Laske suorakulmaisen särmiön särmien pituudet, kun tiedetään tilavuus 120 cm3, tahkojen yhteenlaskettu pinta-ala 158 cm2 ja särmien yhteenlaskettu pituus 64 cm.
Tää pitää esittää perjantaina ja sillä voi korvata yhden koetehtävän! Se on tärkeää koska oon niin huono kokeissa! Onko tähän joku kaava? Nörtit auttakaa!!!
Auttakaa! Kauhea matikantehtävä!
11
1127
Vastaukset
- neropatti
Tästä se lähtee. Ratkaise x, y ja z yhtälöistä xyz = 120 ja 2xy 2xz 2yz = 158 ja 4x 4y 4z = 64.
- en.osaa
Ei se onnistunut! Miten se ratkastaan? Mä yriti nmonta tuntia ja kaikki meni sekasin . Ei en ymmärä mitään ja mä en oo nukkunu yhtään! Ei tästä tuu mitää! Auttakaaaaaaa!!!
- pituudet
5,333… cm?
Lol.
- neropatti
Siis ratkaistava yhtälöt
xyz = 120
2xy 2xz 2yz = 158
4x 4y 4z = 64.
Viimeisestä yhtälöstä z = 16 - x - y. Sijoittamalla ensimmäiseen ja toiseen saadaan 16xy - yx^2 - xy^2 = 120 ja 16x - x^2 16y - y^2 - xy = 79. Kun kerrotaan jälkimmäinen x:llä, saadaan 16x^2 - x^3 (16xy - xy^2 - yx^2) = 79x. Suluissa olevan arvo on 120, joten saadaan yhtälö x^3 - 16x^2 79x - 120 = 0. Tämän kolme ratkaisua ovat särmien pituudet. Jaetaan alkutekijöihin 120 = 2×2×2×3×5. Kokeillaan olisivatko 1, 2, 3, 4, 5, 8 yhtälön ratkaisuja. Todetaan, että yhtälön ratkaisut x ovat 3, 5 ja 8.
Kaavoissa x^2 tarkoittaa x potenssiin 2 Uusi tehtävä! Ratkaise yhtälö 2x(x z) z(z 2) - cos( xy ) 3 = 0.
Ihan kauhee! Siis mitä tuolle voi tehä? En mä voi istuu miettimäs tällasii kun mä en mahtunu sellasiin bikineihin jotka halusin ja sain PT:ltä uudet ruokavalion ja treeniohjelman ja nyt pitää mennä salille joka ilta! AUTTAKAAAA!- Neropatti
Merkitään x z = t ja sijoitetaan z = t - x. Tällöin yhtälö saa muodon t² 2t x² - 2x - cos( xy ) 3 = 0. Täydennetään neliöiksi, jolloin saadaan (t 1)² (x - 1)² - cos( xy ) 1 = 0. Koska 1 - cos( xy ) ≥ 0 ja myös neliötermit ≥ 0, yhtälö toteutuu vain jos t 1 = 0 ja x - 1 = 0 ja 1 - cos( xy ) = 0. Siis x = 1 ja t = -1 ja cos(y) = 1. Lopputulos x = 1 ja z = -2 ja y = 2πk, missä k on kokonaisluku.
Auttakaa!!! Ihan kauhee tehtävä! 😨 En mä osaa ratkasta ja alan heti syömään pullaa ja suklaata kun pitää miettii jotain tehtävää ja paisun kokoajan enkä saa lakattuu varpaankynsiä ja tulee finnejä ja treenit menee hukkaan ja kesäloman alussa oon turvonnu plösö enkä mahdu bikinein kun pitäis mennä uimarannalle 😝 ja nyt oon menosa ennustajalle.
Kolmion ABC kärjestä A piirretyt korkeusjana, keskijana ja kulmanpuolittaja jakavat kärkikulman A neljään yhtäsuureen osaan. Laske kolmion kulmien suuruudet ja sivujen pituuksien suhteet.Merkitään korkeusjanan, keskijanan ja kulmanpuolittajan päätepisteet D, E ja F sekä kärjen A kulma 4a (piirrä kuva!). Koska AE jakaa kolmion kahteen yhtäsuureen osaan ABE ja AEC, pinta-alat ½ AB×AE sin(3a) = ½ AE×AC sin(a), mistä seuraa AC = AB sin(3a) / sin(a). Lisäksi AD = AB cos(a) = AC cos(3a), joten AC = AB cos(a) / cos(3a). Yhdistämällä saadaan sin(3a) / sin(a) = cos(a) / cos(3a) ja edelleen sin(3a)cos(3a) - sin(a)cos(a) = 0. Tuplakulman kaavalla sin(2x) = 2sin(x)cos(x) saadaan sin(6a) - sin(2a) = 0. Yhteenlaskukaavasta seuraa sin(2a)cos(4a) sin(4a)cos(2a) - sin(2a) = 0 ja tuplakulmasta sin(2a)cos(4a) 2sin(2a)cos²(2a) - sin(2a) = 0. Käytetään vielä tuplakulman kaavaa cos(2x) = 2cos²(x) - 1, jolloin yhtälö kutistuu muotoon 2sin(2a)cos(4a) = 0. Koska 0 < 4a < 180° eli 0 < a < 45°, niin sin(2a) ≠ 0. Siis cos(4a) = 0, joten 4a = 90° ja a = 22.5°. Kolmiot ABD ja ADC ovat suorakulmaiset, joten kulma B on 90° - a = 67.5° ja kulma C on a = 22.5°. Koska tan(a) = AB / AC, niin AC = AB / tan(a). Puolikkaan kulman kaavasta saadaan tan(a) = (1 - cos(2a)) / sin(2a) = (1 - 1/√2) / (1/√2) = √2 - 1 ja siis AC = AB(√2 1). Pythagoraan lauseesta seuraa BC = √(AC² AB²) = AB√(4 2√2). Suhteet AB:AC:BC = 1 : √2 1 : √(4 2√2).
Ellipsin keskipiste on origossa ja puoliakseleiden pituudet ovat 5 x-akselin suuntaan ja 4 y-akselin suuntaan. Piirretään kolmio ABC siten, että kärkipisteet ovat ellipsillä ja sivut AB ja AC kulkevat ellipsin polttopisteiden kautta. Laske kolmion sivujen pituudet ja pinta-ala, kun kärjen A x-koordinaatti on 1.
Yks matikantehtävä vielä pitää tehä ja kun mä näin tään kotona ku en uskaltant kattoo koulussa mä söin heti yhen tiikerikakun ja pussin vadelmamunkkeja jotka ostin kotimatkalla. Siinä saa käyttää jotai ohjelmaa ratkaissemaa niitä yhtälöitö muttaku en mä tiedä mitää ja sit sille pitää kirjottaa joku alporitti tai jotain., ja nyt mä oon varmaa jo lihonu ja kun mä katoin peiliin mun otsaasa oli ryppy ku oon miettiny liikaa AUTTAKAAA!!! 😭Näyttää siltä, että olen saanut porttikiellon tänne.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23468Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a723221"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin462748IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-542578Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.892397Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭291280Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä211197- 931155
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3371053Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll14946