Aung San Suu Kyin menettää Amnesty International

korkeimman myöntämän ihmisoiskeuspalkinnon 2009 Bangladesh'ssä ! Syyksi mainitaan: koska hän puuttunut Myanmarin kansanmurhaan !
Hän oli hallituspulueen johtaja, ja sikäli vastuullinen tapahtumista. Tv: haastattelussa kuuntelin , jossa hän aivan viileästi sanoi olevansa täysin tietämätön tuollaisesta asiasta!

Kamalaa, kun samaan aikaan ympäröivässä maailmassa kaikki tietolähteet levittivät tietoa Myanmarin tilanteesta!
Bangladesh'issä ollaan nyt tyrmistyneitä,..huh

lähde Helsindin Sanomat
34461
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat
Aloittaja

Siis ei puuttunut ( julmuuksiin ja kansanmurhiin!)

1Äänestä

Amnesty muslimisoi maailmaa

ja ihmiset menettävät kaiken

Äänestä

Maailmallakaan ei paljoa Myanmarin asioista ole ennen suurta pakolaisaaltoa kerrottu, Lähi-Idän sodat pakolaisineen veivät median mielenkiinnon. Kyin sai Nobelin rauhanpalkinnon ollessaan kotiarestissa, mutta siitä vapauduttuaan näyttää kääntäneen kelkkansa . Reutersin toimittajien vangitsemisen hyväksyminen oli merkki sananvapauden rajoittamisesta ja muslimien vainossa hän on pysynyt hiljaa. Tämä kansanosa ei saa edes kansalaisuutta eikä kansalaisoikeuksia buddhalaisenemmistöisessä maassa. Joukkopaosta Bangladeshiin mudassa rämpien näytettiin dramaattisia lehtikuvia, ollaanko heitä nyt väkisin palauttamassa takaisin.

Kanada peruutti Kyin kunniakansalaisuuden, mutta Nobel-komitean mukaan Nobelin palkintoa ei voi ottaa pois. Miksei muka sen komitean sääntöjä voi muuttaa ? Miksei Kyi edes luovu politiikan johtopaikastaan, jos ei voi mitään asioille tehdä ?

1Äänestä
  • Aloittaja

    Pelkkä valta ilman moraalia, on perin itsekästä , mutta mahdotonta on meidänkään tajuta sotilasvallan kahleita!
    Jos uskonnon eroavaisuudet saa tuollaisia muotoja, on se jo hirvittävää etnistä puhdistusta,..siis mistä ? Vääräuskoisistako, vai vähemmistöosasta maahantulleista, sitä saavat YK korkeimmat tuomioistuimet aikanaan selvitellä, 😍 tää menee nyt syömään, moikka!

    1Äänestä

Buddhalaiset taistelevat euroopan rinnalla muslimisaatiota vastaan
Toimittajat ovat hälläväliäporukkaa jotka ansaitsevat pienen palkkansa levittämällä
diktatuurioppeja mutta eivät tee mitään kuin soittavat lähinnä suutaan eivätkä varsinkaan
maksa ja korvaa mitään kun kansa kärsii diktatuurissa

toimittajat sen sijaan narisevat jos niitä vangitaan tai tapetaan muttei heillä mitään
erikoikeuksia ole eikä diktatuuri heitä säästä

Äänestä
  • Kaikki uskonnot näkyvät sortavan toisenuskoisia. Olen pitänyt budhalaisuutta muita parempana tässä suhteessa, mutta eipä näy edukseen poikkeavan.

    Totta on sekin, ettei vaino aina johdu uskonnosta, enkä tiedä, onko tässäkään tapauksessa siitä kysymys. Voihan olla, että syrjimisen syynä on erirotuisuus, erikielisyys tai vain maahanmuuttajuus, joka on yleinen syrjimisen aihe sekin.

    1Äänestä

Etninen puhdistus, viha vähemmistöä kohtaan.
Tiedämme sen mitä media kertoo, kuitenkin sotilas diktatuuri vallassa joka ei näemmä kuuntele Suu Kyintä.
Maailman tiheimmin ja köyhintä aluetta, kun ajetaan lähes miljoona ihmistä vielä köyhempään maahan, ainoastaan kansaivälinen avustustoiminta on pelastanut nämä pakolaiset kuolemalta ja täytyy kunnioittaa Bangalesin valtiota joka äärimmäisessä köyhyydessä suo tämän.
Suomeen kun tulee joitakin tuhansia pakolaisia nousee joissakin piireissä viha ja vihapuheet.

