Joskus kursori ei meinaa liikkua. Eri alustalla, vaikka paperin päällä liikkuukin tai sitten kohta ei.
Pankin sivulla kursorin ollessa numeropaikassa ei aina numero tartu vaikka sen näppää. Hidas yhteyskö vai mikä? On valokaapeli 10 Mbps.
Toinen asia: Sähköpostissa (Saunalahti) ollut lasku ei tulostunut paperille. Tulostusvalikot toimivat, mutta tulosta- komento ei toimi. Samsung lasertulostin ollut hyvä toimimaan aikaisemmin jo vuosia.
Hiiri vai alusta vialla, vai mikä?
10
432
Vastaukset
- EiPäivääEtteiJotain
Jäi tietoa pois: Käyttis on Win11 ja kone ASUS pöytäkone K31BF-NR036T
- MS_pettää
Jaa. Milloin on julkaistu Windows 11. Eihän sellaista pitänyt tullakaan.
Microsoft pettää aina !!!!
- hiirelle_puhdistusta
"Joskus kursori ei meinaa liikkua. Eri alustalla, vaikka paperin päällä liikkuukin tai sitten kohta ei."
Ilmeisesti on joko pallohiiri, mikä on jo vanhanaikainen, tai optinen hiiri?
Kummassakin tapauksessa voi auttaa puhdistus. Pallohiiren pallo irrotetaan pyörittämällä pallon pidikettä n. 90 astetta, pidike irtoaa ja pallo humpsahtaa ulos. Puhdistetaan etanolilla tai propanolilla sekä pallo että hiiren sisältä varsinkin ne rullat mihin pallo toimiessaan koskettaa.
Optisesta hiirestä puhdistetaan alapuolelta kaikki mikä näyttää likaiselta, varsinkin se lampullinen ikkuna alapuolen syvennyksessä.
Kummankin mallisen hiiren voi avata naksuttimien puhdistusta varten. Etanolia/propanolia voi käyttää puhdistukseen.
Tietenkin hiiren pitää olla irti koneesta puhdistuksen ajan. - Good-Year
Optisessa hiiressä voi häiriöitä aiheuttaa kiiltävä pinta, joka heijastaa valoa takaisinpäin siihen lamppuun.
Jotkin vanhemmat valohiiret vaati matoksi jonkin väriltään epätasaisen (rakeisen) pinnan. - hffffd
Kiiltävä pinta ei käy hiiren alustaksi.
Jotain asiaan liittyvää https://www.computerhope.com/issues/ch000253.htm
Konekäännös josta voi olla apuja
"Hiiren optinen osa on tukossa
Optomekaanisen ja optisen tietokonehiiren alapuoliJos sinulla on optinen hiiri (LED tai laser), jolla on väärä käyttäytyminen, optinen silmä mahdollisesti estyy. Ei ole harvinaista, että hius tai hiutale estää anturin hiiren pohjassa estäen optisen anturin toimimasta kunnolla. Käännä hiiri päälle ja varmista, että reiästä ei ole roskia. Puhuminen reikään poistaa tavallisesti kaikki hiukset tai särky, jotka voivat aiheuttaa ongelmia."
"Huono pinta
Vaikka useimmat hiiret toimivat millä tahansa pinnalla, jos sinulla on ongelmia kohdistimen kanssa, suosittelemme eri hiirimattoa tai pintaa, kuten kirjaa tai paperia. Esimerkiksi optiset hiiret ovat tunnettuja, etteivät ne toimi kiiltävillä pinnoilla. Hiiren alla olevan paperin asettaminen on nopea korjaus tähän ongelmaan."
Mulla välillä hiiressä laservalon edessä ollut hius jonka olen ottanut pinsetillä pois ja hiiri toimii taas normaalisti
Ota laserhiiri irti koneesta että sen valo sammuu kun katsot sen lamppua ettei laservalo turhaan osu silmiisi- utoer
Itsellä Logitechin laser hiiri jouti kierrätykseen samolla oireilla 2 vuoden käytön jälkeen.
- leijonakisus
Olisko windoosa hidastunut liikoja?
- PäivääPäivää
"Hidas yhteyskö vai mikä? On valokaapeli 10 Mbps."
--
Kyllä juurikin näin, tarvitset vähintään 100 Mbps nettiyhteyden niin hiiren tahmaus loppuu. - dasadadsadsadsa
Enpä ole omistanut hiirtä jota purku ja puhdistus ei olisi korjannut.
Langattomat hiiret taas on huonoja patteritarpeensa takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273703- 412519
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut412431Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s82235- 181665
- 381659
Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta461603Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2911398- 1351389
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t461348