( xy ) = 0. Siis x = 1 ja t = -1 ja cos(y) = 1. Lopputulos x = 1 ja z = -2 ja y = 2πk, missä k on kokonaisluku.


    • Auttakaa!!! Ihan kauhee tehtävä! 😨 En mä osaa ratkasta ja alan heti syömään pullaa ja suklaata kun pitää miettii jotain tehtävää ja paisun kokoajan enkä saa lakattuu varpaankynsiä ja tulee finnejä ja treenit menee hukkaan ja kesäloman alussa oon turvonnu plösö enkä mahdu bikinein kun pitäis mennä uimarannalle 😝 ja nyt oon menosa ennustajalle.

      Kolmion ABC kärjestä A piirretyt korkeusjana, keskijana ja kulmanpuolittaja jakavat kärkikulman A neljään yhtäsuureen osaan. Laske kolmion kulmien suuruudet ja sivujen pituuksien suhteet.

      • Merkitään korkeusjanan, keskijanan ja kulmanpuolittajan päätepisteet D, E ja F sekä kärjen A kulma 4a (piirrä kuva!). Koska AE jakaa kolmion kahteen yhtäsuureen osaan ABE ja AEC, pinta-alat ½ AB×AE sin(3a) = ½ AE×AC sin(a), mistä seuraa AC = AB sin(3a) / sin(a). Lisäksi AD = AB cos(a) = AC cos(3a), joten AC = AB cos(a) / cos(3a). Yhdistämällä saadaan sin(3a) / sin(a) = cos(a) / cos(3a) ja edelleen sin(3a)cos(3a) - sin(a)cos(a) = 0. Tuplakulman kaavalla sin(2x) = 2sin(x)cos(x) saadaan sin(6a) - sin(2a) = 0. Yhteenlaskukaavasta seuraa sin(2a)cos(4a) sin(4a)cos(2a) - sin(2a) = 0 ja tuplakulmasta sin(2a)cos(4a) 2sin(2a)cos²(2a) - sin(2a) = 0. Käytetään vielä tuplakulman kaavaa cos(2x) = 2cos²(x) - 1, jolloin yhtälö kutistuu muotoon 2sin(2a)cos(4a) = 0. Koska 0 < 4a < 180° eli 0 < a < 45°, niin sin(2a) ≠ 0. Siis cos(4a) = 0, joten 4a = 90° ja a = 22.5°. Kolmiot ABD ja ADC ovat suorakulmaiset, joten kulma B on 90° - a = 67.5° ja kulma C on a = 22.5°. Koska tan(a) = AB / AC, niin AC = AB / tan(a). Puolikkaan kulman kaavasta saadaan tan(a) = (1 - cos(2a)) / sin(2a) = (1 - 1/√2) / (1/√2) = √2 - 1 ja siis AC = AB(√2 1). Pythagoraan lauseesta seuraa BC = √(AC² AB²) = AB√(4 2√2). Suhteet AB:AC:BC = 1 : √2 1 : √(4 2√2).


    • Ellipsin keskipiste on origossa ja puoliakseleiden pituudet ovat 5 x-akselin suuntaan ja 4 y-akselin suuntaan. Piirretään kolmio ABC siten, että kärkipisteet ovat ellipsillä ja sivut AB ja AC kulkevat ellipsin polttopisteiden kautta. Laske kolmion sivujen pituudet ja pinta-ala, kun kärjen A x-koordinaatti on 1.

      Yks matikantehtävä vielä pitää tehä ja kun mä näin tään kotona ku en uskaltant kattoo koulussa mä söin heti yhen tiikerikakun ja pussin vadelmamunkkeja jotka ostin kotimatkalla. Siinä saa käyttää jotai ohjelmaa ratkaissemaa niitä yhtälöitö muttaku en mä tiedä mitää ja sit sille pitää kirjottaa joku alporitti tai jotain., ja nyt mä oon varmaa jo lihonu ja kun mä katoin peiliin mun otsaasa oli ryppy ku oon miettiny liikaa AUTTAKAAA!!! 😭

    • Näyttää siltä, että olen saanut porttikiellon tänne.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      46
      4101
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      282
      4034
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      137
      3535
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      91
      3504
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      28
      2390
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      35
      1849
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      64
      1751
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1650
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      33
      1578
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      97
      1559
    Aihe