Oletko nähnyt kauniita vanhoja...

Oletko nähnyt kauniita vanhoja ihmisiä?
Mikä tekee heistä kauniit?

Mitä teet itse oman ulkonäkösi ja hyvinvointisi eteen?
17455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Lenita on säilynyt suht. hyvännäköisenä ja reippaana. On siinä melkoinen lady ja hyvä esikuva naisille.
Riitta Väisästä kävi vähän sääliksi entisi missukoita katsellessa.

1Äänestä
  • Niiih, Lenita on hoitanut itseään ja habitustaan, Väisäskä ei. Hoitamattomuus kostautuu ja näkyy ulkonäöstä ja -muodosta.

    1Äänestä

  • Viitseliäisyyspalkitaan kirjoitti:

    Niiih, Lenita on hoitanut itseään ja habitustaan, Väisäskä ei. Hoitamattomuus kostautuu ja näkyy ulkonäöstä ja -muodosta.

    Kaipa hän hoitanutkin on, mutta en oikein jaksa uskoa, että tuon ikäinen näyttää tuolta, ilman kiristyksiä.
    Toinen juttu on se, että en ole nähnyt livenä, vaikeampi sanoa, kun telkkariin ihmiset kyllä tuunataan.
    Olen ajatellut, että Riitalla vaikuttavat sairaudet. Ainakin sellaisia on kirjoiteltu, että olisi sairastellut.
    Yleensä olen kyllä nähnyt ihan luonnonkauniitä iäkkäitä ihmisiä. Usein se kauneus hohtaa sisältä, vaikuttaen myös ulkokuoreen, esim. sisäisen rauhan muodossa.

    1Äänestä

  • Yeap, terveys on kauneutta ja kauneus on terveyttä ja no. sisäinen vaikuttaa myös ulkoiseen oli kyse hengestä tai biologiasta.

    1Äänestä

Kyllä monellakin, etenkin julkkis vanhalla, olisi aihetta käydä naamari liikkeessä.

Äänestä

Kyllä, olen nähnyt kauniita vanhoja ihmisiä.
Monia.
Yksi on mummuni. Mun runomummuni. Hyvänen aika sentään.
Jo silloin, kun olin nuori ku mikäkin ja mummuni valkopäinen vanha, niin hänen olemus ja kaikki-kaikki teki minuun vaikutuksen.
Kampasin hänen hiuksiaan usein, koska hän rakasti sitä ja jutellessa jopa hiuksensa muuttuivat ihanaiseksi hiuksiksi. Kummallista onko? Mulle ei.
Ihmisen kauneus riippumatta iästä, on hänen luonteensa.
Ihminen jonka luonne on hyvä, niin häntä katsookin silleen, että näkee vain kauneutta.
Tätä mieltä olen.

2Äänestä
  • Voi miten mukavasti kirjoitit. Tuli oikein hyvä mieli. Muistan, miten tykkäsin laittaa äitini hiuksia, ja miten meikkasin hänet kauniiksi 80-vuotisjuhliinsa. Sellainen hento meikki. Äiti säteili niissä juhlissaan, kaikki palvelutalon asukkaat ja hoitajat oli kutsuttu juhlimaan. Kahvipöydässä herkkuja, ja laulettiin yhdessä.

    Ja kaikki näyttivät kauniilta ja hyväntuulisilta. Toit tämän kaiken mieleeni, kiitos siitä.

    1Äänestä

Oho, en hokannut aloittajan viimeistä kysymystä.
"Mitä teet itse oman ulkonäkösi ja hyvinvointisi eteen?"
Noh. Meikkailen, kusse on niin kivaa. Aina niin tehnyt. Sopii mulle.
Tälläilen hiuksiakin.

Vaatteetkin passailee, kun peilistä katson.

Hyvinvoinnin suhteen oon haka. Teen niinku mua sillä hetkellä huvittaa.
Huvitus ratkaisee. Kun huvittaa, niin nautin asiasta suuresti.

2Äänestä

Olen toki nähnyt monia,
kroppa saattaa olla rapistunut, ryhtikin voi olla jo alentunut,
kasvoissa lukematon määrä uurteita, kädet suonikkaat ja ryppyiset,
mutta hänellä on sydämellinen pilke silmissä, hymy etsiytyy huulille
ja puheet ovat elämän arjessa kiinniolevia ja positiivisia.


Katkeroitunut vanhus ei ole mielestäni kaunis,
vaikk aolisi kuinka kaunis ulkoiselta olemukseltaan.
joten yritän elellä niin ettei katkeruus ainakaan saisi minua koskaan kiinni.

1Äänestä

Kauneus = kokonaishahmo ja olemus yhdistyneenä ilmeestä ja äänensävyistä huokuvaan myönteiseen elämänasenteeseen.
Liikuntaharrastukseni piirissä näen eri ikäisiä kauniita naisia.
Vaimoni sopii noihin raameihin vahvimpana puolena tuo määritelmäni loppuosa.