2Äänestä
  • Ei nämä Suomeen tulevat tyydy telttaan ja riisiin, jonka kansainvälinen apu maksaa. Meillä pakolaisten auttaminen iso bisnes ja suurin osa pakolaisista elintason perässä.

    Äänestä

  • Meillä ei ole nykyisin mitään pakolaisongelmaa

    2Äänestä

  • Pertikki kirjoitti:

    Meillä ei ole nykyisin mitään pakolaisongelmaa

    Tuntuupa vaan olevan. Karkotettavia ei saada maasta pois, ovat laittomina ja niitä on jo tuhansia.

    Äänestä

  • puhutpotaskaa kirjoitti:

    Tuntuupa vaan olevan. Karkotettavia ei saada maasta pois, ovat laittomina ja niitä on jo tuhansia.

    Kyllä heidät aikoidaan hoidetaan pois maasta, mitä persut siitä kun ette pysty muutakun älämöimään kun meillä on tahot jotka hoitaa ne asiat.

    2Äänestä

  • Pertikk kirjoitti:

    Kyllä heidät aikoidaan hoidetaan pois maasta, mitä persut siitä kun ette pysty muutakun älämöimään kun meillä on tahot jotka hoitaa ne asiat.

    Juuri näin. Persuilla ei alun perinkään ole ollut juuri muuta aatetta kuin maahanmuuttovastaisuus, ja nyt kun se syömähammas on poistettu, he takertuvat maasta poistettaviin. Hallituksessa ollessaa he eivät saaneet aikaan mitään myönteistä.

    1Äänestä

  • Lukuja paljonko maksaa kyllä löytyy jos lähden etsimään, otamme lisää kiintiöitä tarkkaan valikoituja.

    Työperäisiä osaavaa työvoimaa, ei halpatyövoimaa.
    Oleskeluluvan saaneet on kotoutetta, siihen pyrittävä koska ovat täällä miten se onnistuu en ole asiantuntija mutta en lähde haukkumaan tilanneta koska mitä se hyödyttää.

    Eilen tuli tilastoja tulevaisuudesta, kestävyysvajeesta siinä oli lukuja kuinka tarvitsemme maahanmuuttoa tulevaisuudessa jos emme tule toimeen ilman sitä, jää nähtäväksi.

    1Äänestä

  • Pertikki kirjoitti:

    Lukuja paljonko maksaa kyllä löytyy jos lähden etsimään, otamme lisää kiintiöitä tarkkaan valikoituja.

    Työperäisiä osaavaa työvoimaa, ei halpatyövoimaa.
    Oleskeluluvan saaneet on kotoutetta, siihen pyrittävä koska ovat täällä miten se onnistuu en ole asiantuntija mutta en lähde haukkumaan tilanneta koska mitä se hyödyttää.

    Eilen tuli tilastoja tulevaisuudesta, kestävyysvajeesta siinä oli lukuja kuinka tarvitsemme maahanmuuttoa tulevaisuudessa jos emme tule toimeen ilman sitä, jää nähtäväksi.

    Puhutaan huonosta huoltosuhteesta, kun vanhoja on paljon. Nykyisellään matut vain lisäävät ongelmaa, ovat huollettavia työikäisinäkn, suuri osa koko elämänsä.

    Äänestä

  • huoltosuhteesta kirjoitti:

    Puhutaan huonosta huoltosuhteesta, kun vanhoja on paljon. Nykyisellään matut vain lisäävät ongelmaa, ovat huollettavia työikäisinäkn, suuri osa koko elämänsä.

    Matut, pitäisikö heidät ampua jotta pääsisimme ongelmasta.
    Kun emme voi ampua on viranomaisten asia hoitaa ongelma, minkä takia mamu ongelmaa tyrkytetään palstalle koko ajan vaikka palstalla se ymmärretään.

    Huoltosuhde esiintyy nykyiselläänkin se on pitkälti kustannus kysymys, esimerkiksi hoitoalalle tarvittaisiin henkilökuntaa lisää se ei oikein onnistu rahan ja työvoiman puutteen takia, jos saisimme siihen rahaa niin mistä työntekijät.
    Aivan varmasti tulevaisuudessa vanhuksia hoitaa maahanmuuttotaustaiset ainakin osittain, jopa vaihtaa vaipan persu vanhuksellekkin.

