Mitä mm. opettajan ja oppilaan KOHTAAMINEN täsmällisesti tarkoittaa ?
Paljonko oppilaalla ja kodilla ( mahdollisesti myös "päättäjillä") , entä peruskoululla on vastuuta koulumenestyksestä ?
Pitääkö opettajan olla esim. liikunnan tunneilla läsnä, entä oppilaan esim. mat:n tunneilla? Tuleeko oppilaan tuoda jopa mat:n tuntiopettajan (saatikka vakituisessa virassa olevan ) tunneille oppikirjat ja muistiinpanovälineet , edes yrittää vanhempien valvonnassa ratkaista kotitehtäviään , kysyä opettajalta tunneilla epäselviä asioita, tehdä tuntimuistiinpanoja vihkoonsa ( ei valikoivasti ) , antaa opinhaluisille muille oppilaille ja opettajalle työrauha , valmistautua kokeisiin , pyytää joltain saman aineen opettajalta tukiopetusta jos koetulos ei vastannut oppilaan ja kodin toiveita , tehdä yksityiskohtaiset muistiinpanot kokeen ratkaisuista ( tehtävien pisteytyksistä ja arvostelukuvaajasta ) itseään ja kotiaan varten ? Tuleehan oppilaan ja opettajan asennevapaasti kunnioittaa totuutta mahdollisissa näkemys tai tulkintaerokysymyksissä ?
Oppivatko kaikki kaikkea kuten kasvatustiteilijät ideoivat ja yhtähyvin ( eritasoryhmien poisto, " kannustava " arvostelu, taitoaineiden lisääminen erityisesti "diskriminoivien" lukuaineiden viikkotuntimäärien kustannuksella ) " tasa-arvoisessa " peruskoulussa ?
Kerettiläinen kysymys jäsenkirjattomalta pätevyyskriteerit täyttävältä opettajalta :
Tuottaisiko vähemmän ideologiaa ja valehtelua reaalimaailmassa siedettävämpiä tuloksia ( mm. pienemmän määrän syrjäytyneitä ja elämänsä hallinnan menettäneitä nuoria kansalaisia ) ? Pystyttekö takuuvarmasti kouluideologit vastaamaan hamaan tulevaisuuteen opastuksistanne ?
Syrjäytetyt tai pinnanneet nuoret
Vanhaope
1
99
Vastaukset
Vaikka sinulla aloittaja olisikin opettajan "pätevyyskirja", niin toivottavasti et ikinä opeta ketään.
Mielipiteeni perustuu viestisi ja ulosantisi tasoon. Lapsemme ansaitsevat parempaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671404
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40995Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14640
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20602Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17563