Puhelimeni lokitiedosto on muuttunut. Puhelinlaskuni puheluerittelyssä oli, että puhelimestani oli soitettu yhdeksän tunnin puhelu vieraaseen liittymään. Puhelimeni lokitiedostossa ko. puhelua ei kuitenkaan näkynyt. Tänä aamuna huomasin, että puhelimeni lokitiedosto on muuttunut siten, että siihen oli tuohon ajankohtaan lisätty tuo puheluerittelyssä mainittu puhelu. Voiko operaattori näin toimia?
Vastaukset 15
- kansalainenkane
Mikä puhelin, mikä operaattori?
Ei tuollainen manipulointi ole mahdollista. Eiköhän todennäköisempää ole, että joku on sen soittanut.
- Pete
Telia. Minulla on kuvakaappaus lokitiedostosta, jossa soittoa ei ole. Sitten vuorokauden kuluttua se sinne ilmestyi. Puheluerittelyn mukaan olen soittanut ko. puhelun kuukausi sitten. Se näkyi erittelyssä, mutta ei puhelimeni lokitiedostossa. Seuraavana päivänä lokitiedostoa oli muutettu niin, että sinne oli lisätty tuohon erittelyn ilmoittamaan ajankohtaan se puhelu. Tulee mielenkiintoinen kamppailu Telian kanssa. Olen kuluttaja-asiamieheen ottanut yhteyttä ja yhteydenottolomakkeeseen liittänyt tiedostot, jotka sisätävät kuvat lokitiedostosta ja puheluerittelystä, joka on ristiriidassa lokitiedoston kanssa.
- asdfgd
Pete kirjoitti:
Telia. Minulla on kuvakaappaus lokitiedostosta, jossa soittoa ei ole. Sitten vuorokauden kuluttua se sinne ilmestyi. Puheluerittelyn mukaan olen soittanut ko. puhelun kuukausi sitten. Se näkyi erittelyssä, mutta ei puhelimeni lokitiedostossa. Seuraavana päivänä lokitiedostoa oli muutettu niin, että sinne oli lisätty tuohon erittelyn ilmoittamaan ajankohtaan se puhelu. Tulee mielenkiintoinen kamppailu Telian kanssa. Olen kuluttaja-asiamieheen ottanut yhteyttä ja yhteydenottolomakkeeseen liittänyt tiedostot, jotka sisätävät kuvat lokitiedostosta ja puheluerittelystä, joka on ristiriidassa lokitiedoston kanssa.
Miten todistat, ettet itse ole editoinut sitä lokitiedostokuvaa?
- Pete
Siinäpä se. Se onkin mielenkiintoista.
- voihyväluoja
Taidat olla yksi riemuidiootti, no teitähän tällä palstalla lähinnä näyttää olevan. Operaattori ei millään tavalla pysty peukaloimaan puhelimesi lokitiedostoja - ei siis millään tavalla. Itse olet tai joku muu on puhelimestasi sen puhelun soittanut. Kannattaisi miettiä ennenkuin soittelee jos ei ole isoa puhepakettia käytössä tai ennenkuin antaa/jättää puhelimen jonkun toisen käytettäväksi.
- Pete
Siis hei, ei ole kovin uskottavaa se, että olen erittelyn mukaan soittanut parin kilsan päässä asuvalle sukulaiselleni yhdeksän tunnin puhelun. Ja tuo ad hominem oli taas oiva osoitus siitä, että suoli24 on todellakin nimensä veroinen ;)
- voihyväluoja11
Niin, vieraaseen liittymään vai sukulaisesi liittymään? Luultavasti vahinkopuhelu jos et ole tietoisesti soittanut. Operaattori EI PÄÄSE lokitietoihin käsiksi, usko jo.
- Pete
Tänään kävin tarkistamassa, että puhelua ei myöskään löydy tämän minun sukulaiseni puhelimen lokitiedostoista - hänellä kun sattuu olemaan Elisan liittymä
aloituksessa kerroit että puhelu oli vieraaseen liittymään, päätä nyt jo minne se oli, vai oliko???????? olen huomannut että puhelimeni lokitiedoista ei aina löydy kaikkia soittamiani puheluita, vaikka tiedän soittaneeni, en usko että niitä sieltä kukaan poistaa jos en itse sitä tee, joten lokitiedosto ei ole luotettava.
- Pete
No, muutenkin olen aika pettynyt Telian operaattoripalveluihin, joten vaihamnen toiseen on ollut mielessä jo jonkun aikaa.
- hyvääpalvelua
Vaihda pois. Muilla on palvelu, jossa puhelin tunnistaa kun käsi väsyy ja sitten operaattori vaihtaa kättä!
- Pete
"Ei tuollainen manipulointi ole mahdollista. Eiköhän todennäköisempää ole, että joku on sen soittanut."
Miksei se olisi mahdollista? - hoksaa-korjaa-repeat
Taskusoitto melko varmasti.
Puhelin soitti random numeroon ja joku vastas soittoon. Vastaaja ei varmaan katkaissut puhelua, joten puhelu kesti monta tuntia. Laita PIN/näppäinyhdistelmä lukitus, pyyhkäisy/aika lukituksen tilalle. - huolestunutluuseri
Kyllä jokainen täyspäinen muistaa 9 h maraton puhelun, kerro sitten miten meni oikeudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a5871233- 80917
Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.274694- 56656
Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä189653Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o161632Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta132621Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.88600Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht203546Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut20496