https://www.avaruus.fi/uutiset/eksoplaneetat/eksoplaneettajarjestelma-kummastuttaa-lahimman-ja-kauimmaisen-kaasujattilaisen-radoilla-yli-tuhatkertainen-ero.html
Ei muutakun etsikääs raamattukosmetologit selitys raamatusta tai ottakaa pikaisesti kontaktia jumaluuksinne että saadaan selitys tällekkin asialle.
Ei muutakun etsikääs raamattukosmetologit selitys raamatusta tai ottakaa pikaisesti kontaktia jumaluuksinne että saadaan selitys tällekkin asialle.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Väittääkö muuten joku. että Raamattu on luonnontieteen oppikirja?
Kreationistit vetoavat luonnontieteellisissäkin kysymyksissä Raamattuun, kuten hyvin tiedät.
Etkö ole lukenut palstan parhaan ateismin edistäjän Mark5:n kommentteja? Hän toistuvasti väittää, että jos tieteen havainto ei ole yhtenevä Raamatun kanssa, tiede on väärässä.
Kyllä kyllä, ja jos joku kreationisti kommentoi niin vastaus on puppugeneraattorin tuotetta..
Ei Mark silti väitä Raamattua luonnontieteen oppikirjaksi, vaan painottaa sen pääasiassa käsittelevän muita - hänen mielestään tärkeämpiä - asioita.
Missähän mark luuraa, saisi tulla itse esittelemään filosofiaansa tietämättömille..
Tulisi nyt edes ihailemaan uutta mojovaa nimikettä "raamattukosmologi". Peittoaa mennen tullen evoluutiouskovaisen.
Mark väittää, että Raamattu on tieteen ylin auktoriteetti, eli enemmänkin kuin pelkkä luonnontieteen oppikirja.
Soli raamattukosmetologi, ei kosmologi :D
Siis et ole lukenut niitä hänen kommenttejaan, joissa hän äyskii, että jos tiede sanoo toisin kun Raamattu, tiede on väärässä. Esim. tässä, vaikka ei suoraan Raamattua mainitse.
" Mark5
25.10.2018 19:22
Kallioperä sanotaan olevan yli kaksi miljardia vuotta vanhaa, jotta se saataisiin sopimaan evoluutioteoriaan. Todellisuudessa kallioperän ikä lienee muutamia tuhansia vuosia."
Auktoriteetti, joka sanoo ei, perustelematta mitenkään, ei nähdäkseni ole oppikirjaksi sopiva.
Sorry, luin väärin. Olisi kyllä ollut toinen hyvä vastaherja evouskovaiselle.
Koska Markille tietämättömyys on siunaukseksi on hän itse asiassa jo nyt maapäällisessä taivaassa.
Uskova ei ole sitä mieltä että ihmisen edes oli tarkoitettu tekemään niitä asioita joita se tieteen avulla on pystynyt valmistamaan.
Ihmisen toimialue on Raamatussa annettu sellaiseksi jota hän tarvitsee elääkseen täällä eikä palvellakseen maan mahtavien päähänpistoja ydinaseineen ja sodankäynti välineineen saatikka muita asioita joita tavallinen ihminen ei koskaan tarvitsekaan.
Entä asiat, joita ihminen tarvitsee?
Riittävä ravinto. Ei onnistuisi enää mitenkään ilman tiedettä nyt, kun ihminen on lisääntynyt ja täyttänyt maan.
Terveydenhoito. Perustuu tieteeseen. Ennen kun parantuminen oli lähinnä rukouksen varassa pahimman epidemiat saattoivat tappaa kolmanneksen maan väestöstä.
Koska tiede on sinun mielestäsi paha, ripusta tietokoneesi verkon painoksi ja veistele puusta kännykkäsi.
Kyseisessä linkissä oleva asia ei millään tavalla ole ristiriidassa Raamatun kanssa, joten ei mitään ongelmaa.
Koska raamattu ei käsittele luonnontieteitä kuten esimerkiksi evoluutioteoriaa.
Kuka on niin väittänyt, että Raamattu olisi luonnontieteiden oppikirja?
Raamattu on ensisijaisesti Jumalan ilmoitus meille Jeesuksesta ja hänen suunnitelmastaan ihmiskunnan pelastamiseksi kaikille ajoille.
Ja tällaiseen tarinaan tukeutuen kumotaan biologia, geologia, kosmologia ja monet muut tieteenhaarat. Ei heikko suoritus..