Omalle luonteelleni en mahda mitään mutta joitakin piirteitä voi hillitä. Asenteihin voi vaikuttaa ajattelemalla sitä synkkää pilveä jolla on ainakin hopeareunus.
Fyysinen olemus on oma, ja helpoin lukunsa, joka ei vaatine mitään luentoa.

Äänestä

Ihan ohimennen katsoin pätkän missiohjelmasta, kauniita, vai mikä sen nimi onkaan. Lenita esitteli ohjelmassa kaksi iäkästä Lotta-naista, jotka esiintyivät Lotta-asuissa. Hämmästyin, kun toinen viehättävistä rouvista sanoi olevansa yli 90-vuotias, olisiko ollut 94 vuotias, en ole varma. - Siinä näin kauniin vanhan ihmisen. Heitä näkee mielestäni nykyisin kohtuullisen usein, kauniita vanhoja ihmisiä, sekä naisia että miehiä.

1Äänestä

Minulla on sellainen muistikuva, että lapsuudessani ja nuoruudessani kaikki vanhat ihmiset olivat kauniita. Nyt sitä ajatellen tulen siihen tulokseen, että se kauneus on ollut katsojan silmissä. Elikkäs minut opetettiin kunnioittamaan vanhuksia. Opin katsomaan heitä kunnioittaen ja siihen aikaan myös nämä vanhat ihmiset kunnioittivat lapsia ja kohtelivat meitä kauniisti.

Kyllä nykyisinkin olen nähnyt kauniita vanhoja ihmisiä. Se miten he kohtelevat kanssaihmisiä kiinnittää huomion ei niinkään se miltä he näyttävät. En syynää tarkemmin, yleiskuva on se määre.

Miten itse sitten. Koetan ottaa kanssaihmiset huomioon, kaunis käytös on aina cool.
Olen liikunnallinen ihminen, joten useimpina viikonpäivinä olen liikekannalla ulkoilupuvussa ja suoritan myös kauppa- ym. asioinnit ulkoilupuvussa pyörälläni.
Jos sitten menen ihmisten ilmoille muissa asioissa, niin pukeudun siististi ja toki huolittelen ulkonäköni tarkemmin.

Olen perinyt isänäidiltäni sellaiset juomut suupielien alapuolelle ja jos valo tulee väärästä kulmasta näyttää siltä kuin minulla olisi suupielet alaspäin. No, valokynällä uurteita yritän fiksata ja hymyillen kiskoa juonteita ylöspäin :)

1Äänestä

Kuuntelitteko uutisia? Nyt Ulkoministeriöstä puhuttiin häirinnästä. Ulkoiseen olemukseen puuttuminen on HÄIRINTÄÄ. Nyt ei saa sanoa esim. "olet tänään erityisen kauniisti pukeutunut".
Ollaan siis varovaisia, ei puututa kenenkään olemukseen. Pitkälle menee tämä uusi suuntaus.

Pätisipä tämä sääntö myös pienten paikkakuntie juoruakkoihin!

1Äänestä
  • Sanos muuta ihan hulluun suuntaan ollaan menossa,
    minä aina kehuskelen kaupan kassoilla ja yleensä muuallakin jos näen kivoja kauniita asioita ihmisten kampauksissa tai vaatteissa tms
    Mutta niin ei saa tehdä, olen siis tympeä häirikkö ja häiritsen sanoillani kassan keskittymistä, nyt täytyisi panna suu suppuun, muuten löytää itsensä käräjiltä, ainakin saan porttikiellon kauppaan moisten puheitteni takia.

    Ei saa puuttua toisen ihmisen olemukseen ei mihikään, pitää sanoa vaan, että oletpa tänään neutraalisti pukeutunut henkilö.
    paree olla ihan hiljaa ja murjottaa mennessään kohtahan hymyilykin tuulkitaan häiriköinniksi.

    1Äänestä

  • Ensin ihmettelin minäkin UM:n luettelemat asiat, mutta äänenpainohan kertoo myös paljon, missä sävyssä on sanottu.
    Olen minäkin kehunujotain ulkoisia seikkoja esim. työpaikalla.
    En muista kenenkään pahastuneen ja samoin olen saanut osalleni kehua.
    Suomalaiset ovat muutoinkin huonoja kehumaan tai ottamaan vastaan sitä.
    Vähän kuin kiitos.
    Siis ole häirinnyt.
    Kyllä minua enemmän on häirinnyt sellaiset ihmiset, jotka kehuvat itseään ja joka käänteessä "nostavat kissanhäntää". Jotenkin noloa ja nämä ihmiset eivät juuri kiitosta tai kehuja muille anna. Minust, omakehu haisee.
    Shit taas toisaalta, saahan sitä tyytyväinen ja onnellinen olla, mutta kun sekin häiritsee joitain. Shit ammutaan alas.

    Äänestä

Seksi kaunistaa ja nuorentaa

Äänestä

Rumia en ole nähnyt koskaan.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


RyppynaamainenKyselee kirjoitti:

Oletko nähnyt kauniita vanhoja ihmisiä?
Mikä tekee heistä kauniit?

Mitä teet itse oman ulkonäkösi ja hyvinvointisi eteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu