Junalla kentälle

Junalla

Kun tulee junalle Helsinki-Vantaan kentälle , miten pitkä kävelymatka kakkosterminaaliin?

14

484

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MatkaaOn

      Paljolti taasen riippuu siittä jotta missä vaunussa matkustat laiffi.

    • Junalla

      Et osannut vastata kysymykseeni-juna ei ole kovin pitkä tiedän-joten jään odottamaan fiksumpaa vastausta-

    • Kehärata

      Veikkaan (en ole mitannut) paria sataa metriä kahdet liukuportaat

      • HelppoMittaus

        Junan pituus 100 metriä.
        Liukuportaat 2 x 37,5 metriä.
        Liukuportaiden väli 28,75 metriä.
        Kävelymatkaa 89,25 metriä.
        Mittasin.


      • neuvokasta
        HelppoMittaus kirjoitti:

        Junan pituus 100 metriä.
        Liukuportaat 2 x 37,5 metriä.
        Liukuportaiden väli 28,75 metriä.
        Kävelymatkaa 89,25 metriä.
        Mittasin.

        Toiset liukuportaat ovat selvästi pitemmät kuin toiset!! Tulin toukokuussa junalla lentoasemalle ja hyvin meni.


    • Lyhyt-on-pitkä-matka

      Miksi ylipäätään kyselet suhteellisen tyhmiä. Taksillako vai bussilla pitäisi päästä loppumatka?
      - Rakennus -ja liikennesuunnittelu on ottanut huomioon, että juna seisake on suhteellisen lähellä päämäärää.
      - Jos ajattelet laukkujen raahaamista, niin VR kuin Finnair on järjestänyt tarvittavia kärryjä.
      - Liukuportaiden lisäksi on hissejäkin.
      - Kuinka aiot toimia kohde päämäärässä, minne nyt oletkin matkalla? Onko siellä jatkoyhteydet tarpeeksi lähellä matkalaukku hihnaa?

    • fitnesslife

      pelottaako että kunto loppuu puolimatkaan?

    • Ft6

      400m. Google mapsin reittiohjeista.

    • P-juna

      Googlemaps näyttää juna-aseman paikan väärin. Se ei ole T1 alapuolella. Kun menet terminaalista asemalle, ensin liukuportaat laskeutuu alas T1 suuntaisesti. Sen jälkeen kävellään kaartaen oikealle ja lopuksi laskeudutaan liukuportaat alas laiturille. Asemalaituri on viistosti suunnilleen koillinen-lounas suuntaisesti ja toisen pään sisäänkäynti sijaitsee tietotien ja teletien risteyksessä.

    • lentoemo

      hehheeeee, juna menee suoraan terminaalin alle, siitä vaan liukuportaat tai hissi ylös, TADAA, OLET LENTOASEMALLA LÄHTEVISSÄ

      • Tai-sitten-ei

        Tästä en kyllä ole samaa mieltä. Itse asiassa olet siinä suunnilleen autovuokraamojen kohdalla ja siitä on vielä ihan kunnon matka lähtevien lentojen aulaan.

        Käytin junaa joitakin kertoja kun yhteys avattiin, mutta siirryin takaisin Finnairin bussiin. Minulle, joka menen keskustaan, kertakaikkiaan mukavampi vaihtoehto - ja itse asiassa nopeampi myös. Ja se Finnairin bussi on OIKEASTI siinä lähtevien ja tulevien lähellä.


    • Kehärata

      Mikä nyt luokitellaan kunnon matkaksi. Juna-aseman liukuportaiden yläpäästä , siitä kun tulet terminaalien väliseen yhdyskäytävään on kävelyä 1 min Finnairin lähtöselvitysaulaan. Kauimpaiseen lähtöselvitystiskille T1 tai T2 max 3 min kävely. Perjantaina kellotin rauhallisen kävelyn 2A saapuvien aulasta junalaiturille 5 min. Liukuportaissa seisoin koko matkan, joten oikeen hätäinen ehtii 2A saapuvien aulasta junaan 4 minuutissa.

    • Minulla toimii tuo junayhteys vain, kun olen liikkeellä lentolaukulla ja kannettavalla. Kun on lisäksi matkalaukku, niin Tampereen suunnasta on helpompi nousta bussin kyytiin, vaihto Keimolassa ei haittaa. Harmittaa, kun T kakkosen luona ei ole kärryjä. Seuraavalla Thaimaan reissulla (6 kk) on mukana kaksi matkalaukkua/lentolaukkua kannettava.
      Viime torstaina välillä Lentokenttä -_Tikkurila junaan tuli kaksi VR:n hlöä tarkistaa jotakin. Sen jälkeen tuli 4 ? lipun tarkistajaa. Yhdellä ulkomaisella pariskunnalla ei ollut kait lippua mutta taisivat selvitä nuhtelulla.

    • idiotismintyyssija

      Lueskelin vastauksia ja täytyy todeta, miten paljon idiootteja tästä maasta löytyy. Kusiko hölskyy päässä-no niin näköjään tekee. Erilaiset välimatkojen pituudet ovat moneelekin hyvin tärkeitä ja tiedän tämän kokemuksesta, en omastani vaan matkakumpanini kokemuksista. Hakekaa aivovammanne vuoksi korvauksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      55
      7194
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      122
      3929
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3846
    4. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      52
      2605
    5. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      59
      2255
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2092
    7. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      249
      2032
    8. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      2
      1872
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      35
      1653
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      80
      1352
    Aihe