    1Äänestä

Mitä vanhemmaksi tässä tulee, sitä epäluuloisemmaksi kääntyy. Ihailtu Aung Suu Kyikin menettää maailman tuen.
Vuosikymmenet on maailma ihaillut ja arvostanut Aung San Suu Kyin uhrautuvaa taistelua maansa demokratian puolesta. Hän menetti koko perheensä, joutui olemaan kodissaan arestissa vuosikymmenet, hän sai palkintoja, ihailua ja arvostusta kaikkialta.
Näimme hänet hauraana kaunottarena, kukka tummassa tukassaan, kansansa edestä taistelevana, sotilasjunttaa uhmaavana naisena, joka lopulta voitti vaikeudet ja on nyt vallan kahvassa.
Nyt tuli vihdoin aika muutokselle, aika demokratialle, vapaudelle . . .
Miten kävi. Maailmaa oli sahattu silmään.
Sankaritar sallii toisuskoisen kansanosan vainoamisen. Pysyy vaiti, ja kun joutuu vastaamaan lopulta, vähättelee koko asiaa ja kieltää vainon ja etnisen puhdistuksen, vaikka silminnäkijätodistuksia on paljon ja videoita todisteena. Heitä ei haluta mihinkään, heidän kotinsa tuhotaan, heidän elinmahdollisuutensa alkavat olla mennyttä.

Onko millään muulla aatteella ollut suurempaa tuhovoimaa kuin uskonnoilla?

1Äänestä

Siinä meni Nobelpalkinto harakoille, kuten sotasessa Obamassakin!

Äänestä
  • Acehi onko se Myamarissa josta tämä aloitus

    1Äänestä

  • Kuinka kirjoitti:

    Acehi onko se Myamarissa josta tämä aloitus

    on se ahtisaari isoperseinen näytelmä
    koulujakäymätön kovakorva
    onneksi pantiin läskiksi ja poistettiin poliitikasta sivuraideläskiksi

    Äänestä

Syy+Rohingyan+pakolaisuuteen+on+uskonto+mutta+median+Facebookin+kautta+lietsonta+4+%+vähemmistöä+kohtaan,++nyt+tilanne+on+ettei+Rohingyan+pakolaiset+uskalla+palata,+surkea+kohtalo+joutuvat+elämään+leirissä+jossa+tulevaisuus+on+toivoton.+Suu+Kyin+ei+pysty+vaikuttamaan,+vaikka+pystyisi+tuskin+Rohingyan+pakolaiset+palaavat.Pakolaiset+yleensä+jotka+pakenevat+hengensä+edestä+eivät+ole+tervetulleita+mihinkään.

1Äänestä
  • Saamme medialta tietomme. Jos ne ovat puutteelliset tai värittyneet, emme voi sitä tietää, jos muuta infoa ei löydy.
    Sen vuoksi on hyvä saada lisätietoja asioista. Näkökulmamme laajenee.

    Olen silti pettynyt Aung San:iin. Ehkä hän on hallitukseen nähden puun ja kuoren välissä, mutta onhan hänellä suuri äänestäjäjoukko. Täältä asti on helppo arvostella, mutta koskaan ei kansanmurhaa saa puolustella eikä "ymmärtää", vaikka perustelut olisivat millaiset tahansa.

    1Äänestä

  • Makriina2 kirjoitti:

    Saamme medialta tietomme. Jos ne ovat puutteelliset tai värittyneet, emme voi sitä tietää, jos muuta infoa ei löydy.
    Sen vuoksi on hyvä saada lisätietoja asioista. Näkökulmamme laajenee.

    Olen silti pettynyt Aung San:iin. Ehkä hän on hallitukseen nähden puun ja kuoren välissä, mutta onhan hänellä suuri äänestäjäjoukko. Täältä asti on helppo arvostella, mutta koskaan ei kansanmurhaa saa puolustella eikä "ymmärtää", vaikka perustelut olisivat millaiset tahansa.

    Uutisoinnista saa käsityksen, että rohingyoja on tapettu sadointuhansin. Rohingyojen joukossa on muuten kristittyjäkin, joita taas muslimi-rohingyat vainoavat.

