Upea uusi RAV4

Peräkylän_Arska

Siis Toyotahan tämänkin autoluokan kehitti ensimmäisenä eli on citymaastureiden pioneeri. Ja uusi malli on todella häikäisevän hieno ja mikä parasta Toyotan uuden uljaan muotoilulinjan mukainen.
Ei mitää eurooppalaismerkeiltä tuttua mitäänsanomattomuutta, vaan 2020-luvun modernia muotoilua. Malli on epäilemättä tuoreen näköinen vielä ensi vuosikymmenen lopulla, jolloin tietysti Toyotalta on tullut jo aikapäiviä sitten parikin seuraajaa tälle uutuudelle.
Muutenkin Toyota uusi design on kertakaikkiaan raikas tuulahdus uutta ja näyttää suuntaviivoja muille. Tekniikassahan Toyota on johtava valmistaja ja on ollut sitä jo pitkään.

17

361

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuri näin, ja Toyotat ovat erittäin lämpimiä autoja kovillakin pakkasilla eivätkä ruostu.

      • kehnojaTekevätAina

        Olivat joskus lämpimiä, mutta ruostuvat aina ja uudet kaikkein pahimpia ja sinäkin sen tiedät vaikka kuinka yrität sitä peitellä.


    • Ravistin

      Hoopaja linjoilla, toitsulla pääse edes mäkeä ylös!

    • Bim...mer

      Tuo uusi RAV4 on kyllä susiruma auto.
      Yleensäkin uudet Toyotat ovat tosi rumia.

    • hiohoi

      "Siis Toyotahan tämänkin autoluokan kehitti ensimmäisenä eli on citymaastureiden pioneeri."

      Taas menee aivan päin persettä. Jenkkien ekat SUVit periytyvät jo 40-luvulta ja modernillakin ajalla Jeep Cherokee oli ennen RAVia.
      Aika paljon joutuu käyttämään aikaansa jo pelkästäään näiden selkeiden asiavirheiden oikaisemisiin tojoterojen kirjoituksista. Tyhjät lööperipuheet sitten vielä siihen päälle, mutta ne ovatkin jo eri juttu.

      • Kärkimerkki

        Mutta kun haetaan susirumaa autoa, siinä Toyota kunnostautuu. Jo pitkään on syntynyt susirumia malleja, jotka ylittävät vain uudet Toyotan mallit.


    • snadisti.harhaan

      Arskalla runosuoni sykkii isolla vaihteella ja tarkoitus on tuottaa autoihin liittyvää huumoria. Ojaan menee joka saralla. Ei vaan aina onnistu vaikka halua olisi hirveästi.

      • Erkkilä

        Aloittajan teksti on asiaa, Toyota johtaa kehitystä.


      • valheen.lyhyet.jäljet

        Toyota-Jorma elää syvässä harhassa. Sano edes yksi asia jossa Toyota oikeasti on johtanut yhtään missään. Avauksen väite siitä että Toyota olisi ollut ensimmäinen SUV on pelkkää tuubaa. Jeep Cherokee oli ennen Tojoa. Siitä ei kahta sanaa.
        Miksi teroillla on pakonomainen tarve valehdella asioista joista valhe jää pakostakin kiinni? En ymmärrä.


      • Ei.sotketa.asioita
        valheen.lyhyet.jäljet kirjoitti:

        Toyota-Jorma elää syvässä harhassa. Sano edes yksi asia jossa Toyota oikeasti on johtanut yhtään missään. Avauksen väite siitä että Toyota olisi ollut ensimmäinen SUV on pelkkää tuubaa. Jeep Cherokee oli ennen Tojoa. Siitä ei kahta sanaa.
        Miksi teroillla on pakonomainen tarve valehdella asioista joista valhe jää pakostakin kiinni? En ymmärrä.

        Cherokee ei ole mikään citymaasturi eikä myöskään sota-ajan Jeeppi. Toyota teki ensimmäisen citymaasturin vuonna -94 ja kaikki muut seurasivat perässä.


    • toyota tekee maailman parhaat autot, sen pystyy kuka tahansa oikeaksi sanomaan. mitäs mieltä olette laatutilaston ykkösestä, Toyotasta jo monta vuotta peräkkäin. skoda ollutkin sitten laatutilaston viimeinen neljävuotta peräkkäin.

      • tyhjänhöpöttäjä

        Ja kun sitten vielä kertoisit mistä tilastosta puhut.
        Kaikenkaikkiaan sun juttusi ovat selkeästi vähä-älyisen höpötyksiä. Pelkkää ilmaa vailla mitään sisältöä.


    • kunniaToyotalle

      Kyllä Toyota oli cittareissa eka, RAV4 tuli myyntiin jo -94, eikä silloin muilla ollut mitään vastaavaa, joku Jeep Cherokee oli ihan eri luokan ajoneuvo, samon RangeRover alun perin, ei ne mitään cittareita ole olleet.
      Ja eikö nyt voitaisi myöntää, että Toyota on tuonut paljon muutakin ekana markkinoille eikä vängätä turhasta. Moniventtiilikoneet on toinen hyvä esimerkki, hybridit, vetyautot ja monet muut jutut kuten Previa, keskimoottorinen tila-auto.

      • Ei.pidä.paikkaansa

        Toytaa ennen moniventtiilikoneita oli monella valmistajalla. Samoin vetyautoja oli markkinoilla ennen tojoa.
        Previa on niin paska että jos tojo haluaa omia tuon konseptin niin mun puolesta ok.


      • Apple.pie

        https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sport_utility_vehicle

        Nyt ei puhuttu cittareista vaan alkuperäisen kotimaan termistä suv.
        Täältä Euroopasta on huono mennä neuvomaan jenkkejä tässä asiassa.
        Tai Japanista. SUV on yhtä amerikkalainen asia kuin apple pie. Tojo voi kopioida mutta alkuperä on on aina jenkki.


    • 34534534

      Taisi kuitenkin Toyotan 4runner olla ensin.
      Yleensä kyllä Hondan CR-V mainitaan luokan alkuna.

      • Tolkkua_trollaukseen

        Toyota4runner ei ole ns. citymaasturi ja Honda CR-V esiteltiin Toyota RAV 4:n jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      207
      2059
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1217
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      176
      1108
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. 71
      793
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      782
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      347
      693
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      29
      676
    Aihe