Lomalennot Vaasasta

MielläänLäheltä

Uutisissa hehkutettiin eilen, miten Vaasasta lähtevien lomalentojen määrä lisääntyy ja lisääntyy.
Mistään ei kuitenkaan tunnu löytyvän sivua, millä olisi yhteenvetona lueteltu eri matkatoimistojen/lentoyhtiöitten lomalennot Vaasasta. Täytyy tietää ensin mahdollinen yhtiö, jonka sivulta edelleen voi yrittää etsiä. Näitä toimistoja ja yhtiöitä on kymmeniä ellei satoja.
Olisiko tämä niin vaikea asia?
Aikanaan Rengonharjulta lähtevät lomalennot oli lueteltu kentän sivujen yhteydessä.

21

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eioovaikeeta

      Kirjoittaa googleen lento vaasasta, siinähän ne on ekalla hakusivulla lueteltuna aikalailla kaikki yhtiöt jotka täältä kulkee. Ei oo sen vaikeempaa.

      • MatkailijaVain

        Ei se ihan noinkaan mee. Edelleen, miksi ei voi olla yhteenvetoa?


    • höpöhöpöä

      Ei veisi montaa minuuttia kentän hlökunnalta moinen lista laittaa nettiin finavian sivuille mutta olen asiaa monesti Vaasan kentältä kysynyt ja vastaus on ollut että he EIVÄT TIEDÄ koska lentoja on ;)

      Itse asiassa Finavia tietää tarkalleen joka ainoan lennon mutta he eivät halua mainostaa Helsingin ulkopuolisia lentoja koska kaikki halutaan keskittää Helsinkiin.

      Kovasti kaivamalla ja hyvin piilotettuna sieltä löytää linkkilistan matkanjärjestäjille josta voi sitten itse kovalla vaivalla niitä lentoja hakea.

      • MielelläänLäheltä

        Jotain outoa tässä on. Olen ollut yhteydessä myös Vaasaan ja joku sieltä uskalsi sanoa, että hän on samaa mieltä kanssani, mutta...
        Yritin perustella, että matkustajia tulisi varmaan 20 % , kun tietoa olisi. Mutta niitä ei ilmeisesti haluta.


    • Eioovaikeeta

      Jos nyt olisit yhtään fiksu, tajuaisit että ei finavia tosiaankaan tiedä milloin lomalentoja on ja ei ole. Ne on matkanjärjestäjien päätettävissä milloin niitä on. Aikataulut ja tilanteet muuttuu. Varasin keväällä matkan kreikkaan ja pakko oli ottaa lento helsingistä kun vaasasta ei ollut. Muutama kuukausi myöhemmin lomalentoja oli tullut vaasastakin koska matkayhtiö oli sen valikoimaansa ottanut. Tuskimpa oli finavialla mitään tekemistä asian kanssa.

      Kaikki ilmeisesti pitäisi saada eteen kuin manulle illallinen. Onneksi me jotka osaamme googlea käyttää, pääsemme lomamatkalle vaasasta.

      • AloittajaY

        Totta hemmetissa Finavia tietää, minne Vaasasta tehdään lomalentoja. Yhtä hyvin kuin se tietää reittilennot.
        Äläkä vähättele muita!


    • eioovaikeelle

      Johan olet yksinkertainen ;)
      Matkanjärjestäjät ei tosiaankaan noin vain ilmoittama lennä millekään Finavian kentälle vaan jokaisesta lentosarjasta sovitaan tarkkaan Finavian kanssa jolloin sovitaan aikataulut, päivämäärät, kellonajat jolloin lennetään ja neuvotellaan hinnoista. Tällä hetkellä Finavialla on tiedossa Vaasan lomalennot ensi kevääseen saakka ja pikapuoliin ensi kesänkin lennot.
      Muutoksia toki voi aina tulla ja siitä matkanjärjestäjät ilmoittaa pikimmiten Finavialle jolla on kaikki tieto mutta jota ei haluta kertoa.

      Seinäjoen kenttä ei ollut Finavianyllä pitämä ja siksi kertoivat aina pitkälle ennakkoon lomalennoista kentälleen.

      • AloittajaY

        Niin, miksi tätä yhteenvetoa, joka uutisillekin annetaan, ei voida julkaista?


    • outoatouhua

      Keskustelin asiasta Finavian chat-palvelun kanssa ja:

      Ei ensin käsittänyt mikä lomalento on vaan käski katsoa lentoyhtiöiden sivuilta.
      Sitten käski soittaa Vaasan kentälle.
      Sitten alkoi tivaaminen mihin tietoja tarvitsen sillä ne eivät ole julkisia.
      Lopulta todettiin että kyllä heillä ne tiedot on mutta niitä ei vain julkaista ;)

      Aika hyvin Finavia suojelee kenttiään ettei vain tule asiakasryntäystä.
      Harva bisnes pelaa noin jossa myyjä pyrkii salaamaan mitä myy.