    """Kostotoimissa on tapettu ainakin 1 000, kenties jopa 3 000 ihmistä"""
    https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/rohingyojen-kansanmurha-kaikkein-julmin-kristityille/

    YK:n raportissa ei puhuta kansanmurhasta vaan "aikomuksenaan toteuttaa kansanmurha".

    Äänestä

  • Kuinka+nii+valloittajina+4+%+ei+pysty+valloittamaan.

    1Äänestä

Halosen olisi pitänyt hoitaa kansanmurhat pois päiväjärjestyksestä
mutta hän hoiti homoasiaa ja kulki mustalaisten kanssa esitelmöimässä

nyt kansanmurhat on loppuun käsiteltyjä eikä kiinnosta ketään, kaikkein vähiten
YK:ta koska sen turvaneuvostossa istuvat pahimmat kansanmurhaajat Venäjä ja Kiina
niin eipä meillä asiasta voi olla mitään huolta kun ei ole homonhoito-Halosellakaan
joka palkitsi kansanmurhaaja Syyrian johtajan

Onneksi Halonen on positettu päiväpolitiikasta homoasiainhoitajaksi

Äänestä
  • Aloittaja

    Ei pitäisi olla noin epäkunnioittava oman maan politiikkoja kohtaan nimeltä mainiten, omituisia osallistujia aloitteessa.

    Erittäin epäluuloinen alkaa olla näihin hel...tin"moisiin etnisiin puhdistuksiin! Pahalta kaikuva nimityskin jo, kun ei tarvitse mennä kuin euroopassa tehtyyn etnisiin "juutalaisten massakaasuttamiseen"
    Mitäpä muuta sekään oli, kuin saada juutailaisväestö pois euroopasta!

    Etnisyys kun on vielä leimaa antavaa,... samat ulkoiset piirteet, kieli ja uskonto, ja yhtäkkiä karmeaa,... maattomia kun ovat, poisajettuina ei enää lasketa ihmisiksikään. Kummallista puhdistusta tosiaan!

    1Äänestä

  • sini.s kirjoitti:

    Ei pitäisi olla noin epäkunnioittava oman maan politiikkoja kohtaan nimeltä mainiten, omituisia osallistujia aloitteessa.

    Erittäin epäluuloinen alkaa olla näihin hel...tin"moisiin etnisiin puhdistuksiin! Pahalta kaikuva nimityskin jo, kun ei tarvitse mennä kuin euroopassa tehtyyn etnisiin "juutalaisten massakaasuttamiseen"
    Mitäpä muuta sekään oli, kuin saada juutailaisväestö pois euroopasta!

    Etnisyys kun on vielä leimaa antavaa,... samat ulkoiset piirteet, kieli ja uskonto, ja yhtäkkiä karmeaa,... maattomia kun ovat, poisajettuina ei enää lasketa ihmisiksikään. Kummallista puhdistusta tosiaan!

    Mieti ss mitä muslimit haluavat. Heidän pyhä sotansa on kristittyjen eliminoinniksi tarkoitettu. Kristityille vääräuskoisille saa valehdella , se opetetaan jo lapsille.Ne ei suostu sopeutumaan meihin vaikka maksamme niitten elatuksen, meidän pitää sopeutua niihin. Alkaen ruuasta, eri ruuat pitää olla jo vokissa. Ei kelpaa puuro, ei edullinen sianliha ei makkara ei meidän leivät ja maidot. Jos työpaikan sattuvat haluamaan ja viitsivät sen verran kieltä opetella, pitävät rukoustaukoja ja muita kotkotuksiaan.

    Äänestä

  • sini.s kirjoitti:

    Ei pitäisi olla noin epäkunnioittava oman maan politiikkoja kohtaan nimeltä mainiten, omituisia osallistujia aloitteessa.

    Erittäin epäluuloinen alkaa olla näihin hel...tin"moisiin etnisiin puhdistuksiin! Pahalta kaikuva nimityskin jo, kun ei tarvitse mennä kuin euroopassa tehtyyn etnisiin "juutalaisten massakaasuttamiseen"
    Mitäpä muuta sekään oli, kuin saada juutailaisväestö pois euroopasta!

