Haittaako pelaaminen muka?

Yung_pump

Moikka,
Olen viimeaikoina saanut paljon vihaa videopelien pelaamisesta.
Onko se muka jotenkin väärin, että pelaan pelejä, jos se ei haittaa muuta elämääni?
Vanhemmat ja kouluterveydenhoitaja väittää muun muassa, että minun ylipainoisuus johtuu pelaamisestani. Mitä helvetiiä?
En mielestäni ole ylipainoinen.
Onko se muka ylipainoista jos olen 85kg ja 171,5cm pitkä. Olen 14 vuotta, ja esim, monet urheilijat painavat yli 80kg. En ymmärrä mikä vittu muiden persettä kutitta jos olen heidän mielestä ylipainoinen?!
Ja toinen asia: Mikä ihmillä on

13

323

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 123d123123d

      Riippuu vähä millä pelaa.. Jos pelaa pleikalla nii ei voi johtua siitä, mutta jos oot xbotti nii sitte sun ylipainoisuus todennäköisesti johtuu xbotista. Xbotin pelaaminen aiheuttaa myös näppylöitä naamaan. Ainiin iphone pelaajat on homoi
      Pc pelaajat on siltä väliltä.

      • Ja Nintendoa ei taas mainittu, koska kukapa meistä friikeistä välittää. :3 Meidän yksisarvissateenkaarimaassamme yksikin harha-askel tappaa.


      • jokutyyppi19 kirjoitti:

        Ja Nintendoa ei taas mainittu, koska kukapa meistä friikeistä välittää. :3 Meidän yksisarvissateenkaarimaassamme yksikin harha-askel tappaa.

        Ehkä jonnet ei muista. ;)


      • Oldie kirjoitti:

        Ehkä jonnet ei muista. ;)

        Nintendo on ollut jo jonkin aikaa udella kulta-ajalla, vaikka kieltämättä hetken vaikuttikin kuolleelta.


      • No ehkä jonnet ei vaan tajua. :D


    • Nyymi1

      bmi-n mukaan kyllä olet ylipainoinen mutta en oikein usko että se pelaamisestä johtuu. Hanki harrastus tai käy lenkkeilemässä/salilla

    • kyssghhg

      vakava ylipaino suosittelen laihduttamista ja leikkausta. tämä voi johtaa tulevaisuudessa pienimunaisuuteen

    • Jos olet ylipainoinen jo 14-vuotiaana, niin ilman elämäntapojen muutoksia olet sitä myös myöhemmin teininä ja edelleen aikuisena. Ylipaino moninkertaistaa todennäköisyyden sairastua kaiken maailman "elintasosairauksiin", joiden hoitamiseen uppoaa suuria summia rahaa ja tästä syystä asia kutittaa kaikkien veronmaksajien persettä.

      Ei ylipainosi kuitenkaan johdu pelaamisesta vaan siitä, että syöt liikaa energiaa verrattuna siihen, mitä kulutat. Jos et liiku, et tarvitse kovinkaan paljoa kaloreita ja jos "ruoka"valiosi on perusgeimereiden tyylinen, niin se liika energia tulee sieltä.

      Kyllä, moni urheilija on painavampi, kuin sinä, mutta kyse onkin siitä, että onko se paino lihasmassaa vai jotain muuta. Heitä vaatteet pois ja katso itseäsi peilistä. Siitä tiedät, näytätkö urheilijalta vai oletko ylipainoinen.

      Ja on aivan satavarmaa, että se terveydenhoitaja tietää nuo painoasiat paremmin, kuin sinä!

      Se, että haittaako joku asia elämää, on suhteellista. Harva alkoholistikaan myöntää liiallisen viinanjuonnin haittoja, mutta vierestä katsoville läheisille ongelma on päivänselvä . Olet vielä teini, joten arvostelukyvyssäsi saattaa siitäkin syystä olla puutteita. Suoraan sanottuna sinä et vielä tiedä - eikä sinun lapsena vielä tarvitsekaan tietää - että mikä sinulle on parasta.

    • MirandaUusi

      Mä oon aika varma et sä oot yks mun entine luokkalainen, mut oot viel siel sen yhden idiootin kans siel yhdes koulus. Mut joo eli älä sä trollaa, sä trollaat. En sano enkä kerro sun nimeee, jut sä oot oikeasti 12v poika joks on noin 164cm, ja painaa noin 78kg joten sä oot.

    • Andrukela

      Sama juttu oli mulla sun ikäsenä. Paitsi olin laiha. Päivittäin kaupasta tuli mukaan herkku energiajuoma -combo pelimaailman äärellä nautittavaksi.

      Muistan kun vietin sen aikaisen kaveriporukan kanssa synttäreitäni ja lähdin pelimaailman imaisemana heti pois. Tuli riideltyä paljon vanhempien ja tietokoneen kanssa. Onneksi löysin päihteet.

    • näin_ohimennen

      Pelaamisessa itsessään ei ole mitään vikaa, ellei se ole kirjaimellisesti kaikki mitä sinä teet.
      Mikäli pelaamisen ohessa saat elämässäsi jonkin verran liikuntaa, ei hätää. Pelkkä arkiliikunta voi olla tarpeeksi.
      Kannattaa muistaa että urheilioilla siitä painosta huomattaa osa on lihansia. Miten suuri osa omasta painostasi on. (ei pahalla, mutta fakta mikä fakta)

      Paino ei ole niin iso asia, mutta terveys on. Pidä kehosi kunnossa, mutta myös mielesi vireänä tehden mistä pidät.

    • SOSNSNXJWLMSN

      On, koska se ei ole liikuntaa. Liijunta on sellaista jossa liikut.

    • Klhgi

      171cm ja 85kg on oikeasti aika varoittavaa! Ja siis jos puhut niistä urheilijoista, niin heillä paino ei tule läskistä vaan lihaksista.
      Ei pelaamisessa ole mitään pahaa, mutta jos se vaikuttaa sun ajankäyttöön paljonkin niin sillon sulla saattaa olla ongelma!

      Ja siis voit käydä katsomassa painoindeksistä niin sanottaisiin varmasti, että olet huomattavasti ylipainoinen, jos se siis verrataan sun ikään.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      62
      1666
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      93
      1038
    3. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      49
      848
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      45
      804
    5. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      780
    6. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      281
      766
    7. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      255
      694
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      54
      665
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      84
      613
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      113
      577
    Aihe