Kun rahat ei riittäneet, perhe muutti Lappiin

nohuhhuh

15

1432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pum-pum

      Viisas perhe, jos kelasta tulee toimeentulo on sama missä asuu. Rauhallista, paljon metsästystä ja kalastusta, marjat jne.

      • periferia.ei.nappaa

        Minä en muuttaisi lappiin, vaikka kela maksaisi kaikki kulut ja vielä leporahaa päälle.


      • Joillakin on ystäviä ja sukulaisia. Mutta tietysti jos sosiaalinen elämä pyörii Suoli24:n ympärillä, niin lappi on ihan jees. Tosin nettiyhteyksien kanssa voi olla vähän niin ja näin...


    • hui-hui

      Minä en muuttaisi Hesaan vaikka saisin ilmaisen elannon!!!

    • Kaikille muutto Lappiin ei sovi, jos on tottunut etelän vilkkaaseen elämään ja hyviin palveluihin, mutta muutoin ratkaisu voisi olla paikallaan. Tietenkin on huonojakin asioita ja puolia, mutta miksi ei joskus kokeilisi jotain radikaalia?

      Jopa hyvin toimeentulevat, työssäkäyvät henkilöt valittavat etteivät rahat riitä asumiseen ja elämiseen ruuhka-Suomessa, jossa vuokrat ovat pilvissä ja omistusasunnot kalliita.

      Miksi ei muuttaisi Lappiin, jossa on halpoja asuntoja/tontteja ja muutoinkin pienemmät kulut? Palvelut eivät tietenkään samalla tasolla kuin etelässä, mutta ainahan voi käyttää hyväksi verkkopalveluja ja vierailla suuremmilla paikkakunnilla.

      • TheRat

        > Jopa hyvin toimeentulevat, työssäkäyvät henkilöt valittavat etteivät
        > rahat riitä asumiseen ja elämiseen ruuhka-Suomessa, jossa vuokrat
        > ovat pilvissä ja omistusasunnot kalliita.

        Omistusasunnot ovat kalliita, jos omistusasujaksi yrittää siirtyä siinä vaiheessa kun on nuoruus kärsitty ja perhe hankittu. Ensiasunto pitäisi ostaa mahdollisimman aikaisin, koska se on yksinkertaisesti helpoin tapa alkaa kartuttamaan omaisuutta.

        Sen sijaan vuokrat ovat kalliita kaikkialla Suomessa, koska ne ovat puhdasta rahanmenoa. PK-seudulla vuokrat ovat suhteellisen matalia, mutta kyllähän se tuntuisi tyhmältä antaa 2-3 tonnia kuussa jollekulle toiselle (annan minä nytkin, mutta se menee käytännössä kaikki velan lyhentämiseen ja on siten omaisuuden kerryttämistä).


      • pöljän.linja.jatkuu
        TheRat kirjoitti:

        > Jopa hyvin toimeentulevat, työssäkäyvät henkilöt valittavat etteivät
        > rahat riitä asumiseen ja elämiseen ruuhka-Suomessa, jossa vuokrat
        > ovat pilvissä ja omistusasunnot kalliita.

        Omistusasunnot ovat kalliita, jos omistusasujaksi yrittää siirtyä siinä vaiheessa kun on nuoruus kärsitty ja perhe hankittu. Ensiasunto pitäisi ostaa mahdollisimman aikaisin, koska se on yksinkertaisesti helpoin tapa alkaa kartuttamaan omaisuutta.

        Sen sijaan vuokrat ovat kalliita kaikkialla Suomessa, koska ne ovat puhdasta rahanmenoa. PK-seudulla vuokrat ovat suhteellisen matalia, mutta kyllähän se tuntuisi tyhmältä antaa 2-3 tonnia kuussa jollekulle toiselle (annan minä nytkin, mutta se menee käytännössä kaikki velan lyhentämiseen ja on siten omaisuuden kerryttämistä).

        Ai nytkö ne asunnot onkin kalliita, mutta toki vain keski-ikäisille eikä suinkaan nuorille, jotka ovat ihan tunnetusti niitä kaikkein kovapalkkaisimpia? Just.

