...mitä pelätään Soten voimaantulon jälkeen tapahtuvan, tapahtui jo nyt.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005774071.html
Uskokaa nyt jo viimein siellä takiaispallo- ja hallituksen apupoikapuolueessa Vasemmistoa, joka tästä on kaikille jo kertonut kauan sitten.
Kun ette Siniset pysty itse ajattelemaan, Vasemmistosta saa ihan ilmaiseksi luotettavaa tietoa joka täsmää ja johon voi luottaa.
Sote-kokeilu vasta käynnissä ja....
10
222
Vastaukset
- takakontissaostetut
Me ollaan vaan ostojojo?
- United_ostopalvelumiehet
Me ollaan united ostospalvelumiehet :)
- Nasahti.naulan.kantaan
Sampo Terho on kehunut hallituksen ja eritoten Sinisten urakkaa sotessa mahtavaksi, vuosisadan uudistukseksi.
Tässä se nyt nähdään, vasemmiston skenario osui 100% oikeaksi, yksityiset terveysjätit haluavat vain kuoria kerman päältä ja jättää vaikeammat ja kalliimmat tapaukset julkiselle sektorille.
Onko nyt löysät housussa Siniset? Vasemmistossa kenties nyt hieman hymyillään...Vuosisadan ehtymätön kaivo, jonka tuotoille ei ole loppua.
Onhan kumma jos tuota yksityisten veristä kilpailua mandaateista ja alan hallinnasta käytäisi ihan vain hyvää hyvyyttään vailla minkäänlaisia laskelmia voitoista ja osingoista.
Kuka sen ihan aikuisen oikeasti uskoo?
- PolCom
Kolumnisti Laitinen näki jo hallituksen alkutaipaleella, mikä on homman ydin:
https://blogit.iltalehti.fi/aarno-laitinen/2015/11/18/ahneuden-ja-itsekkyyden-liitto/
Persut, sittemmin siniset, ovat olleet hallituksessa tuon menon tahdottomia takuumiehiä. - takapakki.kalustoa
"Liiallinen usko markkinoihin näkyy Kuisman mukaan Sipilänkin hallituksessa. "Tuottavat valtionyhtiöt halutaan myydä, vaikkei siinä valtion näkökulmasta ole järkeä. Toinen esimerkki on sote-ratkaisu. Se on olevinaan markkinahenkisyyttä, mutta pelkään, että siitä tulee rahastuskoneisto, kun yhtiöt päästetään aivan ytimeen. Ei poliittinen valta osaa ja tiedä kaikkea parhaiten. Mutta ei sitä tiedä yksityinen yrityskään. Jokin tasapaino pitäisi olla."
http://lokari.puheenvuoro.uusisuomi.fi/258800-professori-markku-kuisma-suomen-huonoin-hallitus?ref=karuselli - eipuoluetukeakaan
Mutkun lupasvat rovikat!!
- se.suuri.ero
eivät voi sinisten kannattajatkaan muuta kuin myöntää aloituskirjoituksen täysin oikeaksi.
vasemmistossa ollaa fiksumpia kuin sinisissä. - onjokuvilppi
Kaikkea mitä kepu ja kokoomus ajaa
- VoeEttä
Ilman vassareita sinipiiat olis hukassa. Tarvitaan joku fiksumpi vääntämään rautalangasta jotta sinisetkin ymmärtäisivät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei205353- 501391
- 11817
- 47789
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58788- 46772
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52767Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49756Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom132745Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille8734