Voinko tehdä tästä rikosilmoituksen?

Tiedän siis varmuudella, että henkilö 1 kantaa henkilölle 2 maksusta alkoholia ja tupakkaa, kenties jotain muutakin. Henkilö 2 on pahasti päihderiippuvainen eikä kykene huolehtimaan esim. omasta hygieniastaan tai asunnostaan, eikä välitä rahoistaankaan. Henkilö 1 on taas rahapeliriippuvainen ja vaatii henkilöltä 2 suuria summia palkaksi, eikä henkilöllä 2 ole niin paljon maksukykyä. Molempien yhteystiedot on. Luuletteko, että poliisi edes yrittää tehdä asialle mitään jos teen tästä ilmoituksen?
42073
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Alkoholin välittäminen maksua vastaan on kiellettyä. Homma joka tapauksessa todennäköisesti kaatuisi a) todistelukysymyksiin ja b) siihen, että vastaavanlaisia tapauksia on pilvin pimein muitakin, joten hirveän korkealle se poliisin prioriteettilistalla ei pääsisi.

Loppujen lopuksi niin peliriippuvuus, alkoholismi kuin muutkin tuossa kyseessä olevat elämänhallinnan ongelmat eivät ratkea rikosoikeudellisin keinoin. Voihan se toki enismmäisenä interventiona käydä, mutta mitä luulet asialle tapahtuvan sen pienen (maksamatta jäävän) sakkorangaistuksen jälkeen?

Äänestä

Ehkä järkevintä on antaa poliisille vihje kaikkine tietoineen. Poliisi sitten selvittää, minkä arvoinen vihje on ja päättää itse aloittaako se asiassa rikostutkinnan.

Äänestä

Miten olisi ilmoitus jollekin sosiaalitston suuntaan? Onko 2 jo holhouksen alla? Ikä? Vammaisuusaste? Kerrot, ettei hygieniastaan (osaa) huolehtia..viittaa vammaisuuteen. Ehkä joku sossu on jo hänen asioitaan hoitamassa?

Ehkä lempein ratkaisu asiaan on, että 2 juo itsensä hengiltä?

Äänestä

Hei 45745,

Olet saanut jo joitakin vastauksia kysymykseesi. Kuvailemasi tilanne on varmasti ikävä. Rikosilmoituksen voi tehdä kuka vain joka epäilee joutuneensa rikoksen uhriksi tai tietää rikoksen tapahtuneen. Poliisi arvioi onko tapahtunut rikos ja mistä rikoksesta mahdollisesti on kyse. On mahdollista ettei kertomassasi tilanteessa täyty rikoksen tunnusmerkkejä. Kuvailemassasi tilanteessa molemmat henkilöt voivat tarvita apua. Asiasta voisi olla yhteydessä sosiaaliviranomaisiin ja ilmaista huoli kyseisestä henkilöstä.

Ystävällisesti Rikosuhripäivystys

Äänestä

Kommentoi aloitusta


45745 kirjoitti:

Tiedän siis varmuudella, että henkilö 1 kantaa henkilölle 2 maksusta alkoholia ja tupakkaa, kenties jotain muutakin. Henkilö 2 on pahasti päihderiippuvainen eikä kykene huolehtimaan esim. omasta hygieniastaan tai asunnostaan, eikä välitä rahoistaankaan. Henkilö 1 on taas rahapeliriippuvainen ja vaatii henkilöltä 2 suuria summia palkaksi, eikä henkilöllä 2 ole niin paljon maksukykyä. Molempien yhteystiedot on. Luuletteko, että poliisi edes yrittää tehdä asialle mitään jos teen tästä ilmoituksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu