https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/3470 käykäähän allekirjoittamassa ja laittakaa tietoa tästä jokaiseen mahdolliseen paikkaan että tulisi susi asioihin parannusta!
Järkeä susipolitiikkaan
13
284
Vastaukset
- samallatavalla
Järkeä susipolitiikkaan. Samallatavalla kuin ennenkin, ja suut suppuun.
- Kikkelion
Sudet on homoja
- vedätyssusia
Kikkelion kirjoitti:
Sudet on homoja
Ne on koirasusia, ei puhtaita.
- huolestunut-vaeltaja
Tässä teille luettavaa ja tätä on lujasti ollut ajamassa Vihreät, Animalia WWF-Suomi ja Animalia. Kohta on nallejakin joka paikassa sillä jos metsastys loppuisi ne liisääntyy silloin noin 400 yksilöä vuodessa eli kymmenen vuotta kun lasketaan myös uusien sukukypsiksi tulleiden pennut voimme iloita 5000 karhun kannsata 2030 ja 10 000 yksilön 2040 ja noin 23000 yksilön kanasta. Samaan aikaan metsät tulee vähentymään niin missä silloin karhut on?
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/era/artikkeli-1.331932 - ghkgshjn
Kävin tunnistautumassa .
Mutta epäilempä, ettei suomi ole enää vapaa maa,eikä itse asiasta pystytä päättämään. Koska EU - Steyr
Eipä tässä nyt senkummemmin tarvinne kansalaisaloituksiin tunnistautua, kun niistä ei ole paskanvertaa hyötyä. Että ei kun vaan mennään eikä meinata samalviisteen kuin ennenkin. Että kun susi sattuu kiikarin ristikossa hollille, niin kuularuisku se panee tätärättättäijää. Ja taas on yksi susi tai jopa susilauma rauhottunu kertalinttuulla pois ihmisiä ja kotjelläimijä pelottelemasta.
- pottukukko
totta puhut, mulla "laulaa" ase, jos käypi minun koiran kimppuun metällä!!!! suomen lakikin sen sanoooo!!!!
- sellaisetkansalaisaloitt
Asiaahan tuo muuten on mutta kansalaisaloitteilla yleisesti voi pyyhkiä sanonko minkä.
Ei se toimi kuin punavihreän roskasakin äänitorvena eli mitä kovempi huuto julkisuudessa sen varmemmin asia menee käsittelyyn ja mitä pelleimmät aloitteet tuntuu menevän läpi.
Jos aloite on sellainen että se sattuisi mahdollisesti viemään ääniä tulevissa vaaleissa hallituspuolueilta niin sitä ei oteta ollenkaan käsittelyyn esimerkkinä vaikka perintövero asia.
On aloitetta eläkeläisten asioihin yms mutta jos aloitteella on ns oikeasti merkitystä sitä ei käsitellä eikä varsinkaan oteta riskiä jos tosiaan on mahdollista menettää ääniä lähivaaleissa.
Punaviheropposition huutelut useinmiten menee käsittelyyn koska niillä hallituspuolueet pyrkii saamaan haja ääniä opposition puolelta itselleen. Ei siksi että käsiteltävässä asiassa olisi aidosti mitään järkeä.
Erityisellä mielenkiinnolla odotan meneekö (kielletään kaikki kiva) ilotulitteiden kielto anomus ja koirien oikeudet eläkeläisten ja muutenkin ihmisten asioita koskevien lakialoitteiden edelle josta uutenavuotena oli kova meteli.
Eli kun muutama paukkuarka koira pelkää kerran vuodessa raketteja se on kansalaisaloitteen paikka vaikka kyse on silloin siitä että omistaja katsokoot peiliin. Jokainen voi kouluttaa koiransa paukkupelosta jo pentuna esim ampumaradoilla käyden. Jos nyt aseet on nounouhauhau niin menköön vaikka ukkospelko edellä sitten kouluttamaan. Muutenhan se tietäisi "kielletään ukkoset kun koirat pelkää" kansalaisaloitetta seuraavaksi.- Steyr
Voishan koirat tosiaankin kouluttaa tai totuttaa paukutteluun vaikkapa ampumaradalla. Kaikille kaupungissa tai kaupungin taajamassa asuvalla ei vaan ole mahdollisuutta käydä ampumaradalla, kun ampumaratoja ei ole käytössä.
Täällä J-kylän seudullakin eräs rakennettu ampumarata meni kieltoon sen seurauksena, että ampumaradasta tuli muka meluhaittaa kilometrin päässä asuvalle hemmolle, vaikka oli uudet korkeat meluvallit radan ympärillä.
