Ikänä en ole käynyt Mallocalla, mutta reissannu oon kyllä maailmalla.
Nyt olis melkein ilmainen lento sinne, vaan minneppä asettuis viikoksi.
Siellä käyneet, saiskos vinkkiä.
Tykkään siisteistä paikoista, nähtävyyksistä, luonnosta, monumenteista, patsaista, kiinnostavista museoista ja vois sitä muutaman tunnin loikoilla rannallakin. Parkkeerata terassille aurinkolasit päässä kuppi kuumaa tai mikä ettei kylmääkin eteensä ja seurata tummien linssien takaa elämää.
Auton vuokraisin joku päivä ja päräyttäisin etäämmällekin, mutta minne.
Vaan mikäpä olis Mallorcalla kaupunki/kylä, jossa näin pääsis nautiskelemaan.
Minne Mallorcalla
6
681
Vastaukset
Laiskana neuvon Ylhäällä on ,etsi keskusteluista ja hae donluis,niin melko paljon tulee mielipiteitä sieltä.Jos ei riitä ,vastaan (jos tiedän)myös muistakin asiosta.
- Kuljettu_vuodesta_1975
Asetu Palmaan. Uimarantakin on lähellä. Jos se on liian iso paikka, mene Palma Novaan 14 kilometrin päähän. Matka Palmaan taittuu nopeasti bussilla tai vuokratulla autolla moottoritietä pitkin. Patsaita ja museoita brittituristien kansoittamassa Palma Novassa ei kylläkään ole. Se on puhdas turistikylä.
Palmasta aja ikivanhalla junalla läpi katujen ja vuorten saaren länsirannalle Solleriiin, niin näet maisemia tarpeeksi. Oma suosikkini on Playa de Palma,eli palmanlahti,josta on myös hyvät yhteydet pääkaupungin alueelle.
- sinneminakin
Suosittelen Can Pastilla (ei brittejä eikä saksalaisia - rauhallinen, pitkä rantabulevardi. hyviä hotelleja), siitä pääsee kätevästi Palmaan pyöräillen rantaa pitkin tai bussilla / taxilla. Kierrä saari autolla, pysähtele pikkukylissä kahvikupposella ja nauti maisemista. Matkusta Palmasta vanhalla junalla Sölleriin.
Can Pastilla on itseasiassa Palmanlahden jatke,jonka oma ranta on pienehkö.Mukava ja rauhallinen se kyllä on ,voin suositella sitäkin.Juna Solleriin lähtee Plaza Espanjan laidalta,suositeltava kokemus,varsinkin kun vielä jatkaa"raitiovaunulla" Puerto Solleriin saakka.
- onko-tietoa
mennään mallorcalle huhtikuussa 8.4-16.4 ajaksi.
onko siellä silloin vielä "lumi maassa" "järvi jäässä" ja paleleeko?
kysyisin myös:
millainen paikka-alue on santa ponsa ? on varattu huone,mutta sen voi vielä perua.
mitä maksaa bussi lentoasemalta hotelliin "glopales verdemar" ? onko ok hotelli ja alue ikäihmisille?
meneekö bussi kentältä suoraan santa ponsaan vai pitääkö palmassa vaihtaa ?
onko tosi,että lentoasemalta pitää kävellä lähtevän bussin asemalle n. 1.1 km? tosi typerää...jos totta.
mitä maksaa taxi lentoasemalta em. hotelliin? matka lienee n. 35-40 km ?
onko järkevämpää ottaa hotelli läheltä kenttää vai mennä santa ponsaan?
esim. palma-lähelle keskustaa, can pastilla, el arenal tai muu alue kentän puolella. saa olla pientä hulinaa päivisin, mutta ei kovin mellakkaa öisin.
mikä olisi "halpa ja hyvä" hotelli tai apartamentos n. viikon oleiluun pikkubudjetilla, jossa voi mm. vähän keitellä jos tarvetta tai ajankuluksi ? kun on jo ikää,ei jaksa koko ajan painaa menemään pitkin kyliä.
miten lentomelu vaikuttaa asumiseen--olemiseen? onko käytännössä melua vai ei ?
jos joku tietäjä voisi vastailla, se olisi mukava juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as983752Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna343234- 603199
- 622993
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)682874Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.672809On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632514Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä802321- 452162
- 692158