Miten ostaa niinku bensa asemalta 2-tahtia, että onko se 98 vai 95 vai mitä? voiko joku auttaa?
Vastaukset 9
98 ja 95 ilmaisevat polttoaineen oktaanilukua, mitä isompi oktaaniluku, sitä parempi on bensan puristuskestävyys. 2-tahti moottori saa voitelunsa bensan mukana palavasta öljystä, mutta sitä "seosbensaa" ei saa mistään enään joten sinun on tehtävä OMAT seokset. Googlen käyttö on myös salittua :)
Huomaa myös jos mopossasi on TUOREvoitelu niin ET sekoita sitä öljyä sinne tankkiin vaan tankkaat normaalia bensaa, öljylle on silloin oma säiliö johon lisäät tarvittaessa.Älä myöskään sekoita Seosvoitelua ja tuorevoitelua keskenään, ota selvää niistä ja sitten ala läträämään niitten bensojen kanssa. Moottori nimittäin leikkaa kiinni nopeasti ilman öljyä.
- Bensaaa
Täällä paikallisessa essossa myydään vielä valmista 2t bensaa pumpulla hinta on vaan suolaset 2.50e/l
- Jutustelija1
Bensaaa kirjoitti:
Täällä paikallisessa essossa myydään vielä valmista 2t bensaa pumpulla hinta on vaan suolaset 2.50e/l
Tuohon hintaan saat hakea minulta kuinka paljon tahansa.
- asddsad
2 tahteihin kuuluu tankata vain sillä MPÖ merkkisellä pistoolilla. MP=moottoripyörä.
- aivovuoto
Se on moottoripolttoöljy. Ja sitä ei todellakaan käytetä mopoissa. Missä olit silloin kun älyä jaettiin?
- ööhhh
kannattaa ajaa 98, mutta itse ajan 95. jotenkin toimii paremmin.
ei ole täällä valmista sekotusta asemilla jaossa. kun sutkot kaikki toimii puhtaalla 98 tai 95-bensalla. ja öljy menee eri tankiin. - Näpistelijä1
Osta kolmetahtibensaa, se on siinä välimaastossa. Hyvin pelittää.
- Huvittelija1
Jos kuitenkin muutat moposi nelitahdiksi niin osta silloin yksitahti bensaa ja sekoita sitä kolmitahti bensaan sama määrä kuin tankissasi on sitä kolmetahtia. Ne sekoittamalla syntyy näet nelitahti bensaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1041563
- 881308
Mustikat jää metsiin
kun ei thaikut saa lupia tulla ja oman maan työttömät ei viitti metsään mennä. Itse poimin noin 20-30 sangollista kesäi1251238- 591051
- 62872
Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?
Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste160802Me (n & m)
Toisillemme erityiset, vaikka emme ole toistemme elämässä kuin lyhyinä, ohikiitävinä hetkinä. Uskon, että koet samoin. T20775- 40729
Muiden vaikutus
Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?88713Jaakko Kyllönen !
Koettaa viisastella,Kuhmon hoito paikkojen kohtalosta.KYLLÄ SE OLI KOKOOMUS;JOKA ETU NENÄSSÄ EDDUSKUNTA VAALIEHDOKAS TEA24641