Jokos ne paperikoneet.......

Jarpinkaveri

.... alkaa hiljetä ? hihih ... olen tässä muutaman vuoden seuraillu näitä kirjotuksia paperitehtaiden alas ajoista ja niistä päätellen todennut , että jokilaaksossa ei enään pitäisi pyöriä yhtään konetta. Mites on... jokos ne paperimiehet kohta saavat pitkän nenän ? Lopettavat kalliilla autolla ajelun, puhumattakaan kalleista asunnoistaan. Entäs naiset... ? Joko loppuu kauniiden naisten vieminen..? Oikein hartauella ootan että kirjoitetut "kolummit" toteutuu. Minultakin vietiin nainen, rullamies vei. Oikeen bemarilla ajelee. Kyllä, myönnän olevani katkera ja korpeaa. Ei sitä laitosmiehen palkoilla pysty kilpailee. Siinä meikäläisellä nauru maittaa kun tehtaat sulkeutuu ja siihen ei kauaa enään mene.

10

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noitatäälläpiisaa

      Siinä joku juopunut paperimies punikki taas asetteli vajavaisia älyn lahjojaan kirjalliseen muotoon, suunnitellen aloittavansa mielestään älyllisesti hyvinkin korkeatasoisen keskustelun...

      • Mitä se noitatääläpiisaa selittelee? sehän nimenomaan Ei ole paperi mies, ja niille kateellinen.
        "Juopunut paperimies punikki" Olet tietämätön ääliö, noita miljoonia maksavia koneita ei juopot käytä, ja vielä punkki, noilla liksoilla, he-he.


    • Tursus

      Nyt menee taloudessa kovaa. Seuraava pudotuspeli on vasta 2-3 vuoden kuluttua, kun suhdanne jäähtyy.

    • PaperiKunkku

      Ei hiljene, lisätään kierroksia koneeseen. Onkin mukavampi jakaa isoa tulosta, kun on puulaakissa vähemmän ottajia.

    • Vuanpuutaenmyy

      On se ollut tyhmä akka jos rullanpyörittäjän matkaan lähti.
      Älä sure jouti mennäkin.

    • köyhäjuustoleipuri

      minunkin naisen vei paperimies isoine "meisseleineen"

      • juustottunut

        sulla stten varmaan nyt piisaa juustoa pienen nahkasi alla


    • Märkä1

      Kellä paperimiehellä komia nainen kyllä ne on ne vanhat samat matamit edelleen eivät vuorotöistä enään jaksa uusia kun autoa luulisin!

    • toivo-kovemmin

      heh heh, toiveethan usein toteutuvat...yhtä varmasti kuin lottovoitto

    • Ruksi1

      UPM Communications Papersin tonnimäärät tippui vuonna 2018 yli 5%. Yhtään konetta ei kuitenkaan pistetty säppiin viime vuonna. Kun sama jatkuu tänä vuonna, niin varmasti Euroopassa jossain taas kohta 1-2 konetta kylmenee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1672
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      898
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      862
    4. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      862
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      849
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      793
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      779
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      735
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      730
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      720
    Aihe