        Eikös ne asunnot pitäneet olla Suomessa halpoja, mitenkäs tämä logiikka vähän näyttäisi vaihtelevan keskusteluketjusta toiseen - ai niin, eihän sen niin väliä mitä kirjoittelee, mutuahan ne jutut vaan on, niitä kukaan tarkistele, kunhan hintakuplaa tekohengitellään.

        Vai on vuokrat pks:lla matalia... Ei helevetti, että joku voi olla todella, todella sekaisin xD
        Katso nyt urpå mitkä ne liksat siellä OIKEASTI on eikä jotain "kyl must tuntuu sillai ett ne ois varmaa vähä isompii niinku muual".


    • Hassaaja

      Rahat ei riitä Lapissakaan jos hassaa kassaa

    • Kehiläinen

      On se erilaista, metsästää ja nylkeä oma ruoka, hakea munat ja maito lähitiloilta, ihailla upeita maisemia ja lääniä riittää. No, en minäkään Kittilään asti, talvi on siellä pitkä ja pimeä ja kesä täynnä itikoita. Mutta Kuopion seutukin on jo oikein passeli.

    • Tosin kaupoissa tuotteiden hinnat suurempia, koska yleensä tehtaat jne. kauempana.

    • Hesassa

      Suomalaisia eräsusia varmaan ei oo naapurit ainakaan häiriöks kun niitä ei ole...Nostan hattua.

    • Oijoijlijoi

      Kittilässä asunnot ovat kalliimpia kuin suuressa osassa maata ja Levillä samaa luokkaa kuin pääkaupunkiseudulla.,

    • Jöps

      Tilastokeskus tietää kertoa, että työttömyysprosentti olisi Kittilässä jotakuinkin Helsingin tasoa. On tietysti aloja, joilla työllistyminen voi olla Kittilässä haastavaa, mutta kokonaistilanne ei vaikuta lainkaan lohduttomalta.

      Henkilökohtaisesti en tosin muuttaisi Kittilään, enkä myöskään verrokkina käyttämääni Helsinkiin. Molemmissa paikoissa on liikaa elämänlaatua alentavia seikkoja. Jos taas olisi pakko valita, niin sitten Kittilään.

      Talvi on siellä pitkä ja vähän turhan hard corea minun makuuni. Upea kesä ei ole riittävä kompensaatio. Helsinki taas on kaikin puolin ahdistava paikka. Hyvänä puolena on nopea yhteys Eurooppaan.

      Toisaalta nykyisestä asuinpaikastani Tallinkin terminaaliin on vain tunnin pidempi ajomatka, joten 4-5 vuotuista road trippiäni Eurooppaan eivät juuri nopeutuisi muuttamalla Helsinkiin. Matkakassani noilla reissuilla sen sijaan kärsisi aika lailla Helsingissä asumisen hintatasosta.

    • UUHHketopelto

      ennemmin asun vaikka kittilässä kun etelässä jossakin 50 neliön kopissa, seinänaapurina saattaa olla alkoholisoitunut juoppo jonka kaverit pitävät kemuja aamusta iltaan. mukava nukkua sen puliukon vieressä koska kassun seinä on peräti 10cm paksu, siis oikeastaan 2xcyprok eli 22mm .
      yöllä on mukava katsella ulos kun jampat ottaa hippaa poliisiautojen valojen välkkyessä ja sireenien raikaessa. sellaista se elämä on kassulla.
      mutta vaikkapa kittilässä, aahhh avaraa ja hiljaista omaa rauhaa. kaikki tarpeellinen löytyy kaupasta ja muut tavarat saa tilattua vaikka netistä jos tarve vaatii.
      ei mulla muuta!

    • Siisus

      Annan vihjeen, muuta Poriin äläkä Lappiin.
      Pohjoisessa ilmasto huonompi ja kesä huomattavasti lyhyempi. Joka paikkaan pitkä matka, joudut pitämään autoa jopa 2 ja polttoaine kalliiimpaa. Porissa suht. edullista ja kaikki palvelut ja parempi paikka se on kuin joku pääkaupunkiseudun lähiö tai pääkaupunkiseutu yleensäkin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5032
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      91
      2276
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1958
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      47
      1836
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1600
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1236
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      110
      865
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      811
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      297
      799
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      634
    Aihe