lehto/seppälä suku pello /kolarista onko tietoa...

väylänvarresta

siis äitini on adoptio lapsi pellon turtolasta..
ja suku tieto vähäistä mutta olisi mukava jos tätä kautta jotain tietoa???
kiitollinen vastauksista...
t: tietoa kaipaava!

2

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pyydä äitiäsi ottamaan yhteyttä Pellon kunnan sosiaalitoimeen tai/ Pelastakaa lapset -järjestöön, jos sitä kautta saisi tietoa. En tiedä, antavatko he sinulle mitään tietoa, ellei sinulla ole valtakirjaa äidiltäsi.
      Jos äitisi suostuu, niin hänestä voi ottaa Family Tree DNA:n serkkutestin (Family Finder). Samalla voi liittyä Finland DNA-projektiin, jossa on nyt jo yli 13 600 suomalaista tai suomalaisia juuria omaavaa; joten eri asteisia "serkkuja" kyllä löytyy ja jatkossa tulee lisää. Osumia voi tulla myös ulkomailta. esim. Ruotsista, vaikkeivat nämä olisikaan mukana projektissa. Googlaa Finland DNA-projekti Background; siinä on tilauslomake ja ohjeet. Family Finder -testi on yleensä alennuksessa marraskuun puolivälistä vuoden loppuun. Siitä saa myös ns. etnisyystuloksen, jota ei aina kannata ottaa vakavasti.
      Jos äitisi ei testiä halua (vaikka sinä maksaisit testin ja hallinnoisit DNA-tiliä), niin tilaa testi sitten itsellesi. Silloin saat myös isäsi puolelta osumia ja niitä voi joskus olla vaikea erottaa toisistaan, jos isäsi puolen suvusta ei ole perinteistä kirkonkirjasukututkimusta.

      Kallista äitilinjatestiä (haploryhmätesti) ei tässä vaiheessa kannata tilata; osumatulokset voivat mennä kirkonkirjojen ulottumattomiin, satojen vuosien taakse, joten niistä ei yleensä ole apua tässä asiassa (joskus voi olla).

      • kadonneenjäjillä

        kiitos...
        pellon kirkko herralla on kuulemma sukutukimusta myös..?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      241
      15187
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10136
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9371
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7099
    5. 182
      6537
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      174
      6218
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      46
      4796
    9. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      145
      1690
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      25
      1646
    Aihe