Onko edes totta

M$ olettaa nyt, että heidän asiakkaistaan jotkut ovat jopa kirjoitustaitoisia! Muuten ei voi ymmärtää tuota hämmästyttävää uutista. Akuankan luku ja niitä yksinkertaisempien kuvakkeiden tökkiminen on tähän saakka riittänyt pitkälti Windowstason tukihenkilön toimeen:
https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/haluatko-oppia-windowsin-komentorivin-tehokayttajaksi-microsoft-julkaisi-ennennakemattoman-ohjekirjan-6723403?utm_source=Tivi_Uutiskirje&utm_medium=email&utm_campaign=Tivi_Uutiskirje
8443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Microsoft on seurannut paltsaa ja huomannut että täällä vähän väliä osaamattomat itkevät etteivät osaa käyttää komentotulkkia vaan luulevat sudon kuuluvan Windows komentotulkkiin.
JK. Lisäsin tuonne muutaman kirjoitusvirheen etä pilkunnussijallakin on jotain kommentoitavaa.

Äänestä

Windowsin alkuperäinen tarkoitushan oli tehdä luku- ja kirjoitustaidottomista ihmisistä tietokoneen käyttäjiä. MS onnistui tavoitteessaan yli odotusten ja nykyään suurin osa maailman Windowsin käyttäjistä onkin luku- ja kirjoitustaidottomia.

Äänestä
  • Kyllä se oli Apple joka laajemmassa mielessä kirjoitus- ja lukutaidottomuuskampanjan aloitti.

    Äänestä

  • Apple-aloitti kirjoitti:

    Kyllä se oli Apple joka laajemmassa mielessä kirjoitus- ja lukutaidottomuuskampanjan aloitti.

    Ikkunoinnin toi toki Äpyli ensin markkinoille asti mutta Gates óli ensimmäinen joka ääneen myönsi miksi sitä tarvitaan.

    Äänestä

  • Windows on tosiaan niin helppokäyttöinen, ettei tarvitse osata lukea tai kirjoittaa käyttääkseen sitä. Ubuntut, Mintit ja muut linux-jakelut taas vaativat luku- ja kirjoitustaidon, että voi lukea manuaaleja ja tukisivustoja tuntikausia, sekä kirjoittaa loputtomia tekstipohjaisia käskyjä kun GUI:sta puuttuu niin paljon perustoimintojakin.

    Äänestä

  • exBersel kirjoitti:

    Windows on tosiaan niin helppokäyttöinen, ettei tarvitse osata lukea tai kirjoittaa käyttääkseen sitä. Ubuntut, Mintit ja muut linux-jakelut taas vaativat luku- ja kirjoitustaidon, että voi lukea manuaaleja ja tukisivustoja tuntikausia, sekä kirjoittaa loputtomia tekstipohjaisia käskyjä kun GUI:sta puuttuu niin paljon perustoimintojakin.

    Pistän tämän suomenkielisen jutun jos vaikka osaisit
    https://www.mikrobitti.fi/2018/05/windowsin-komentokehote-tutuksi-microsoft-julkaisi-yli-250-komennon-oppaan/
    lukea.

    Äänestä

  • On täällä joo, mutta sekin käyttää Linux ydintä ja meuhkaa vakoilusta.
    Käyttää myös Googlen turvallisia tuotteita, mitkä ei tunnetusti vakoile....?
    Googlen oma Android virustorjuntaohjelmakin sai huippupisteet av-testissä, hah, hah, haaa…..
    https://www.av-test.org/en/antivirus/mobile-devices/android/

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


ihme_ja_kumma kirjoitti:

M$ olettaa nyt, että heidän asiakkaistaan jotkut ovat jopa kirjoitustaitoisia! Muuten ei voi ymmärtää tuota hämmästyttävää uutista. Akuankan luku ja niitä yksinkertaisempien kuvakkeiden tökkiminen on tähän saakka riittänyt pitkälti Windowstason tukihenkilön toimeen:
https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/haluatko-oppia-windowsin-komentorivin-tehokayttajaksi-microsoft-julkaisi-ennennakemattoman-ohjekirjan-6723403?utm_source=Tivi_Uutiskirje&utm_medium=email&utm_campaign=Tivi_Uutiskirje

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu