Jatkuuko sukuhakuri

YksiMonienPuolesta

Sukuhakurista sai aina takuuvarmasti monipuolista ja asiantuntevaa apua. Moni jakoi ystävällisesti tutkimiaan sukutietoja ja auttoi kiitettävästi niiden selvittämisessä. Yhdessä saimme paljon selvitettyä, toisiamme auttaen, joten anteeksi vaan, mutta se oli paljon aktiivisempi palsta, kuin tämä, ja josta sai enemmän tietoa ja apua kuin olisi voinut odottaa.

Osaako kukaan täällä kertoa, onko jotain tietoa sukuhakurin palaamisesta?

15

697

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • YksiMonienPuolesta

        Kiitos linkistä ja neuvosta. Linkin mukaan toivoa sukuhakurin paluusta olisi, joten sitä odotellessa.


    • Laitan tiedoksi tännekin: Sukuhakurin arkisto vuosilta 2007 - 2018 on nyt käytettävissä. Tänne ei enää saa laittaa linkkejä, joten hae linkki Suku Forumin kohdasta Yleinen keskustelu, Mitä Sukuhakurille tapahtui?

      • mitä_kummaa

        Miten niin ei saa laittaa linkkejä? Onhan lähes joka toisessa S24 viestissä linkki mukana!


      • sama_osoite

        No se arkisto lyötyy ihan samasta osoitteesta kuin sukujutut aikaisemminkin. Jos nimittäin on osoitteen tallentanut selaimen kirjanmerkkeihin aikoinaan.


    • Olen nyt parin viime viikon aikana huomannut, että linkkejä sisältäneet vastaukseni on Suomi24:n robotti heti poistanut "sääntöjen vastaisina". Katsoin säännöt, voi olla että niiden uskotaan sisältävän mainontaa. Sen sijaan ao...... keskusteluun täysin asiaankuulumattomiin Israel-juttuihin robotti ei tartu.

    • KaipaanVieläkin

      Kaipaan sukuhakuria, koska siellä sai aina takuuvarmasti apuja, ja usein yhteistyöllä ratkottiin vaikeammatkin tapaukset.
      Sukuhakuri oli syystä hyvin suosittu, toiminta vilkasta, ja kun laittoi avunpynnön, niin sait miltei samantien apuja.

    • SUKUHAKURIAkaipaava

      Sukuhakuri oli liian avoin, jolloin kaikenlaiset mainostajat pääsivät siihen vapaasti. Niin se vaan nykyään on. Jos osaisivat, niin voisivat laittaa vain suomalaiset ip-osoitteet sallituiksi, niin jäisi pillerimainokset pois.

      • berivan

        En muista Sukuhakurissa olleen Viagra- tai jotain muita mainoksia.

        Sen sijaan siellä oli ehkä vähän liian herkästi loukkaantuvia lukijoita, jotka tekivät usein poistopyyntöjä ylläpitäjälle.


      • jdgfhfgf
        berivan kirjoitti:

        En muista Sukuhakurissa olleen Viagra- tai jotain muita mainoksia.

        Sen sijaan siellä oli ehkä vähän liian herkästi loukkaantuvia lukijoita, jotka tekivät usein poistopyyntöjä ylläpitäjälle.

        Pahin ongelma oli kylläkin copypaste-trollit ja muut lapselliset kiusantekijät, joita ei saa tuollaisella vapaalla palstalla mitenkään kuriin. Moderointikin toimi vain virka-aikana.

        Ulkomaankielistä roskapostia sukuhakurissa ei juuri näkynyt, mikä taisi johtua aataminaikuisesta, itse koodatusta sivusta, jota robotit eivät tunnista keskustelupalstaksi.

        (Älkääkä please enää ehdottako mitään ip-osoitteisiin perustuvaa kontrollia. Se ei tehoa kuin ehkä kiinteää nettiyhteyttä käyttäviin mummoihin, jotka eivät tiedä mikä on vpn.)


      • ukkelitäällä
        jdgfhfgf kirjoitti:

        Pahin ongelma oli kylläkin copypaste-trollit ja muut lapselliset kiusantekijät, joita ei saa tuollaisella vapaalla palstalla mitenkään kuriin. Moderointikin toimi vain virka-aikana.

        Ulkomaankielistä roskapostia sukuhakurissa ei juuri näkynyt, mikä taisi johtua aataminaikuisesta, itse koodatusta sivusta, jota robotit eivät tunnista keskustelupalstaksi.

        (Älkääkä please enää ehdottako mitään ip-osoitteisiin perustuvaa kontrollia. Se ei tehoa kuin ehkä kiinteää nettiyhteyttä käyttäviin mummoihin, jotka eivät tiedä mikä on vpn.)

        Olen ukkeli, joka en tiedä, mikä on vpn.


      • ei_rehellisiä_varten
        ukkelitäällä kirjoitti:

        Olen ukkeli, joka en tiedä, mikä on vpn.

        Se on hyvä juttu ettei tiedä mikä se on. Se on nimittäin rikollisten käyttämä salattu verkko jota viranomaiset eivät voi jäljittää. Eli ilmeisesti et ole huumevälittäjä etkä lapsipornoharrastaja.


    • oikeaa_tietoa

      Nyt meni edellisellä tor ja vpn sekaisin. vpn on erittäin hyödyllinen. Kaupungissa asuvana en muuta käytäkään. On liian helppoa seurata naapureiden verkkoliikennettä muutoin.

      • ei_auta_selittelyt

        Sama käyttäjäryhmä molemmilla.


    • selittelet_väärin

      Höpö höpö edelliselle. Kaikki yritykset käyttävät työasioissa vpn-yhteyksiä. Tuskin tor-verkkoa käyttää kuin tutkijat.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      93
      3631
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2393
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2039
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      891
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      831
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      810
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      795
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      779
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      707
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      686
    Aihe