Kun jotkut suomalaiset saavat oikeuden vastustaa jotakin hanketta, niin noinhan tuossa J-kylän seudun ampumaradan hankkeessa juuri kävi, että kun joku ruikku valitti muka meluhaitasta, niin sen vuoksi rata ei ole käytössä. Valituksen käsittely kestää pari vuotta. Steyr kirjoitti:
Voishan koirat tosiaankin kouluttaa tai totuttaa paukutteluun vaikkapa ampumaradalla. Kaikille kaupungissa tai kaupungin taajamassa asuvalla ei vaan ole mahdollisuutta käydä ampumaradalla, kun ampumaratoja ei ole käytössä.
Täällä J-kylän seudullakin eräs rakennettu ampumarata meni kieltoon sen seurauksena, että ampumaradasta tuli muka meluhaittaa kilometrin päässä asuvalle hemmolle, vaikka oli uudet korkeat meluvallit radan ympärillä.
Kun jotkut suomalaiset saavat oikeuden vastustaa jotakin hanketta, niin noinhan tuossa J-kylän seudun ampumaradan hankkeessa juuri kävi, että kun joku ruikku valitti muka meluhaitasta, niin sen vuoksi rata ei ole käytössä. Valituksen käsittely kestää pari vuotta.Ampumaradoistahan on tullut uusi ase metsästystä vastustavien keskuudessa. Valituksia tehdään tiedostaen että saadaan rata ainakin muutamaksi vuodeksi käyttökieltoon ja lisää harmia metsästys ja ampumaharrastajille.
Ei ennen niissä ongelmia ole ollut vaan se on tämä luonnosta erkaantumisen 2000 luvun muoti ilmiö. Tavallaan kaikki mistä toisille voisi olla iloa kielletään vaan kiusallaan tai pyritään tekemään hallaa.
Kyllä meilläkin on pyritty pariakin ampumarataa tahallaan saada käyttökieltoon mutta eivät ole vielä onnistuneet.
Ja jos onnistuvatkin niin ei se harrastus mihinkään lopu. Kiekonheittimiä löytyy vähän joka seurasta ja ammunnan harrastus levittyy sitten yksityismaille hakkuuaukkojen laitoihin yms. Jokainen voi kuvitella kumpiko olisi parempi ratkaisu. Pitää kiekko ja kivääriammunta yhdellä tietyllä alueella vai levittää sitten lyijyä ympäri yksityismaita.- Steyr
ryynasen-topi kirjoitti:
Ampumaradoistahan on tullut uusi ase metsästystä vastustavien keskuudessa. Valituksia tehdään tiedostaen että saadaan rata ainakin muutamaksi vuodeksi käyttökieltoon ja lisää harmia metsästys ja ampumaharrastajille.
Ei ennen niissä ongelmia ole ollut vaan se on tämä luonnosta erkaantumisen 2000 luvun muoti ilmiö. Tavallaan kaikki mistä toisille voisi olla iloa kielletään vaan kiusallaan tai pyritään tekemään hallaa.
Kyllä meilläkin on pyritty pariakin ampumarataa tahallaan saada käyttökieltoon mutta eivät ole vielä onnistuneet.
Ja jos onnistuvatkin niin ei se harrastus mihinkään lopu. Kiekonheittimiä löytyy vähän joka seurasta ja ammunnan harrastus levittyy sitten yksityismaille hakkuuaukkojen laitoihin yms. Jokainen voi kuvitella kumpiko olisi parempi ratkaisu. Pitää kiekko ja kivääriammunta yhdellä tietyllä alueella vai levittää sitten lyijyä ympäri yksityismaita.Kun ei kerran täällä J-kylän seudulla ole mahdollisuutta kiikarin kohdistamiseen monastikaan edes maksetuilla ampumaradoilla, niin täytyy odottaa syksyyn ja käydä velimiehen entisen maatilan suolla olevalla pellolla tarkkuusammunnoissa. Pellon sarat kun ovat n. 400 m pituiset, niin jo vain matka riittää kohdistamiseen pitemmällekin matkalle. Ja kun lähin naapuri asuu neljän kilometrin päässä eikä hän ole mikään turhista ruikuttaja, niin vot harasoo homma onnistuu tasasen varmasti. Ja kun pellon rämeiköissä mahdollisesti lymyilevät teeret tottuvat lasautuksiin, niin sehän on vain etu syksyn teerijahteihin.
- RauhoittakaaSudet
Yksi kerrallaan.
- SiirtoistuttakaaSudet
Istutus syvyys minimissään 1m.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4674034Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181692- 1161526
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891474Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991408Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601375- 521316
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981229- 441079
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341078