Mulla kaasari luupää autoryypyllä. Ongelma: ryyppyläppä menee kylmänä kiinni niin, että kone meinaa tukehtua-> ryyppy ei toimi kunnolla. Tuossa pitäisi varmaan olla jokin kevennyssysteemi tai joku, jolla läppä hieman raottuisi. Ainakin, kun läppää raottaa, niin kierrokset nousevat ja ryyppy toimii oikein.
Milläs tuon saa korjattua tuon homman? Ajattelin, että läpän voisi yrittää säätää jotenkin niin, että se ei ikinä menisikään kokonaan kiinni-> auto ei tukehtuisi. Kertokaas, että mitä kannattaa tehdä.
Klassikko: automaattiryyppy
5
741
Vastaukset
- Mr Nissan
Säädä vähän rikastimenlämmittimen koteloa että rikastin menee vähemmän päälle. Se musta bakeliittikoppa kolmella ruuvilla.
- täytyy
löysätä vähän. Vaan eipä se jousi kyllä kauheena silti anna periksi... Olisko joku muu keino vielä?
- sutokusuto
täytyy kirjoitti:
löysätä vähän. Vaan eipä se jousi kyllä kauheena silti anna periksi... Olisko joku muu keino vielä?
löysätä kun sitä kääntää jos ryypyn sisällä kaikki ok... Vuosien myötä se yleensä heltyy,niin että joutuu säätää kireämmälle->ei muuten mene päälle ollenkaa!
Siinon varmaan vivusto tai akselit ryytyneet, rasvausta ja liikuttelua niin eiköhän tuo läppäkin ala toimimaan nöyrästi.Parhaiten tuo onistuisi työpöydällä.
- Juupaseipäs
...siinä ole jokin rajoitinruuvi/toppari, mitä vasten sen pitäisi pysähtyä? Tai sitten tanko jouselta läpälle pitäisi olla säädettävissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201185
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89874- 85741
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18699- 91675
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat276675- 107614
- 29555
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49533Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet110497