    Etnisyys kun on vielä leimaa antavaa,... samat ulkoiset piirteet, kieli ja uskonto, ja yhtäkkiä karmeaa,... maattomia kun ovat, poisajettuina ei enää lasketa ihmisiksikään. Kummallista puhdistusta tosiaan!

    shiiat sunnit kuridit alawiitit druusit ...

    käyvät veristä pysyvää sotaa keskenään eikä niiden uskonto ole sama vaan vihan lähde
    islamilaiset eivät ole yhteistyökykyisiä keskenään eivätkä siten kansaryhmä vaan muita sortava porukka

    joka ei mahdu asumaan edes toistensa kanssa

    1Äänestä

Joko persutkin jakaa mielipitetä Myamarista

1Äänestä
  • Tuollaisia puheita kun mediassa jaetaan, ei ihmekään kun ollaan niskakarvat pystyssä ja pelätään kuin susilaumaa, he heh. Koraanin uskoiset ovat rauhaa ja järjestystä rakastavia suurimmaksi osaksi.
    Sivistysvaltioissa ei terroristejä tai fanaatikkoja suosi mikään puolue onneksi.

    1Äänestä

  • kinaako-taas-vai kirjoitti:

    Tuollaisia puheita kun mediassa jaetaan, ei ihmekään kun ollaan niskakarvat pystyssä ja pelätään kuin susilaumaa, he heh. Koraanin uskoiset ovat rauhaa ja järjestystä rakastavia suurimmaksi osaksi.
    Sivistysvaltioissa ei terroristejä tai fanaatikkoja suosi mikään puolue onneksi.

    No jaa,,miten tuon nyt ottaa.. Englannissa tutkimuksen mukaan kolme neljäsosaa "tavallisesta" muslimiväestöstä hyväksyy täysin terroristisessa tarkoituksessa tehdyt surmatyöt.
    Suhde suurella todennäköisyydellä sama olipahan missä muslimi missä maassa hyvänsä.

    Äänestä

Onse mikä ketju tahansa niin kyllä mamu työnnetään sekaan, eikö persuille mikään riitä.

1Äänestä

Maahanmuuton seurauksia, brexit. TÄNÄÄN KESKIVIIKKONA KELLO 16 SUOMEN AIKAAN ALKAA ENGLANNIN PÄÄMINISTERIN THERESA MAYN KOVIN PAIKKA POLIITTISESSA ELÄMÄSSÄ

MAYN ON AJETTAVA EU:N KANSSA TEKEMÄNSÄ AIHIO JOLLAIN TAVALLA LÄPI
KOKO MAAILMAN PIDÄTTÄÄ HENKEÄ

mieluummin hän olisi keskustelemassa kello 16 teellä pikkusormi pystyssä jostain myanmarilaisesta (JOKA BURMAN ONGELMA MUUTEN PALAUTUU MYÖS BRITANNIAN HISTORIAAN)

Ja Suomessa maahanmuutto paljasti poliittiset pelurit ja suunsoittajat ja EU-eliitin edessä rähmällään möyrivät kansalaisista välinpitämättömät poliitikot kuten: Orpolo, Sipiläpi ja Soinisijä

Muutos on välttämätön ja kumu kuuluu jo, 151 päivää vaaleihin
PS edustaa kansallista etua http://jukkahankamaki.blogspot.com/2018/11/olen-perussuomalaisten-ehdokkaana.html Miksi sitten juuri Perussuomalaiset? Siksi, että puolue on ainoa parlamentaarinen puolue, joka uskottavasti ja tinkimättömästi rohkenee edustaa kansallista etua tilanteessa, jossa politiikanteon painopiste on lipsahtanut lähes täysin kansainväliseen kontekstiin: maamme rajojen ulkopuolelle

https://www.suomenuutiset.fi/tuplatohtori-jukka-hankamaki-perussuomalaisten-eduskuntavaaliehdokkaaksi-helsinkiin/

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


sini.s kirjoitti:

korkeimman myöntämän ihmisoiskeuspalkinnon 2009 Bangladesh'ssä ! Syyksi mainitaan: koska hän puuttunut Myanmarin kansanmurhaan !
Hän oli hallituspulueen johtaja, ja sikäli vastuullinen tapahtumista. Tv: haastattelussa kuuntelin , jossa hän aivan viileästi sanoi olevansa täysin tietämätön tuollaisesta asiasta!

Kamalaa, kun samaan aikaan ympäröivässä maailmassa kaikki tietolähteet levittivät tietoa Myanmarin tilanteesta!
Bangladesh'issä ollaan nyt tyrmistyneitä,..huh

lähde Helsindin Sanomat

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu