Joskus kursori ei meinaa liikkua. Eri alustalla, vaikka paperin päällä liikkuukin tai sitten kohta ei.
Pankin sivulla kursorin ollessa numeropaikassa ei aina numero tartu vaikka sen näppää. Hidas yhteyskö vai mikä? On valokaapeli 10 Mbps.
Toinen asia: Sähköpostissa (Saunalahti) ollut lasku ei tulostunut paperille. Tulostusvalikot toimivat, mutta tulosta- komento ei toimi. Samsung lasertulostin ollut hyvä toimimaan aikaisemmin jo vuosia.
Hiiri vai alusta vialla, vai mikä?
10
484
Vastaukset
- EiPäivääEtteiJotain
Jäi tietoa pois: Käyttis on Win11 ja kone ASUS pöytäkone K31BF-NR036T
- MS_pettää
Jaa. Milloin on julkaistu Windows 11. Eihän sellaista pitänyt tullakaan.
Microsoft pettää aina !!!!
- hiirelle_puhdistusta
"Joskus kursori ei meinaa liikkua. Eri alustalla, vaikka paperin päällä liikkuukin tai sitten kohta ei."
Ilmeisesti on joko pallohiiri, mikä on jo vanhanaikainen, tai optinen hiiri?
Kummassakin tapauksessa voi auttaa puhdistus. Pallohiiren pallo irrotetaan pyörittämällä pallon pidikettä n. 90 astetta, pidike irtoaa ja pallo humpsahtaa ulos. Puhdistetaan etanolilla tai propanolilla sekä pallo että hiiren sisältä varsinkin ne rullat mihin pallo toimiessaan koskettaa.
Optisesta hiirestä puhdistetaan alapuolelta kaikki mikä näyttää likaiselta, varsinkin se lampullinen ikkuna alapuolen syvennyksessä.
Kummankin mallisen hiiren voi avata naksuttimien puhdistusta varten. Etanolia/propanolia voi käyttää puhdistukseen.
Tietenkin hiiren pitää olla irti koneesta puhdistuksen ajan. - Good-Year
Optisessa hiiressä voi häiriöitä aiheuttaa kiiltävä pinta, joka heijastaa valoa takaisinpäin siihen lamppuun.
Jotkin vanhemmat valohiiret vaati matoksi jonkin väriltään epätasaisen (rakeisen) pinnan. - hffffd
Kiiltävä pinta ei käy hiiren alustaksi.
Jotain asiaan liittyvää https://www.computerhope.com/issues/ch000253.htm
Konekäännös josta voi olla apuja
"Hiiren optinen osa on tukossa
Optomekaanisen ja optisen tietokonehiiren alapuoliJos sinulla on optinen hiiri (LED tai laser), jolla on väärä käyttäytyminen, optinen silmä mahdollisesti estyy. Ei ole harvinaista, että hius tai hiutale estää anturin hiiren pohjassa estäen optisen anturin toimimasta kunnolla. Käännä hiiri päälle ja varmista, että reiästä ei ole roskia. Puhuminen reikään poistaa tavallisesti kaikki hiukset tai särky, jotka voivat aiheuttaa ongelmia."
"Huono pinta
Vaikka useimmat hiiret toimivat millä tahansa pinnalla, jos sinulla on ongelmia kohdistimen kanssa, suosittelemme eri hiirimattoa tai pintaa, kuten kirjaa tai paperia. Esimerkiksi optiset hiiret ovat tunnettuja, etteivät ne toimi kiiltävillä pinnoilla. Hiiren alla olevan paperin asettaminen on nopea korjaus tähän ongelmaan."
Mulla välillä hiiressä laservalon edessä ollut hius jonka olen ottanut pinsetillä pois ja hiiri toimii taas normaalisti
Ota laserhiiri irti koneesta että sen valo sammuu kun katsot sen lamppua ettei laservalo turhaan osu silmiisi- utoer
Itsellä Logitechin laser hiiri jouti kierrätykseen samolla oireilla 2 vuoden käytön jälkeen.
- leijonakisus
Olisko windoosa hidastunut liikoja?
- PäivääPäivää
"Hidas yhteyskö vai mikä? On valokaapeli 10 Mbps."
--
Kyllä juurikin näin, tarvitset vähintään 100 Mbps nettiyhteyden niin hiiren tahmaus loppuu. - dasadadsadsadsa
Enpä ole omistanut hiirtä jota purku ja puhdistus ei olisi korjannut.
Langattomat hiiret taas on huonoja patteritarpeensa takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2958445Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1944617Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy302897Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1952604Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171152188- 511736
- 581668
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s501657Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3481337- 1701334