    • insaideri

      Tsekkasin Finavian Intranetistä (ei näy ulkopuolisille vaan vain alan väelle) ja siellä on kaikki Vaasan lomalennot la 19.10.2019 klo 21:50 saakka jolloin on Apollomatkoilla Aegean Airlinesin lentämä lomalento Haniaan. Ulkopuolisille näitä tietoja ei saa missään tapuksessa koostaa listana vaan antaa vain yksittäisiä tietoja sanoo Finavian määräys.

    • SalaisetLennot

      Miksi tämä on niin salaista????

    • jotainihanmuuta

      Miksi maakuntien lomalennot aina niihin samoihin ankeisiin kohteisiin?
      Kesällä pelkkiä inhottavia KreTurBul eli KreikkaTurkkiBulgaria matkoja ja talvella pelkkää Kanariaa.

      Olisi edes manner-Espanjaan Malagaan lentoja.
      Onneksi edes SAS aloittaa Tampereelta lennot Malagaan. Hesasta niitä on jo useita joka päivä ja parhaina päivinä menee 5-6 neljän eri yhtiön konettakin peräkanaa kohden Malagaa.

    • lisseelentoja

      Vaasan kentältä kaikkiaan 180 lomalentoa

      https://www.pohjalainen.fi/uutiset/maakunta/kuumuudesta-huolimatta-vaasan-lentokentalla-ennatysvuosi-matkavekka-lisaa-lentoja-vaasasta-1.2709935

      Matkavekka lisää lentojaan Vaasasta. Jatkossa Vaasasta pääsee 15 Euroopan kohteeseen, eli nyt myös suorilla lennoilla Barcelonaan ja Ateenaan.

      • Jatkaja

        Tuo tieto oli jo aloittajalla. Siksi täällä ihmettelikin, miksi ei ole kohde -ja päivämäärätietoja, joihin voisi tarttua.


    • Aku Ankassa Aku vei Hupun,Tupun ja Lupun katsomaan kun Rengonharjun kentältä nousi sellainen ihme kuin lentokone

    • insaideri

      Finavia haluaa keskittää mahdollisimman suuren osan lennoista Helsinkiin eikä halua mitenkään edistää maakunnan lentoja. Mitä suurempi osa lennoista saadaan Helsinkiin sitä korkeammalle Hesa saadaan kv. tilastoissa joka asia Finavialle kaikkein tärkeintä. Helsingin tulee olla hinnalla millä hyvänsä mahdollisimman korkealla.

      Lisäksi sikahintainen tax free ja rihkama bisnes on keskitetty Helsinkiin ja sinne halutaan saada ylihintaisen tavaran myyjille mahdollisimman paljon asiakkaita jolloin voidaan kyniä järjettömiä vuokria. Maakuntien ihmiset eivät ole niin kovia shoppailemaan omilla kentillään.

      Vaasankin lomalennot tosiaan tiedossa liki vuoden päähän päivälleen ja minuutilleen mutta tietoja on kielletty antamasta julkisuuteen, Toimittajat niitä joskus kuitenkin onkivat ja vaativat.

    • wrooomm

      sipilän lintilän ja muiden kepun henähattujen oli pakko saada pelastuskopteri tällä kaudella rengonharjulle kun ovat sijoittaneet kenttään..

    • matkailu

      Lomalennot Vaasasta, kun tulimme turkista syksyllä sai seisoa sateessa jonossa, nimittäin suoritettiin passin tarkastusta.
      On ainut lentokenttä missä pitää jonottaa ulkona.
      Tullimiehen mukaan ei kuulu heille, mutta takapajuiselta vaikuttaa siitäkin huolimatta.

    • garygaribian

      edellinen vastaaja oli nurmoon kepulainen painija jonka ainut ulkomaan matka on ollu 98 bussilla viroon ja sillonkin tuli ruikulle kun loppu äitimuoren tekemät eväät puolesvälis...
      no...asiaa eikös vaasasta pitäs alkuvuodesta alkaa suorat thaikun lennot? pääseen maakunnan miehen siskonmakkaralle,,,,,,whatt.....uuhhh ladyboy

    • Anonyymi

      On niin suppea valikoima vaasasta ulkomaille että edelleen hyppään sjoelta junaan ja pääsen suoraan hki vantaalle 3.5 tunnissa
      Junalippu kustantaa vain 18 euroa.Paljon pitää kyröjoessa vettä virrata ennen kuin lentovalikoima on kohdillaan.

    • Anonyymi

      Nimenomaan lähtöjä on vähän ja suppea valikoima.lisäksi hinnat korkeammat.
      Helsingistä kun lähtee niin vaihtoehtoja on moninkertainen määrä ja hinnat edullisempia.
      Toi junamatka on kyl ylihalpa.Alle 20 eurolla pääset suoraa lentoaseman juna-asemalle.Liukuportailla ylös ja oletkin jo lähtöaulassa.
      Vaasasta pääsevät turkin karvaranteet ja kreikan jorgoksen ihailijat kotikäynnille.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3660
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      43
      3261
    3. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      56
      2987
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      2858
    5. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2788
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2650
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      44
      2290
    8. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      35
      2175
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2045
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      1829
    Aihe