onnistuuko kotoa käsin

ello90

4

452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sukututkija

      Kyllä voi tutkia kotonakin. Pitää kuitenkin olla tiedot jotakuinkin 1800-luvulle ja sitten siitä voi jatkaa taaksepäin netissä.

    • sannalehtinen

      Kannattaa maksaa Suomen Sukuhistoriallisen Seuran jäsenmaksu niin pääsee näkemään vähän uudempia digitoituja kirkonkirjoja kuin maksuttomasti.

    • Kannattaa käydä jokin kurssi, nettikurssejakin on joskus. Voit liittyä paikalliseen sukututkimusyhdistykseen (jos sellainen on) ja saada sieltä neuvoja ja vierihoitoa. Kirjastosta löytää alan opaskirjoja.
      Mutta kotikoneeltä käsin tutkimus onnistuu hyvin. Lähteet ovat jo pääosin netissä. Arkistoihin ei juuri tarvitse enää lähteä veivaamaan mikrofilmien lukulaitteita. Seurakunnat eivät enää päästä sukututkijoita plaraamaan kirkonkirjoja.
      Hankalaa on tosiaan tuo alun oikeille jäljille pääseminen. Kysele sukulaisilta tietoja. Vanhoja sukuselvityksiä voi löytyä perheraamatun välistä tai perunkirjoituspapereista. Yritä selvittää haastattelemalla, missä pitäjissä ja kylissä esivanhemmat asuivat ja minkä nimisissä taloissa /torpissa tms. Kaikki tiedonmuruset ovat tarpeen, vaikka niissä onkin joskus fiboja. Vanhat valokuvat auttavat muistamaan, ota niistä kopiot.
      Kun oikeat seurakunnat/ pitäjät ovat selvillä, pyydä niistä sukuselvitykset esim. viime vuosisadan vaihteessa syntyneistä esivanhemmista. Se kestää, maksaa ja joskus niissä voi olla virheitäkin. Kysele kirjastosta pitäjänhistorioita (voivat kaukolainata).
      Suomen Sukuhistoriallisen yhdistyksen sivulla olevat kirkonkirjat päättyvät usein 1860- tai 1870 -luvuille. Jäseneksi liittymällä näet vähän nuorempiakin, usein 1890-luvulle asti (merkitse lähde). Samoin Suomen Sukututkimuksen Hiski (historiakirjat) -hakemiston tiedot päättyvät 1800-luvun loppupuolelle. - Henkikirjat ovat netissä nyt vuoteen 1917 asti. Ne ovat lääneittäin, kihlakunnittain, pitäjittäin ja taloittain, lopussa tilattomat ym. Ne auttavat joskus tuon ajallisen kuilun yli kirkonkirjoihin ja niistä on muutenkin jatkossa hyvä tarkistaa tietoja. Henkirjoihin merkittiin henkirahaa maksaneet yli 15-vuotiaat henkilöt (vuodesta ? lähtien) syntymävuosi.
      - Kirjoitin tänään nimimerkille Osaatko auttaa Digihakemiston ym. käytöstä, katso lisää sieltä.

      • Äh, Hiski on siis Suomen Sukututkimusseuran.....


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      99
      7770
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5587
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      275
      4851
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4773
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      74
      3527
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2818
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2497
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2448
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2392
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2264
    Aihe